شوک موشکی ترامپ به بن سلمان!

به گزارش بازیکده، روزنامه وال استریت ژورنال اطلاع داد ایالات متحده چهار سامانه پدافند موشکی پاتریوت را از عربستان خارج می نماید. همچنین ده ها نظامی نیز از این کشور بیرون می فرایند؛ زیرا اعلام شده که دیگر خطر مستقیمی علیه منافع استراتژیک آمریکا در منطقه وجود ندارد.

شوک موشکی ترامپ به بن سلمان!

همچنین واشنگتن در حال آنالیز کاهش سایر قابلیت های نظامی خود در عربستان سعودی است. دو اسکادران از جنگنده های آمریکایی هم پیش تر منطقه را ترک نموده بودند و مقام های آمریکایی اعلام نموده اند که در حال ارزیابی کاهش نیرو های دریایی خود در خلیج فارس هستند.

آمریکا کوشش دارد تا سامانه های موشکی پاتریوت را از عربستان خارج و حضور نظامی خود را در این کشور هم کاهش دهد. روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مسوولان آمریکایی اعلام نمود که آمریکا چهار سامانه پدافند موشکی پاتریوت را از عربستان خارج می نماید.

همچنین ده ها نظامی خود را از این کشور بیرون می آورد و دلیل این اقدام هم چنین اعلام شده که ایران دیگر خطر مستقیمی بر منافع استراتژیک آمریکا در منطقه ندارد. الجزیره در گزارش دیروز آدینه 19 اردیبهشت ماه اعلام نمود که روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مقام های آمریکایی بی نام روز پنج شنبه در گزارشی نوشت که نقل و انتقال این سیستم های پاتریوت از قبل اعلام نشده بود.

دو اسکادران از جنگنده های آمریکایی هم پیش تر منطقه را ترک کردند و مقام های آمریکایی اعلام نمودند که در حال ارزیابی کاهش نیرو های دریایی خود در خلیج فارس هستند. گفته می گردد که این کاهش ها به این دلیل صورت می گیرد که بر اساس ارزیابی های مقام های آمریکایی، ایران دیگر تهدید فوری برای منافع استراتژیک آمریکا محسوب نمی گردد.

الجزیره می نویسد، مقام های سعودی به سوالات رویترز پاسخی ندادند. این گزارش همچنین اعلام نمود که ایران هر گونه مشارکت در انجام حمله به مراکز سعودی را رد نموده است. مقام های آمریکایی می گویند حمله ماه ژانویه در کنار شیوع کرونا باعث شده قابلیت ها برای اعمال تهدید کاهش یابد. تصمیم گیران و برنامه ریزان پنتاگون در نظر دارند یک تغییر جهت و تغییر رویکرد برای پرداختن به اولویت های دیگر به وجود آورند از جمله کوشش برای خنثی کردن نفوذ چین در آسیای شرقی.

روابط سنتی و گرم آمریکا و عربستان به تازگی رو به سردی رفته و به نوشته الجزیره خدشه دار شده و دلیل آن هم جنگ قیمتی بر سر نفت میان روسیه و عربستان بود. بسیاری از شرکت های نفتی آمریکایی در حال ورشکستگی هستند و سیاستمداران آمریکایی از ترامپ تا رده های پایین تر زیر فشار هستند تا واردات نفت از این پادشاهی را محدود یا قطع سازند.

براساس گزارش هفته گذشته رویترز، ترامپ به ولیعهد سعودی در اوایل آوریل گفته بود که تا زمانی که اوپک قیمت های نفت را کاهش ندهد او نمی تواند قانون گذاران را از تصویب قانون برای خارج کردن نیرو های آمریکایی از این پادشاهی بازدارد. پس از اینکه عربستان سعودی اعلام نمود که قیمت ها را برای بهبود اوضاع بالا می برد، قیمت های نفت روز پنج شنبه 11 درصد بالا رفت. این افزایش قیمت بر عکس آن چیزی است که اوایل امسال رخ داد یعنی زمانی که عربستان نفت خود را با تخفیف های بالا می فروخت و باعث شعله ور شدن جنگ قیمتی شد.

در هر حال، اگرچه وال استریت اعلام نموده بود که چهار سامانه پدافند موشکی از عربستان خارج می گردد، اما بعضی منابع به سایت هیل آمریکا اعلام نمودند که واشنگتن تعداد پاتریوت ها در عربستان را از چهار پاتریوت به دو کاهش می دهد و همچنین دو پاتریوت دیگر را از کشور دیگری در منطقه خارج می نماید. یک مقام آمریکایی گفت که قرار بود خارج کردن پاتریوت ها در مارس گذشته انجام گردد، اما در پی حملات موشکی به اردوگاه التاجی در عراق این امر به تعویق افتاد. وی تاکید نمود که 12 آتش بار از موشک های پاتریوت و یک آتش بار از موشک های پدافند هوایی تاد در منطقه باقی می ماند.

الجزیره می افزاید، بخشی از سخت افزار های نظامی که اکنون از عربستان خارج می گردد، سپتامبر گذشته و به دنبال حملات که به مراکز نفتی سعودی صورت گرفت وارد این کشور شده بودند. مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام نمود که این اقدام [انتقال این سیستم ها به عربستان]برای حفاظت از زیرساخت های نفتی سعودی حیاتی بود.

الجزیره همچنین به نقل از روزنامه وال استریت ژورنال نوشت که این تصمیم دولت آمریکا می تواند به مثابه سرانجام تقویت نظامی عربستان در مقابل ایران تلقی گردد. در این گزارش همچنین آمده است که آمریکا در حال آنالیز کاهش سایر قابلیت های نظامی خود در عربستان سعودی است. وال استریت ژورنال نوشته است که دولت آمریکا طی یک سال گذشته، حضور نظامی خود در منطقه را تقویت نموده بود.

منبع: فرارو
انتشار: 15 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 955

به "شوک موشکی ترامپ به بن سلمان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شوک موشکی ترامپ به بن سلمان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید