تحریم های ایران حاکمیت دلار را به خطر می اندازد

به گزارش بازیکده به نقل از واشنگتن اگزمینر، دیپلمات های اروپایی هشدار می دهند که تحریم های پیشرفته مالی آمریکا علیه ایران، این ریسک را ایجاد می نماید که بقیه دنیا بخواهند سیستم های بانکی جایگزینی ایجاد نمایند که این می تواند حاکمیت درازمدت دلار را به خطر بیاندازد.

تحریم های ایران حاکمیت دلار را به خطر می اندازد

این مساله درحالی شکل گرفته است که دولت ترامپ تحریم های خصمانه ای را بر ضد ایران، با هدف خارج کردن این کشور از سیستم بانک داری بین المللی، وضع نموده است. با نزدیک شدن به تحریم صنعت نفت ایران، تمرکزها به سوی سیستم پیغام رسان بین بانکی، سوئیفت، معطوف شده است. این نهاد با نمایندگانی از بانک های 10 اقتصاد بزرگ جهان اداره می گردد.

ایالات متحده این گروه را کنترل نمی نماید اما در صورتی که آنها به ایران در دور زدن تحریم ها یاری نمایند، ترامپ می تواند اعضای آن را به ممنوعیت فعالیت در سیستم مالی آمریکا تهدید کند.

این حرکت می تواند جدا به اقتصاد ایران آسیب بزند اما گمانه زنی هایی را در مورد نحوه واکنش جهانی به این کار به وجود می آورد. یکی از دیپلمات های غربی گفت که این اقدام می تواند برای شتاب دادن به مذاکراتی برای ضرورت ایجاد یک سیستم مالی جایگزین که به دلار آمریکا و سیاست گذاری های آمریکا وابسته نباشد، کافی باشد. این اقدام در نهایت به ضرر موقعیت جهانی دلار خواهد بود.

این دیپلمات به واشنگتن اگزمینر گفت: درحال حاضر تحریم ها به این علت تاثیرگذارند که ارز آمریکا به عنوان ارز ذخیره جهانی حکمرانی می نماید. خارج کردن سوئیفت از ایران می تواند چین و روسیه را تشویق کند که سیستم سوئیفت خود را ایجاد نمایند، که این به نفع ما نیست.

یک دیپلمات اروپایی دیگر گفت: آن چه در مورد سوئیفت رخ داده است را می توان در مورد روسیه و چین هم اجرا کرد و آنگاه چه بلایی بر سر سیستم مالی به طور کلی خواهد آمد؟

علی رغم این هشدارها، بسیاری از ایران ستیزان در آمریکا موافق فشار آوردن به سوئیفت برای توقف روابط خود با ایران هستند.

نماینده جمهوری خواه پیتر روسکام، به واشنگتن اگزمینر گفت: برای عملی شدن تحریم های جدید آمریکا، تحریم سوئیفت ضروری است. بدون تحریم سوئیفت ایران خیلی ساده تر می تواند در برابر تحریم ها ایستادگی نموده و یا از آنها جلوگیری کند.

رییس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین هم به این ترس دامن زده است که سخت گیری خیلی زیاد در مورد ایران، دلار آمریکا را تضعیف می نماید.

پوتین در اجلاس دیپلماتیک ماه جولای در آفریقای جنوبی گفت: من معتقدم این تحریم های غیرقانونی، یک اشتباه استراتژیک بزرگ است و اعتماد به دلار به عنوان ارز ذخیره جهانی را از بین خواهد برد.

اما روسکام معتقد است این یک سروصدای سیاسی است که از سوی رهبر یک اقتصاد ضعیف (پوتین) برای این است که ما بترسیم و اقدامی نکنیم.

او معتقد است اقدام تحریم سوئیفت در این مرحله ضروری است و ریسک به وجود آمدن یک سیستم مالی رقیب شبکهه مالی آمریکا، بیش از حد جلوه داده شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 32

به "تحریم های ایران حاکمیت دلار را به خطر می اندازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریم های ایران حاکمیت دلار را به خطر می اندازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید