افزایش 3 تا 9 برابری سطح واگیری ویروس کرونا

به گزارش بازیکده، رئیس بخش اپیدمیولوژی و آمار زیستی انستیتو پاستور ایران با اشاره به ابهامات واکسن کرونا در دنیا، تاکید کرد که همچنان باید به زندگی با کرونا عادت کنیم.

افزایش 3 تا 9 برابری سطح واگیری ویروس کرونا

به گزارش ایسنا، دکتر احسان مصطفوی با اشاره به بیماری کرونا و با بیان اینکه چارچوب فرایند این بیماری از قاره و منطقه ای به قاره و منطقه دیگر متفاوت است، گفت: پاندمی کرونا ویروس تقریبا 9 ماه است که جامعه دنیای را درگیر کرده است و اگر بخواهیم فرایند کلی بیماری را در دنیا دنبال کنیم، واقعیت این است که فرایند موارد ابتلا همچنان فرایند صعودی است و فرایند موارد مرگ بعد از کاهش مختصری که رخ داد، همچنان فرایند صعودی را داراست.

به زندگی با کرونا عادت کنیم

وی با بیان اینکه به نظر می رسد همچنان باید عادت کنیم که با کرونا زندگی کنیم؛ اظهار کرد: با پیشرفت های پزشکی و تغییر و تحولاتی که اتفاق می افتد باید امیدوار بود که ابتلا به بیماری انقدر برایمان جدی نباشد و اگر هم مبتلا به این بیماری شدیم فرم های شدید بیماری را نگیریم؛ این به معنای آن است که خوشبین باشیم که در آینده هم درمان موثر و هم واکسن موثر برای ویروس کرونا کشف شود.

وی که در یک برنامه تلویزیونی سخن می گفت، درباره جهش در ویروس کرونا گفت: ذات هر ویروس و عامل عفونی این است که زمانی که از فردی به فرد دیگر منتقل می شود، بستری برای اتفاق جهش هایی در آن ایجاد می شود؛ بنابراین نفس جهش غیر طبیعی نیست و مهم این است این جهش در کجا اتفاق بیفتد و چقدر تاثیر گذار باشد.

افزایش 3 تا 9 برابری سطح واگیری کرونا

این متخصص اپیدمیولوژی افزود: با توجه به مستندات علمی منتشر شده، ویروسی که امروزه در جامعه دنیای در حال گردش است با ویروسی که 9 ماه قبل از چین به طور رسمی گزارش شده بود، تغییراتی را داشته است و این تغییرات بیشتر به سوی افزایش سطح واگیری ویروس است؛ به طوری که حدود 3 تا 9 برابر نسبت به قبل است و افزایش درگیری گروه هایی مانند جوانان است که البته فرم های خفیف بیماری و حتی فرم های بی علامت را می گیرند و می توانند به افراد بزرگسال و در معرض خطر، بیماری را منتقل کنند.

به گفته مصطفوی، اتفاقی که در جهش های ویروس اتفاق افتاده است موجب افزایش گسترش ویروس شده است.

چالش مبتلایان بدون علامت کرونا

وی ادامه داد: با یک ویروس به تعبیری خیلی موذی طرف هستیم و هرچقدر مراقبت های لازم بهداشتی انجام شود، بالاخره ویروس راه های مختلف انتقال را دارد و بحث افراد بی علامت بحثی جدی است که پایش آن ها را سخت می کند و اگر کشوری تصور کند که می تواند بعد از رسیدن به مرحله پاکی، همچنان پاک بماند باید خیلی از مناسبات بین المللی خود را کنار بگذارد.

این متخصص اپیدمیولوژی افزود: بحثی که از روز های اول شیوع بیماری کووید19 مطرح بوده این است که تمامی کشور ها و سازمان ها و دستگاه ها باید دست به دست هم دهند و بدانند که تهدید در هر نقطه دنیا تهدیدی برای آن ها نیز محسوب می شود.

رئیس بخش اپیدمیولوژی و آمار زیستی انستیتو پاستور ایران، اظهار کرد: زمانی که با چالشی جدی مثل کرونا ویروس روبرو هستیم، نه تنها ما در ایران بلکه دنیا دنبال وسیله ای است که معجزه وار بیماری را از بین ببرد و وسیله ای که فکر می کنیم بتواند این نقش را ایفا کند، واکسن است.

ابهامات واکسن کرونا در دنیا

وی درباره صحبت های رئیس انستیتو پاستور ایران درباره تولید واکسن، گفت: از روز های اول تمام شرکت ها و کشور هایی که ادعای تولید واکسن را دارند به طور جدی اولویت اول خود را تولید واکسن کرونا قرار دادند، ولی مسلم است که نمی توان با جدیت درباره اینکه این واکسن تولید می شود یا خیر، اگر تولید شود چقدر کارایی دارد و چه زمانی در دسترس ما قرار گیرد، صحبت کرد.

آخرین شرایط تولید واکسن ایرانی کرونا

وی درباره شرایط تحقیقات تولید واکسن کرونا در کشور اظهار کرد: در حوزه تولید واکسن در دنیا مجموعه های مختلف شروع به تحقیقات کردند و تولید واکسن سه فاز مختلف دارد؛ فاز آزمایشگاهی، فاز مطالعات حیوانی و فاز مطالعات انسانی است که در کشور ما مجموعه های مختلف سابقه تولید واکسن را دارند و نفس تولید واکسن چیز عجیبی برای مجموعه نیست، ولی بحث تحریم ها سرعت آن را تحت الشعاع قرار می دهد. چندین مجموعه داخل کشور این کار را شروع کرده اند، فاز های آزمایشگاهی را بعضا با پیروزیت طی کرده اند و یکی دوتا از مجموعه ها به فاز مطالعات حیوانی رسیده اند و مراحل آخر آن را طی می کنند.

وی افزود: فاز بعدی فاز مطالعات انسانی است که خودش فاز یک و دو و سه دارد و باید توجه داشت که عبور از فاز آزمایشگاهی به حیوانی و از فاز حیوانی به انسانی باعث کاهش شانس پیروزیت نیز می شود و این تصور غلط است که رسیدن به فاز انسانی داشتن واکسن را دست یافتنی می کند.

این متخصص اپیدمیولوژی افزود: مهم این است که کشور ما از راه های مختلف تولید واکسن کرونا را طی کرده است و اگر کشوری پیروز به تولید واکسن شود انتظار است که در بازه زمانی کوتاه انتقال تکنولوژی انجام شود و در صورت عدم پیروزیت تولید واکسن در داخل کشور، به تولید تکنولوژی که سایر کشور ها به آن دست یافته اند بپردازیم.

کشور هایی که ادعای ساخت واکسن دارند

مصطفوی درباره اخبار ساخت واکسن در سایر کشور ها اظهار کرد: هرجایی که ادعای ساخت واکسن را دارد تا زمانی که مستندات خود را در معرض دید سازمان های رسمی بین المللی قرار ندهد و در راستی آزمایی قرار ندهد باید به دید تردید به آن نگاه کرد؛ یک بحث، بحث ساخت واکسن است، اما مهم تر از آن این است که این واکسن ما چندین مولفه اش در چه سطحی هستند که از جمله این مولفه ها میزان کارایی و اثربخشی واکسن، مدت زمان ایجاد ایمنی و عوارض جانبی واکسن است که باید رسما اعلام و بررسی شوند.

به گفته مصطفوی، اگر فکر کنیم که ادعای ساخت واکسن به این معناست که فردا جامعه دنیای از آن واکسن استفاده می کند، خیلی خوشبینانه است و حتما باید سطح چندین مولفه واکسن مورد تایید و صحه گذاری قرار گیرند.

وی افزود: در بحث تکنولوژی پیشگیری و کنترل کرونا ویروس واقعیت این است که بیشتر از آنچه که به تولید کوتاه مدت موثر خوشبین باشیم، باید به تولید یک داروی موثر در کوتاه مدت برای آن خوشبین باشیم؛ چراکه شاید در کوتاه مدت دارو بتواند برای ما شفا بخش تر باشد تا اینکه به دنبال واکسن باشیم. اگرچه فاز قبل تر از درمان، فاز پیشگیری است که قطعا اولویت بالاتری دارد.

به گفته این متخصص اپیدمیولوژی، همچنان رعایت شیوه نامه های بهداشتی باید ادامه پیدا کند مگر اینکه با گذر زمان و شناخت بهتر از ویروس، تغییراتی در آن ایجاد شود و لازم باشد تغییراتی در رعایت پروتکل ها اتفاق افتد.

وی در سرانجام گفت: واقعیت این است که هیچ بیماری حدالقل در 100 سال اخیر انقدر توجه جامعه دنیای را به خود جلب نکرده بود و نه تنها جامعه پزشکی بلکه مجموعه های مهندسی نیز همگی دست به دست هم دادند و یک هم گرایی خوبی اتفاق افتاده است که نتیجه آن را می توان پیش بینی کرد که ان شاءالله چه در مقوله واکسن و چه در مقوله درمان خیلی زودتر از پیش بینی هایی که برای بیماری های مشابه شده بود، محقق شود و بتوانیم با پیروزیت هایی که حاصل می شود، حالت موجود که به تعبیری خسته کننده برای مردم است را نجات دهیم.

منبع: فرارو
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1103

به "افزایش 3 تا 9 برابری سطح واگیری ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 3 تا 9 برابری سطح واگیری ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید