حضور کارشناس یونسکو در ایران برای آنالیز وضعیت میراث جهانی شوشتر پس از سیلاب

به گزارش بازیکده، کارشناس فنی سازمان یونسکو به همراه معاون میراث فرهنگی کشور طی سفری سه روزه به استان خوزستان در حال آنالیز وضعیت میراث جهانی شوشتر پس از سیلاب های اخیر هستند.

حضور کارشناس یونسکو در ایران برای آنالیز وضعیت میراث جهانی شوشتر پس از سیلاب

به گزارش بازیکده به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، درپی سیلاب های اخیر در استان، روز آدینه 23 فروردین ماه 98، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور، فرهاد عزیزی مدیرکل امور پایگاه های میراث جهانی سازمان میراث فرهنگی، سیدحکمت اله موسوی مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان به همراه محمدحسین ارسطوزاده مدیر پایگاه میراث جهانی سازه های آبی ـ تاریخی شوشتر، پنبه دانه فرماندار شوشتر و جودانی جیگلی کارشناس اعزامی از سوی سازمان یونسکو برای آنالیز وضعیت پایداری سازه های آبی ـ تاریخی در این شهرستان حضور یافتند.

محمدحسن طالبیان و هیأت همراه در این حضور ضمن بازدید از میراث جهانی شوشتر، از آخرین وضعیت این محوطه پس از سیلاب های اخیر آگاه شدند و گزارش کامل از اوضاع آثار یادشده نیز توسط کارشناسان و مدیر پایگاه میراث جهانی در اختیار این هیئت نهاده شد.

همچنین در این بازدید کارشناس اعزام شده از سوی یونسکو که به صورت ویژه به منظور آنالیز و مطالعه استحکام بخشی دیوار غربی و جداره های محوطه آسیاب ها به شوشتر آمده است نیز به آنالیز و مطالعات میدانی پرداخت.

طالبیان در آنالیز های خود ضمن تأیید و اشاره به اقدامات پیشگیرانه، کنترل و مدیریت مجموعه میراث جهانی که موجب جلوگیری از تخریب آثار شده است، بر لزوم ادامه روند استحکام بخشی و مرمت آن ها تأکید کرد و گفت: یکی از مناطقی که در سیلاب های اخیر بسیار مورد توجه بوده، میراث جهانی شوشتر است و باید هرچه زودتر نسبت به پاکسازی و لایروبی آورده های سیلابی اقدام گردد و پس از فروکش کردن سطح رودخانه، آنالیز های دقیق روی این میراث جهانی صورت پذیرد تا اقدامات ویژه در راستای بهبود شرایط آن انجام گردد.

به همین دلیل، برنامهریزی های لازم از پایش مستمر آثار، تکمیل تجهیزات ویژه، تأمین اعتبار و تهیه گزارش های مربوط انجام شده و به مراجع ذی ربط اعلام شده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 23 شهریور 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 221

به "حضور کارشناس یونسکو در ایران برای آنالیز وضعیت میراث جهانی شوشتر پس از سیلاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور کارشناس یونسکو در ایران برای آنالیز وضعیت میراث جهانی شوشتر پس از سیلاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید