آنالیز علل خاموشی های برق و فراوری بنزین آلوده در کمیسیون اصل نودم مجلس

به گزارش بازیکده، تهران (پانا) - سخنگوی کمیسیون اصل 90 گفت گزارش کارشناسی کمیسیون در مورد قطع برق و خاموشی های مکرر و علل آن در جلسه امروز آنالیز، جمع بندی و برای قرائت در صحن مجلس به هیأت رئیسه تقدیم شد.

آنالیز علل خاموشی های برق و فراوری بنزین آلوده در کمیسیون اصل نودم مجلس

به گزارش خانه ملت، علی خضریان درخصوص جلسه امروز کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسه امروز دو گزارش آنالیز گزارش کارشناسی کمیسیون در خصوص قطع برق و خاموشی های مکرر و علل آن و بعلاوه تخلفات مسئولان سابق وزارت نفت و سازمان حفاظت محیط زیست در ارائه گزارش ناصحیح در خصوص بنزین فراوریی صنایع پتروشیمی با حضور اعضای کمیسیون آنالیز، جمع بندی و تدوین نهایی شد و بر اساس آیین نامه داخلی مجلس جهت قرائت تقدیم هیأت رئیسه شد.

وی اضافه کرد: خاموشی های مکرر ماه های اخیر و نگرانی های به وجود آمده در خصوص تبعات سنگین این خاموشی ها بر مسائل اجتماعی و سیاسی و به ویژه مسائل اقتصادی مردم و بعلاوه صنایع مختلف باعث شکوائیه های واصله به این کمیسیون از سوی مردم نسبت به سوء مدیریت در سیاست گذاری ها و اجرای قوانین و مقررات در وزارت نیرو شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس ادامه داد: آنالیز های اولیه کمیسیون حاکی طرز کار غلط و استمرار بی توجهی به قوانین و مقررات و کمرنگ شدن نقش بخش خصوصی در مشارکت نسبت به تأمین سرمایه گذاری فراوری و توزیع برق بود که به تدریج در سال های گذشته تا به امروز صنعت برق کشور را با چالش های عدیده روبرو کرد.

وی توضیح داد: ناترازی عرضه و تقاضای برق، مسائل ناشی از ساختار اقتصادی صنعت برق، مسائل مربوط به محیط کسب و کار صنعت برق، وجود قریب به هزار قرارداد نیمه تمام، بلاتکلیف و متوقف و بهم خوردن توازن اقتصادی ناشی از قیمت گذاری دستوری و تکلیفی و عدم پرداخت یارانه به فراوری بخشی از دلایل مسائل پیش آمده در صنعت برق کشور بود.

خضریان با اشاره به گزارش کمیسیون در خصوص تخلفات مسئولان سابق وزارت نفت و سازمان محیط زیست در خصوص بنزین فراوریی پتروشیمی ها نیز گفت: از سال 98 و در پی تحریم های آمریکا در خصوص ممانعت از مشارکت شرکت های خارجی در اجرای طرح های پالایشگاهی، اندازه واردات بنزین با افت قابل ملاحظه ای همراه شد و با توجه به کاهش حجم ذخایر استراتژیک سوخت و تعویق برنامه های توسعه ای، بحث اختلاط بنزین فراوری پالایشگاه با ترکیبات پتروشیمی به عنوان یک اقدام ابتکاری به منظور جبران کمبود در دستور کار نهاده شد.

وی خاطر نشان کرد: در پی اجرای این طرح در فراوری بنزین، موضوع آلوده بودن بنزین فراوری شده و بحث سرطان زا بودن آن به دلیل اندازه بالای بنزن، نگرانی های جدی در جامعه ایجاد کرد و کمیسیون اصل 90 به موضوع ورود نمود.

وی تاکید نمود: آنالیز های کمیسیون حاکی از این موضوع است که گزارش سازمان محیط زیست در خصوص اندازه آلایندگی بنزین فراوریی پتروشیمی ها به دلایل مختلف از جمله تعارض منافع در خصوص واردات بنزین، آن هم در زمان اوج تحریم ها، غیرواقعی یا حداقل فاقد دلایل کارشناسی کامل بوده است و با عنایت به مراتب فوق و مستندات نتایج حاصله؛ افزایش سرطان ها طی سال های گذشته با ریفرمیت فراوریی پتروشیمی ها از لحاظ علمی اثبات نشده، همین طور اندازه بنزین ریفرمیت فراوریی پتروشیمی ها پایین تر و بعضی مشابه ریفرمیت پالایشگاهی می باشد. بنابراین بنزین فراوری شده از ریفرمیت پتروشیمی ها حداقل مشابه بنزین فراوریی پالایشگاه ها بوده است.

خضریان در انتها توضیح داد: بعلاوه در این جلسه آقای سید ناصر حسینی پور نماینده گچساران با تصمیم اعضای کمیسیون اصل 90 و در پی پیشنهاد آقای میرمحمدی دبیر دوم کمیسیون جایگزین ایشان در هیأت رئیسه کمیسیون شدند

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 آبان 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1793

به "آنالیز علل خاموشی های برق و فراوری بنزین آلوده در کمیسیون اصل نودم مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز علل خاموشی های برق و فراوری بنزین آلوده در کمیسیون اصل نودم مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید