آیا ایران واکسن کرونای روسیه را وارد می نماید؟

به گزارش بازیکده، پس از آنکه تعدادی از مقامات روسیه اعلام کردند که این کشور به واکسن کرونا دست یافته و حتی در ماه های پیش رو واکسیناسیون سراسری را در این کشور کلید می زند، عضو اتاق بازرگانی تهران درباره امکان استفاده از این واکسن در ایران توضیحاتی را ارائه کرد.

آیا ایران واکسن کرونای روسیه را وارد می نماید؟

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

ناصر ریاحی در گفت و گو با خبرنگاران، با اشاره به تفاوت فرایند واکسن کرونا با واکسن هایی مانند آنفولانزا شرح داد: در حوزه واکسیناسیون، ما دو مدل اصلی روبرو هستیم. یک مدل، واکسن زدن به اختیار مردم است، مانند واکسن آنفولانزا که با هماهنگی اجرا شده هرساله میزان دوزی که در بازار ایران مورد احتیاج است از سوی بخش خصوصی وارد شده و در بازار عرضه می گردد. نوع دوم واکسن اختیاری نیست و همهم مردم باید استفاده نمایند. از این رو مدیریت این حوزه مستقیما در اختیار دولت است.

وی ادامه داد: در صورتی که واکسن نهایی برای ویروس کرونا، پیدا شده و تاییدیه رسمی بگیرد، دولت باید مذاکرات برای وارد کردن این واکسن و در اختیار مردم قرار دریافت آن را شروع کند.

این فعال صنعت دارو درباره میزان اثربخشی واکسن روسیه در برابر ویروس کرونا، اظهار کرد: روسیه جزو کشورهایی است که در این حوزه رفتار خاص خود را دارد. برای مثال مواد بیولوژیک واکسن خود را برای تست و آزمایش در اختیار مراجع بین المللی قرار نمی دهد و از این رو هیچ نهادی در خارج از روسیه نمی تواند کیفیت و میزان اثرگذاری واکسن این کشور را تضمین کند.

ریاحی افزود: در ایران استفاده از داروهای این چنینی، قطعا احتیاج به تایید کارشناسان وزارت بهداشت و تایید مراجع بین المللی دارد اما با توجه به اینکه این مراجع چیزی را تایید ننموده اند، کارشناسان ایرانی نیز توصیه به استفاده از واکسن روسیه نمی نمایند و از این رو فعلا برنامه ای برای وارد کردن واکسن این کشور به ایران وجود ندارد.

وی درباره آخرین شرایط داروهایی که در درمان کرونا می تواند اثربخش باشد نیز گفت: در وهله اول باید توجه داشت که این ویروس در حال حاضر هیچ داروی قطعی ندارد و تمام داروهای مصرفی کوشش نموده اند که در مقابل رشد شدید بیماری مقاومت نمایند که در برخی موارد جوابگو بوده است. داروهایی مانند رمدسیویر که امروز در درمان های آمریکا وارد شده یکی از این داروهاست. البته قیمت داروی آمریکایی بسیار بالاست و از این رو دو شرکت ایران کوشش خود را برای فراوری این دارو در داخل کشور شروع نموده اند.

به گزارش خبرنگاران، در روزهای گذشته مقاماتی از دولت روسیه اعلام کردند که این کشور به واکسن ویروس کرونا دست یافته است.

در خبرهایی نیز آمده بود که امکان دارد واکسیناسیون گسترده در برابر کرونا از مهر ماه در روسیه کلید بخورد.

در هفته های گذشته تعدادی از شرکت های بین المللی نیز از پیشرفت خود در رسیدن به واکسن کرونا خبر دادند، هرچند سازمان بهداشت جهانی هنوز نتیجه بخش شدن نهایی هیچ یک از این طرح ها را تایید ننموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1082

به "آیا ایران واکسن کرونای روسیه را وارد می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ایران واکسن کرونای روسیه را وارد می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید