نوبت بعدی عرضه نفت خام در بورس کی است؟

به گزارش بازیکده، بیش از یک ماه از نخستین عرضه نفت خام در بورس پس از سال ها می گذرد. اتفاقی که هرچند جزئیات آن از جمله اطلاعات خریداران محفوظ مانده، اما موفق به نظر می رسد؛ به طوری که حدود یک میلیون بشکه نفت خام در دو مرحله در بورس عرضه شد و مورد استقبال بخش خصوصی نهاده شد. این روال قرار بود هر یکشنبه تکرار گردد اما فعلا متوقف شده و به گفته یک کارشناس ارشد حوزه انرژی، بعد از اجرای تعهدات فروش نفت وزارت نفت از سر گرفته خواهد شد.

نوبت بعدی عرضه نفت خام در بورس کی است؟

به گزارش بازیکده، ششم آبان ماه سال جاری برای نخستین بار یک میلیون بشکه نفت خام سبک در بورس انرژی عرضه شد که درنهایت سه خریدار 280 هزار بشکه نفت به قیمت هر بشکه 74 دلار و 85 سنت را معامله کردند. دومین عرضه نیز در بیستم آبان ماه صورت گرفت و 700 هزار بشکه نفت خام سبک ایران به قیمت هر بشکه 64.97 دلار به فروش رسید .اتفاقی که پای بخش خصوصی را به فروش نفت باز کرد و نفتی ها رضایت خود را از این اتفاق ابراز و اعلام کردند که این فرآیند ادامه دار خواهد بود. از سوی دیگر بورسی ها نیز اعلام کردند این عرضه ها به طور منظم انجام می گردد که با این کار بخش خصوصی بتواند وارد معاملات نفت خام گردد.

اتفاقی که بعد از عرضه نفت در بورس افتاد این بود که قیمت جهانی نفت به طرز چشم گیری سقوط کرد و حتی به حدود 59 دلار هم رسید. موضوعی که باعث ایجاد این ابهام شد که آیا خریداران نفت در بورس متضرر شده و باعث دلسردی بخش خصوصی از مشارکت در صادرات نفت خواهد شد؟

کاهش قیمت نفت باعث ضرر خریداران نفت بورسی می گردد؟

در این راستا، رضا پدیدار - کارشناس ارشد حوزه انرژی و عضو کمیسیون انرژی اتاق ایران، با بیان این که تفاوت قیمت نفت در زمانی که نفت خام در بورس عرضه شد، با زمان حال و کاهش آن باعث ضرر خریداران نمی گردد، به بازیکده شرح داد: فرآیند بورس به این صورت است که هرکسی در هر مقطعی که نفت را خریداری می نماید یا مصرف کننده نهایی است و یا این که از طرف مصرف کننده نهایی خریداری می نماید. به همین دلیل هرکسی که از بورس نفت می خرد، باید قرارداد خود را با پالایشگاهی که مصرف کننده نفت است، ارائه دهد یا از طرف پالایشگاه سفارش داشته باشد.

وی با تاکید بر این که این موضوع که خریداران نفت خام در بورس دچار ضرر شدند، یک سوءتفاهمی است که به آن دامن زده شده، شرح داد: هر خریداری که نفت خام خریداری می نماید، باید هم کد بورسی داشته باشد و هم یک قرارداد با پالایشگاه مورد نظر که نشان دهد می خواهد نفت را به کدام پالایشگاه بدهد. به عبارت کلی، از یک طرف که نفت را در بورس خریداری می نماید، از طرف دیگر نفت را هم زمان با همان نرخی که خریداری نموده، همراه با سود آن به پالایشگاه خریدار ارائه می نماید؛ بنابراین کسی ضرر نمی نماید.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی در ادامه از رضایت بخش خصوصی از عرضه نفت خام در بورس اطلاع داد و گفت: اگر نفت خام مجدد در بورس عرضه گردد، مورد استقبال این بخش قرار خواهد گرفت. تعداد خریداران تاکنون بیش تر شده است.

عرضه بعدی کی است؟

پدیدار درباره زمان عرضه بعدی نیز اظهار کرد: وزارت نفت در زمینه فروش نفت خام تعهداتی دارد که باید تا خاتمه ماه دسامبر آن ها را اجرایی کند. تعهداتی که قراردادهای فروش آن در سه ماه گذشته امضا شده است و موقع تحویل آن رسیده است. این فرآیند تا 20 دسامبر صورت می گیرد و حساب ها تا بعد از پنجم ژانویه بسته می گردد؛ زمانی که تعهدات اجرایی شد مجددا نفت خام در بورس به صورت هفتگی عرضه خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 62

به "نوبت بعدی عرضه نفت خام در بورس کی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوبت بعدی عرضه نفت خام در بورس کی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید