شریعتی نیاسر: کنکور حذف و اختیار پذیرش دانشجویان به دانشگاه ها داده گردد

به گزارش بازیکده، معاون سابق آموزشی وزارت علوم گفت: شیوع کرونا بهانه خوبی است که کنکور را حذف نموده و اختیار پذیرش دانشجویان را به دانشگاه ها بدهیم.

شریعتی نیاسر: کنکور حذف و اختیار پذیرش دانشجویان به دانشگاه ها داده گردد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، مجتبی شریعتی نیاسر، معاون سابق آموزشی وزارت علوم امروز 21 مرداد ماه 99 در همایش تبادل تجربیات دانشگاه ها و مراکز آموزشی در اجرای آموزش الکترونیکی در بحران کویید 19 گفت: کارگروه آموزش عالی در دوران کرونا حتما نظرات خودش را به صورت ملموس و قابل اجرا به معاونت آموزشی وزارت علوم ارائه خواهد داد؛ به نظر می رسد مدیران آموزش عالی باید از فرصت پیش آمده به بهترین نحو استفاده نمایند.

معاون سابق آموزشی وزارت علوم با اشاره به تعویق کنکور سراسری در شرایط کنونی، اضافه کرد: مساله حذف کنکور مصوبه سال 86 مجلس شورای اسلامی است ما در سال های اخیر نمی تواستیم به سمت حذف کنکور برویم و نهایتا با اقداماتی که انجام دادیم، توانستیم رشته های کم متقاضی را از کنکور خارج کنیم. بحث کنکور دغدغه خانواده هاست و شیوع کرونا بهانه خوبی است که اختیار پذیرش دانشجویان را به دانشگاه ها بدهیم، کاری که باید از اول انجام می شد.

وی با تاکید بر اینکه این موضوع هم ساز و کار خود را می خواهد و باید دانشگاه های مستعد را شناسایی کرد تا خودشان نسبت به پذیرش دانشجویان اقدام نمایند، گفت: البته منظور بنده از حذف کنکور سراسری، حذف آزمون متمرکز است. دانشگاه ها می توانند آزمون خود را برگزار نمایند. در این شرایط مافیای کنکور هم جمع خواهد شد.

رئیس کارگروه آموزش عالی در دوران کرونا ادامه داد: نکته دیگر اینکه بحث آمایش آموزش عالی مصوبه سال 94 شورای عالی انقلاب فرهنگی است و هرچند پیاده سازی این طرح به ظاهر ارتباطی به کرونا ندارد، اما عملیاتی شدن آن در دوره کرونا سهل تر است. در این شرایط می توان بعضی مراکز دانشگاهی را تجمیع، ادغام و یا جمع آوری کرد.

شریعتی نیاسر به بحث رتبه بندی دانشگاه ها اشاره نمود و گفت: رتبه بندی دانشگاه های واجد شرایط از این لحاظ مهم است که می توان آن ها را برای تفویض اختیار شناسایی کرد؛ هرچند تفویض اختیار برای دانشگاه های کم تجربه تر جواب نمی دهد، اما می توانند در بستر یک مدیریت منطقه ای راهنمایی شوند.

وی در ادامه با تاکید بر ادغام دانشگاه های پزشکی و غیرپزشکی گفت: در دوره ای با این موضوع مخالفت هایی می شد، اما دروه کرونا این موضوع را به خوبی نشان می دهد که این دانشگاه ها باید با یکدیگر ادغام شوند و به صورت سازمانی بین آن ها پیوند ایجاد گردد.

معاون سابق آموزشی وزارت علوم با اشاره به اینکه در مدت شیوع کرونا تحقیقات ایران عمدتا از دانشگاه های پزشکی بوده است، گفت: در این مدت دانشگاه های غیر پزشکی ما بیگانه از این موضوع در سطح بین المللی بودند و تنها درصد کمی به این موضوع ورود کردند. آمار ها نشان می دهد، دانشگاه های تهران و شیراز به این تحقیقات ورود کردند که بخش زیادی از آن ها هم مربوط به علوم پزشکی بوده است.

شریعتی نیاسر در سرانجام گفت: ادغام این دانشگاه ها یک هم بستگی بین پزشکی و غیرپزشکی ایجاد خواهد نمود. مقالاتی که در ارتباط با کرونا منتشر شده مربوط به پزشکی است در حالی که همه حوزه ها را تحت تاثیر خود قرار داده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1101

به "شریعتی نیاسر: کنکور حذف و اختیار پذیرش دانشجویان به دانشگاه ها داده گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شریعتی نیاسر: کنکور حذف و اختیار پذیرش دانشجویان به دانشگاه ها داده گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید