ظریف در کنفرانس خبری با لاوروف آژانس را تهدید کرد

به گزارش بازیکده، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید نمود: اجازه نخواهیم داد آژانس بین المللی انرژی اتمی ابزاری برای نابود کردن برجام توسط آمریکا گردد.

ظریف در کنفرانس خبری با لاوروف آژانس را تهدید کرد

به گزارش بازیکده، محمدجواد ظریف که به مسکو سفر نموده است، روز سه شنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با سرگئی لاوروف همتای روس خود گفت: دولت ترامپ کارش خروج از پیمان ها و نهادهای بین المللی است و ما اجازه نخواهیم داد آژانس بین المللی انرژی اتمی ابزار دست دولت ترامپ برای نابودی برجام گردد.

ظریف گفت: جمهوری اسلامی ایران همیشه با شفافیت کامل با اژانس رفتار نموده و 15 گزارش آژانس نشان داده است که ایران همه تعهدات خود را انجام داده است.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در عین حال توضیح داد: اجازه نخواهیم داد ایران موضوع آنالیز هایی گردد که اسناد آن ادعاهای جاسوسی است.

وی گفت: اگر آژانس بین المللی انرژی اتمی بخواهد از روش های غیرمنطقی استفاده کند برخورد مناسبی خواهیم داشت.

ظریف گفت: بسیار تاسف بار خواهد بود اگر دبیرخانه ملل متحد و دبیرخانه آژانس در جهت نابودی برجام حرکت نمایند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: در خصوص نشست آستانه با سرگئی لاوروف گفت وگو کردم و توافق برای اجرای نشست سه جانبه به دست آمد.

رییس دستگاه دیپلماسی ایران گفت که با همتای ترکیه ای خود نیز در این مورد گفت و گو نموده و درباره برگزاری نشست توافق شده است.

ظریف اضافه کرد: سران ایران، روسیه و ترکیه در فرمت مذاکرات آستانه نشست سه جانبه به صورت وبینار برگزار می نمایند و اگر شرایط اجازه دهد نشست حضوری برگزار خواهد شد.

وزیر خارجه ایران این را نیز گفت که از سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه را برای سفر به ایران دعوت نموده است.

وی با اشاره به مذاکرات خود با لاوروف توضیح داد که در آن مساله سوریه مورد بحث و گفتگو نهاده شد.

وزیر امور خارجه گفت: مذاکرات امروز سودمند بود و امیدوارم برای ملت های دو کشور مفید باشد.

ظریف با بیان اینکه ایران و روسیه در امور منطقه ای همکاریهای نزدیکی دارند، اظهار کرد: در جریان مذاکرات آستانه سه کشور توانستند شرایط سوریه را از حالت بحرانی خارج نمایند. روسیه و ترکیه و ایران به اصول مذاکرات آستانه پایبند هستند.

وی گفت: کشورهای غربی بنا به ملاحظات خود در مسائل انسانی حتی در شرایط کرونا سعی نمی نمایند به ملت سوریه یاری نمایند.

ظریف گفت که ایران و روسیه در مساله افغانستان دارای مواضع مطابق همدیگر هستند.

وزیر خارجه ایران با اشاره به کوشش های روسیه برای حل مسائل افغانستان گفت: ایران از کوشش های روسیه برای حل مساوئل افغانستان استقبال می نماید و از آن حمایت می نماید.

وی گفت: در ملاقات امروز درخصوص مسائل لیبی و یمن گفت وگو کردیم و این گفت وگوها ادامه خواهد داشت.

ظریف گفت: اساس سیاست ما اجرای قوانین بین المللی است که از سوی آمریکا به فراموشی سپرده شده است. نادیده دریافت قوانین بین المللی ازسوی واشنگتن به گرایشی تبدیل شده که ادامه دارد.

وی ادامه داد: آمریکا زمانی که از توافق های بین المللی خارج می گردد آغاز به سوء استفاده می نماید که مساله ای خطرناک است و در این مورد با وزیر خارجه روسیه گفت وگو کردیم که در آن هم عقیده هستیم.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1001

به "ظریف در کنفرانس خبری با لاوروف آژانس را تهدید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف در کنفرانس خبری با لاوروف آژانس را تهدید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید