سفیر اسبق ایران: توافق تهران پکن نقطه عطفی در تاریخ دیپلماسی ایران است

به گزارش بازیکده، سفیر اسبق ایران در چین توافق بین ایران و چین را نقطه عطفی در تاریخ روابط دو کشور مطرح نمود.

سفیر اسبق ایران: توافق تهران پکن نقطه عطفی در تاریخ دیپلماسی ایران است

به گزارش خبرنگاران، حسین ملائک روز شنبه در نشست مرکز تحقیقات راهبردی با موضوع تصویب برنامه 25ساله همکاری های مشترک ایران و چین گفت: مطالب مطرح شده در این زمینه مثل بحث تعرفه های ترجیحی یا حضور پنج هزار نیروی امنیتی این کشور سنخیتی با واقعیت ندارد. آخرین مطلب مطرح شده در این زمینه توسط رئیس سازمان توسعه تجارت مطرح شد که موضوع و مطلب جدیدی نداشت.

وی نهایی شدن توافق ایران و چین را یک نقطه عطف در تاریخ دیپلماسی ایران برشمرد و ابراز داشت: بعد از انقلاب ما همواره با قدرت های عظیم درگیر بوده ایم، این مسئله تا سال 2015 ادامه داشت. در آن مقطع ما تجربه کار با روسیه را به عنوان یک دولت عظیم که منافع طیفی وسیعی دارد، و یک نقطه مشترک پیدا کردیم و در 9 نقطه دیگر یاد گرفتیم که با هم کار کنیم.

سفیر اسبق ایران در پکن ادامه داد: وقتی در خصوص توافق 25ساله صحبت می گردد، صحبت با دولتی است که اقتصاد دوم جهان است و با آمریکا مقابله می نماید و تا چندی دیگر هم قدرت اول مالی جهان می گردد. در این شرایط باید دانست نتیجه رقابت آمریکا و چین چیست و ایران کجا باید باشد. همین مساله موجب می گردد در پس ذهن مذاکره نمایندگان ما باید یک پیوست سیاسی و امنیتی باشد که اهمیت آن از توافق هم مهمتر است.

ملائک با بیان اینکه شما وقتی با کسی توافق راهبردی می کنید دیگر نمی توانید آن طرف خط باشید ولی یک پایتان در طرف دیگر باشد، بیان نمود: سال ها است ایران در خط شکاف بازی می نماید که خوب هم بازی نموده اما به سرعت در حال حرکت به شکاف ژئوپولیتیکی میان چین و آمریکا هستیم و توافق 25ساله نشان می دهد ایران در این رقابت خود را کنار چین تعریف نموده است.

وی به روینمودهای چین در عرصه بین المللی اشاره نمود و یادآور شد: چین می گوید من می خواهم کشور خود را بسازم، نمی خواهم جای آمریکا را بگیرم، می خواهم از چین واحد دفاع کنم و نمی خواهم رهبری جهان را به عهده گیرم.، اما کرونا موجب شد چین به جهان بگوید سیستم من بهتر از سیستم کاپیتالیستی است، من کمترین خسارت را در خطرناک ترین نقطه دیدم و قدرت دارم به همه جهان سرویس بدهم و از کسی هم قدرت نگیرم.

این دیپلمات پیشین با تأکید بر اینکه اگر می خواهیم با چین هماهنگ باشیم، این مسئله موجب تعدیل در سیاست خارجی ما می گردد، بیان نمود: آنچه این توافق را تهدید می نماید سیالیت فکری در ایران است. کسانی که روزی موافق برجام بوده اند، الآن مخالف برجام هستند. الآن هم کسانی که مخالف چین هستند، خود از سردمداران رابطه با چین بوده اند.

به گزارش ایرنا، ملائک گفت: در شرایط بحرانی، جریانات، دو دسته می شوند؛ یکی دسته مخالف چین و یک دسته موافق چین می شوند. اما این مسائل نباید با مباحث روشنفکری خلط گردد.

وی اضافه کرد: در اوج کرونا، یکی از مدیران وزارت بهداشت موضوعی را مطرح می نماید. او حق ندارد سفیر یا وزارت بهداشت چین را مسخره کند اما روزنامه ها از او حمایت می نمایند، این اشتباه است و نشان می دهد ما بلوغ سیاسی نداریم در حالی که روزنامه نگار ما باید ملی و متوجه شرایط باشد.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1037

به "سفیر اسبق ایران: توافق تهران پکن نقطه عطفی در تاریخ دیپلماسی ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر اسبق ایران: توافق تهران پکن نقطه عطفی در تاریخ دیپلماسی ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید