آتش سوزی کلینیک سینا برای مسئولان درس عبرت می گردد؟

به گزارش بازیکده، آتش سوزی مرکز درمانی سینا در شمال تهران اگرچه اولین مورد در این گونه آتش سوزی ها نبود و آخرین هم نخواهد بود، مسائل و مسائل و مسئولیت های کارگزاران مدیریت شهری را بیشتر در معرض قضاوت افکار عمومی قرار داده است.

آتش سوزی کلینیک سینا برای مسئولان درس عبرت می گردد؟

به گزارش روزنامه شرق، سیدمحمود علیزاده طباطبایی - وکیل دادگستری - در ادامه یادداشت خود نوشت: شهردار تهران رسما اعلام نموده است که 33 هزار پلاک ناایمن در پایتخت وجود دارد. او گفت، شرایط تلخی است و اگر از آن درس نگیریم جای تأسف است. در پلاسکو هم با چنین مواردی روبرو بودیم که ساختمان اداری بود و به تولیدی لباس تبدیل و بسیاری از فضا ها تغییر کاربری داده شده بود. او با اشاره به خلأ قانونی در این موارد مشکل و اجازه قانونی برای ایجاد کلینیک در اماکن مسکونی، گفت 33 هزار پلاک ناایمن در تهران وجود دارد.

قانون گذار هر فعل یا ترک فعل را که در قانون برای آن مجازات مشخص شده جرم می داند و ماده 295 قانون مجازات اسلامی مقرر می دارد هرگاه وظیفه خاصی را که قانون به عهده شخصی قرار داده ترک کند و به سبب آن جنایتی واقع گردد، چنانچه توانایی انجام آن فعل را داشته است جنایت حاصل به او مستند می گردد و حسب مورد عمدی، شبه عمدی یا خطای محض است. کشته شدن 18 نفر از ساکنان ساختمان سینا جنایتی غیرقابل انکار است.

بند 14 ماده 55 قانون شهرداری اتخاذ تدابیر مؤثر و اقدام لازم برای حفظ شهر از خطر حریق و همچنین برطرف خطر از بنا ها را وظیفه شهرداری می داند و تبصره بند 14 ماده 55 مقرر می دارد در کلیه مواردی که برطرف خطر از بنا ها ضرورت دارد شهرداری پس از کسب نظر مأمور فنی خود به مالکان یا صاحبان اماکن مهلت مناسبی را برای برطرف خطر اعلام می نماید و اگر دستور شهرداری در مهلت تعیین به موقع اجرا گذاشته نگردد، شهرداری رأسا با مراقبت مأموریت خود اقدام به برطرف خطر می نماید و هزینه مصروف را به اضافه 15 درصد خسارت از طرف دریافت خواهد نمود. مقررات فوق شامل کلیه اماکن عمومی ... که محل رفت وآمد و مراجعه عمومی است، می گردد.

طبق ماده 82 قانون مدیریت خدمات کشوری سازمان مدیریت و برنامه ریزی موظف است با استقرار نظام مدیریت عملکرد مشتمل بر ارزیابی عملکرد سازمان، مدیریت و کارمندان برنامه های سنجش و ارزیابی عملکرد را در کلیه دستگاه های اجرائی پیگیری و نظارت نموده و هر سال گزارشی از عملکرد دستگاه های اجرائی (شامل شهرداری ها) و ارزشیابی آن ها ... تهیه و به رئیس جمهور و مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

شردار محترم تهران می فرمایند 33 هزار ساختمان ناایمن در تهران داریم. آیا شهرداری وظایف مندرج در بند 14 ماده 55 قانون شهرداری را در خصوص همه این ساختمان ها انجام داده و برای برطرف خطر و ایمن سازی مهلت مناسب به آن ها داده است؟ اگر در مهلت مقرر دستور شهرداری اجرا نشده چرا شهرداری خود اقدام به برطرف خطر با هزینه مالک ننموده است؟ اگر شهرداری اقدام به برطرف خطر از 33 هزار ساختمان را در توان خود نمی بیند آیا برای به کارگیری بخش خصوصی در ایمن سازی ساختمان ها مشکل قانونی دارد؟ قطعا بخش خصوصی توان ایمن سازی 33 هزار ساختمان را دارد.

تجربه ساختمان پلاسکو و ساختمان کلینیک سینا و صد ها ساختمان دیگر که هر روز در معرض حریق قرار دارند و نتیجه این حریق ها ازدست رفتن جان صد ها نفر شده است، متأسفانه جدی گرفته نمی گردد. آیا سازمان برنامه وبودجه طبق ماده 82 قانون مدیریت خدمات کشوری عملکرد شهردار تهران را ارزیابی و گزارش آن را به ریاست جمهوری و مجلس اعلام نموده است؟

طبق بند 5 اصل 156 قانون اساسی اقدام مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم از وظایف قوه قضائیه است. مدیرعامل سازمان آتش نشانی تهران اعلام نموده روزانه 80 تا 100 عملیات اطفای حریق در شهر انجام می گردد که 30 درصد این آتش سوزی ها جدی است؛ یعنی منجر به جرم یا بن بست می گردد. قوه قضائیه در پیشگیری از وقوع این گونه جرائم چه اقدامی نموده است؟

آیا شهرداری تهران لیست 33 هزار ساختمان ناایمن را که هر لحظه ممکن است دچار حریق شده و نتیجه آن جنایت عمدی شبه عمد یا خطای محض خواهد بود، به قوه قضائیه ارائه داده تا قوه قضائیه با اختیارات وسیع قضائی و ضابطانی که در اختیار دارد از وقوع جرم و جنایت پیشگیری کند؟

متأسفانه هر زمان حادثه ای رخ می دهد به جای آنکه بالاترین مقامات سازمان هایی که وظیفه قانونی خود را انجام نداده اند و عدم انجام وظیفه قانونی منجر به جنایت شده، مورد بازخواست و محاکمه قرار گیرند، افراد دون پایه ای مسئول حادثه شناخته شده و تحویل محاکم قضائی داده می شوند و متأسفانه دستگاه قضائی در پرونده هایی با ابعاد گسترده و جنایات غیرقابل انکار مثل آتش سوزی ساختمان پلاسکو علیرغم گذشت سال ها از وقوع جنایت هنوز مرحله اول تحقیقات را تکمیل ننموده اند.

نمونه شاخص آن پرونده آتش سوزی ساختمان پلاسکو است. قطعا در ساختمان سینا جنایتی عظیم تر از ساختمان پلاسکو رخ نداده و در بهترین حالت این پرونده هم شبیه پرونده ساختمان پلاسکو خواهد شد. اگر اراده جدی در پیشگیری از وقوع جرم وجود داشته باشد و اگر سازمان برنامه به وظیفه قانونی خود در ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرائی و ارائه گزارش سالانه عمل کند و اگر شهرداری به وظیفه قانونی خود در برطرف خطر موضوع بند 14 ماده 55 قانون شهرداری عمل کند، در مهلت کوتاهی با استفاده از توان بخش خصوصی از تمام 33 هزار ساختمان برطرف خطر می گردد. در غیر این صورت، هر روز باید شاهد جنایاتی عظیم و عظیم تر باشیم که هیچ کس هم پاسخ گو نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 22 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1057

به "آتش سوزی کلینیک سینا برای مسئولان درس عبرت می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش سوزی کلینیک سینا برای مسئولان درس عبرت می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید