رند پال: آشوبِ سوریه به دلیل مداخلات آمریکا و متحدانمان ایجاد شد

فارس نوشت: رند پال سناتور جمهوری خواه آمریکایی با اذعان به مداخلات خارجی در امور سوریه گفت:این آشوب با مداخله خارجی ایجاد شد، ما دخالت کردیم، ترکیه ای ها، قطری ها و سعودی ها در سوریه دخالت کردند.

رند پال: آشوبِ سوریه به دلیل مداخلات آمریکا و متحدانمان ایجاد شد

یک عضو جمهوری خواه کنگره آمریکا و حامی سرسخت سرانجام حضور آمریکا در جنگ های بی سرانجام خاورمیانه در مصاحبه با شبکه مورد علاقه رئیس جمهور این کشور، ضمن دفاع از تصمیم او برای خروج نظامیان آمریکایی از شمال سوریه به دخالت های چندین ساله واشنگتن، آنکارا، دوحه و ریاض در امور داخلی سوریه اذعان کرد.

مجری فاکس نیوز در مصاحبه با رند پال سناتور آمریکایی از او سوال کرد: بگذارید درباره سوریه و تصمیم رئیس جمهور برای خروج از شمال سوریه سوال بکنم. ما شاهد این هستیم که ترکیه ای ها دارند وارد (شمال سوریه) می شوند. بسیاری از اعضای حزب خود شما از قبیل لیندسی گراهام، مارکو روبیو و افراد دیگری می گویند که این یک اقدام بد است و دشمنان ما را جسورتر می نماید.

این سناتور جمهوریخواه ایالت کنتاکی که بارها حامی سرانجام حضور نظامیان آمریکایی در کشورهای خارج به ویژه افغانستان و سوریه شده است، از تصمیم ترامپ برای خروج از شمال سوریه دفاع کرد و مخالفان جمهوری خواه این تصمیم او را نومحافظه کاران حامی جنگ های ابدی توصیف کرد.

عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در مصاحبه با فاکس نیوز، به حمله 23 اکتبر 1983 (اول آبان 1362) به محل استقرار اشغالگران آمریکایی و فرانسوی در زمان ریاست جمهوری رونالد ریگان رئیس جمهور اسبق اشاره نمود؛ حمله ای که طبق گزارش ها در نتیجه آن 241 تفنگدار آمریکایی و 58 چترباز فرانسوی کشته شدند.

یک سازمان شیعه لبنانی، موسوم به جهاد اسلامی مسوولیت این دو عملیات را که به فاصله کوتاهی از هم انجام شد، بر عهده گرفت و مجریان آن را دو جوان 20 و 21 ساله اعلام کرد.

رند پال گفت: اسامی که نام بردید به نظر می رسد که اعضای انجمن های پارلمانی نومحافظه کار گروه جنگ (حامیان جنگ ) باشند و آنها همواره خواستار جنگ هستند و فکر می نمایند که جنگ راهکار همه مسائل است. به نظر من، رئیس جمهور همان چیزی را متوجه است که متاسفانه ریگان در قضیه بیروت خیلی دیر فهمیده بود و اینکه باقی گذاشتن 300 تا 400 نفر (نظامی آمریکایی) در منطقه ای که آسیب پذیر است می تواند به فاجعه بیانجامد و همچنین هیچ کاری برای تامین امنیت منافع ملی ما نمی نماید. خوب می دانید که من حامی برگرداندن سربازانمان به وطن هستم و به نظرم باقی گذاشتن 200 یا 300 نظامی در یک منطقه، می تواند نسخه ای برای کشاندن ما به سمت یک تراژدی باشد چرا که این تعداد به آن اندازه ای است که کار خاصی انجام دهند یا در برابر چیزی بازدارنده باشند.

وی اضافه نمود: به نظر من بخشی از راهکار برای (پیروزی در) جنگ حضور نیروهای بومی در آن جنگ است، ترکیه ای ها آنجا زندگی می نمایند، سوری ها آنجا زندگی می نمایند و به نظر من پاسخ این نیست که آمریکا در آنجا حضور داشته باشد.

مجری فاکس نیوز با اشاره به مواضع تند سناتور لیندسی گراهام و نیکی هیلی نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل علیه تصمیم ترامپ، از رند پال درباره این نقدها سوال کرد.

رند پال در جواب گفت: به نظر من اگر به گذشته برگردیم و به جنگ جهانی اول برگردیم، ما می توانستیم کار بهتری در زمینه ترسیم خطوط مرزی بین کشورها انجام می دادیم. در حال حاضر یک منطقه خودمختار کُردی در عراق وجود دارد اما این موضوع غیرواقعبینانه است که فکر کنیم هیچ از از دو کشور ترکیه یا سوریه بخشی از سرزمین خود را رها نموده و در اختیار یک منطقه خودمختار کُرد قرار دهند. بعضی می گویند که کُردها باید تصمیم بگیرند که متحدان آنها چه کسانی هستند البته قطعا متحدان آنها ترکیه ای ها نیستند و اینکه آیا آنها مشترکات بیشتری با سوریه دارند و امکان یکپارچگی آنها (یکپارچگی کُردها با دولت سوریه) وجود دارد یا نه.

سناتور آمریکایی اضافه نمود: این آشوب با مداخله خارجی ایجاد شد، ترکیه ای ها دخالت کردند، ما دخالت کردیم، قطری ها دخالت کردند، سعودی ها دخالت کردند، اینها در جنگ داخلی سوریه دخالت کردند و مردم جانشان را از دست دادند و میلون ها نفر بی خانمان شدند. رئیس جمهور ترامپ به درستی در این باره صحبت نموده است. ایده تغییر رژیم کارساز نبوده است و سبب آشوب بیشتر شد و همچنین ظهور داعش هم در نتیجه آشوب ناشی از سرنگونی صدام و همچنین کوشش ها برای منزوی کردن و شنماینده کردن رژیم (بشار) اسد بوده است.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 23 آبان 1398 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 403

به "رند پال: آشوبِ سوریه به دلیل مداخلات آمریکا و متحدانمان ایجاد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رند پال: آشوبِ سوریه به دلیل مداخلات آمریکا و متحدانمان ایجاد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید