نوع خفیف کرونا را جدی بگیرید!

به گزارش بازیکده، اگر بر این باورید که نوع خفیف کووید-19 چیز زیاد بد و خطرناکی نیست در این عقیده خود تجدیدنظر کنید. افرادی که از هر نظر سالم بودند و فقط به کرونا مبتلا شده بودند تصورشان این بود که دیگر از عوارض و علایم بیماری کرونا رهایی و بهبود یافته اند، اما این افراد گزارش هایی از عوارض و علایم غیرعادی و مقاوم و طولانی این بیماری از جمله سکته های مغزی داده اند که در آن ها بروز کرده است.

نوع خفیف کرونا را جدی بگیرید!

روش های ستنی و معمول طب به ما توصیه می کند که وقتی یک بیماری خفیف است زیاد جای نگرانی نیست. اما اگر شما کسی هستید که از گزارش های سازمان بهداشت جهانی (WHO) مبنی بر اینکه بیش از 80 درصد موارد کووید-19 در جهان خفیف یا بدون علایم هستند احساس آرامش به شما دست می دهد و به آن اعتماد تام دارید باید متذکر شویم که در دیدگاه خود تجدیدنطر کنید.

همزمان که ویروس شناسان به تحقیقات و فعالیت های خود برای فهم و شناخت خواص بیومکانیک سارس-کوو-2 (Sars-CoV-2) تسریع می بخشند یک چیز به طرز فزآینده ای عیان می گردد: موارد خفیف بیماری می تواند بیش از آن چه قبلا برای رهایی از این بیمار تصور می شد پیچیده تر، خطرناک تر و سخت تر باشد.

در دوران همه گیری جهانی باور و برداشت عمومی این بوده است که افرادی که به نوع خفیف کووید-19 مبتلا می شوند و نیازی به بستری شدن در آی سی یو یا استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) پیدا نمی کنند از عوارض و عواقب جدی بیماری در امان هستند.

هفته گذشته مایک پنس معاون رییس جمهور ایالات متحده گفت که این چیز خوبی است که تقریبا نصف موارد مبتلایان به کووید-19 که در 16 ایالات امریکا به صورت انفجاری افزایش پیدا کرده است از قشر جوانان امریکا هستند، چرا که این گروه از مردم نسبت به افراد مسن تر کمتر در معرض عوارض شدید و مرگبار بیماری هستند. این طرز بیان به این باور در مردم دامن می زند که مبتلایان خفیف بیماری از مسائل و عوارض شدید و اذیت کننده بیماری در عرض دو هفته از هنگام شروع بیماری رهایی می یابند و همه چیز به حالت عادی برمی گردد.

در حالیکه احتمالا شرایط بیماری برای بعضی بیماران همینطور است، اما تحقیقیات و پژوهش های پزشکی منتشر شده و همچنین توصیفات و روایت های بیماران در گروه هایی که از کرونا بهبودی یافته اند نشان می دهد که بسکمک از بهبودیافتگان از نوع خفیف کووید-19 زیاد خوش شانس نبوده اند. آن ها از عوارض جانبی بلندمدت و مزمن بیماری رنج می برند و پزشکان هنوز تلاش می کنند که درباره عواض و تبعات بیماری اطلاعات بیشتری کسب کنند.

بعضی از این عوارض جانبی می تواند مرگبار و کشنده باشد. به گفته دکتر کریستوفر کلنر (Christopher Kellner)، استاد جراحی اعصاب در بیمارستان ماونت سینای نیویورک بستری نشدن بیماران در بیمارستان در موارد خفیف کووید-19vh با لخته شدن خون و سکته های شدید مغزی در افرادی به سن 30 سال مرتبط است.

کلنر به وب سایت خط سلامتی (Healthline) گفت که در ماه اردیبهشت بیمارستان ماونت سینا طرحی را به اجرا گذاشت که در آن به بیماران کرونایی داروی ضدانعقاد خون داده می شد تا جلوی سکته های مغزی را که او و همکارانش در بیماران جوانتر با عوارض خفیف یا بدون عوارض مشاهده می کردند بگیرند.

حالا پزشکان می دانند که کووید-19 نه تنها شش ها و خون را درگیر و تحت تاثیر خود قرار می دهد بلکه روی کلیه ها، کبد و مغز هم تاثیر می گذارد، و در میان عوارض دیگر بیماری احتمالا در آخر سر منجر به خستگی و بی حالی و افسردگی مزمن می گردد. علی رغم این که هنوز از سن ویروس و زمان ظهور آن زمان زیادی نگذشته است تا تاثیرات بلندمدت آن روی اندام های بدن به خوبی بررسی و فهیمده گردد، اما این علایم با صرف نظر از اینکه بیمار نیاز به بستری شدن دارد یا نه خود را نشان می دهند که این خود در فرآیند بهبودی آن ها اختلال ایجاد می کند.

پدیده نگران کننده دیگر که اکنون در مرکز توجه قرار گرفته است طولانی بودن عوارض و درد و رنج ناشی از بیماری در قربانیان کووید-19 است، افرادی که عوارض بیماری ماه هاست گریبانگیر آنهاست.

برای تهیه یک گزارش در هلند که اوایل ماه جاری انتشار یافت پژوهشگران 1622 بیمار مبتلا به کووید-19 را با میانگین سنی 53 سال مورد مطالعه قرار دادند. گزارش این پژوهشگران حاکی از وجود عوارض طولانی مدت شامل خستگی مفرط (88 درصد)، تنگی نفس مداوم (75 درصد) و فشار قفسه سینه (45 درصد) در این بیماران است.

نودویک درصد از بیماران بستری نشدند، این نشان داد که این بیماران بر خلاف موارد آن ها که کووید-19 از نوع خفیف تشخیص داده شده بود از عوارض جانبی رنج می بردند. در حالیکه 85 درصد از بیماران مورد مطالعه قرارگرفته خود را قبل از ابتلا به کووید-19 از نظر سلامتی عمومی سالم می دانستند با این وجود تنها 6 درصد هنوز خود را یک ماه یا بیشتر بعد از ابتلا به ویروس سالم تلقی می کنند.

بعد از تشخیص کووید-19، خانم فیونا لوونستاین (Fiona Lowenstein) 26 ساله یک دوره بهبودی طولانی، سخت و نامنظم را برای اولین بار تجربه کرد. لوونستاین در 27 فروردین 1399 مریض و برای مدت کوتاهی به خاطر تب، سرفه و تنگی نفس بستری شد. پزشکان به او توصیه کردند که اگر این عوارض بدتر شد و حال او رو به وخامت گذاشت به بیمارستان برگردد. اما به جای آن ها اتفاقات دیگری بروز کرد. او به من گفت: من یک سری عوارض کاملا جدیدی را تجربه کردم: درد سینوس ها، گلودرد، مسائل گوارشی و روده ای حاد. هر بار که چیزی می خوردم اسهال داشتم. وزن زیادی از دست دادم که باعث ضعف بدنم شد، خستگی زیاد و مفرط، سردرد، از بین رفتن حس بویایی ...

تا اواخر اردیبهشت حال او بیشتر مواقع بهتر بود و احساس خوبی داشت با همه این ها او می گوید که هنوز بعضی علایم به صورت روزمره دوباره ظاهر می شوند.

خانم لوونستاین می گوید: تقریبا چیزی شبیه یک ضربه به شخصیت و غرور شماست وقتی در دهه 20 زندگی خود هستی و سالم و سرزنده، و با این بیماری زمین می خوری و تصور می کنی که دوباره بلند و بهتر خواهی شد و مسئله ای پیش نخواهد آمد؛ و بعد اوضاع واقعا آن طوری که می خواهی پیش نمی رود.

لوونستاین در حالیکه قادر به پیدا کردن اطلاعاتی درباره آن چه تجربه کرده نیست و نمی داند که آیا افراد زیادی فرایند بهبودی طولانی مشابه آن چه را که او تجربه کرده را طی کرده اند، یک گروه حامی بنام کانال ملت در اسلک (Slack) راه اندازی کرده است. این فوروم در حال حاضر بیش از 5600 عضو دارد که بیشتر آن ها به خاطر بیماریشان بستری نشده اند، اما ماه ها بعد از اینکه علایم اولیه تنفسی شبیه آنفولانرا در آن ها بتدریج کم شده شرایط خوبی ندارند و مریض شده اند.

بر طبق یک نظرسنجی داخلی در داخل گروه، اکثریت قریب به اتفاق آن هایی که زیر 50 سال سن دارند عوارضی شامل فلج شدن و کرختی صورت، تشنج، از دست دادن بینایی و شنوایی، سردرد، از دست دادن حافظه، اسهال، کم شدن شدید وزن و عوارض بیشتر دیگری را تجربه کرده اند.

هانا دیویس (Hannah Davis) نویسنده یک نظرسنجی بیمار-مدار از اعضای گروه ملت به من گفت: فکر می کنم تعریف خفیف برای من و بیشتر مردم از مقامات رسمی و سازمان بهداشت جهانی رسید. یعنی هر موردی که اصلا نیاز به بستری شدن نداشت، اینکه هر کس که بستری نشد تنها یک سرماخوردگی جزئی خواهد داشت و می تواند در خانه مواظب سرماخوردگی خود باشد و از خود مراقبت کند.

از نقطه نظر من این نقل قول و روایت مخرب و مضر است و به طور مطلق به عموم اطلاعات غلط می دهد. این رویه هم مردم را از توجه و دسترسی به اطلاعات مربوطه و درست به هنگام تصمیم گیری در خصوص سطح ریسک شخصی محروم می کند و هم مانع ارائه کمک موردنیاز برای آن هایی می گردد که از تبعات بلندمدت بیماری رنج می برند.

در این مرحله که متخصصان و کارشناسان پزشکی و مردم در حال یادگیری چیز هایی درباره کووید-19 هستند و همزمان که اطلاعاتی درباره این بیماری همه گیر آشکار می گردد آن چه اهمیت دارد این است که یادمان نرود که واقعا ما چه قدر کم ما درباره این بیماری بسیار پیچیده می دانیم و اطلاعات ما چقدر در این حیطه ناچیز است و نکته مهم دیگر گوش کردن به تجارب بازماندگان و نجات یافتگان است، مخصوصا آن هایی که بهبودیشان نه سریع بوده و نه سرراست.

اینکه بیشتر موارد کووید-19 را از نوع خفیف توصیف کنیم ممکن است دلگرم کننده و امیدوار کننده باشد، اما شاید این واژه آن قدر که به آن امید بسته ایم دقیق و درست نباشد.

نویسنده: آدرین متی

مترجم: علیرضا طالب زاده

منبع

https://www.theguardian.com/commentisfree/2020/jul/06/coronavirus-covid-19-mild-symptoms-who

منبع: فرارو
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1051

به "نوع خفیف کرونا را جدی بگیرید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوع خفیف کرونا را جدی بگیرید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید