نگرانی از افزایش آمار خودکشی در دوران کرونا

به گزارش بازیکده، تهران (پانا) - بر اساس آمارهای موجود که البته اما و اگرهایی دارد و نمی توان به آنها اکتفا کرد، به گفته بعضی کارشناسان در سال های گذشته نرخ خودکشی های منجر به مرگ در ایران 7.2 به ازای هر 100 هزار نفر بوده است و این رقم در بعضی استان ها به نرخ 10، 15 و 20 در هر 100 هزار نفر هم رسیده است که با شیب اندکی رو به افزایش است و این نگرانی وجود دارد که پس از شرایط کرونا این شیب بیشتر گردد، این در حالی است که بر اساس میانگین جهانی این رقم چیزی در حدود 17 نفر در هر 100 هزار نفر است، هر آسیبی که در دسته آسیب های اجتماعی باشد، با ارائه آمارهای دقیق و درست باید مورد واکاوی قرار گیرد، اما متأسفانه خودکشی از جمله آسیب هایی است که هیچ آمار دقیقی از آن ارائه نمی گردد.

نگرانی از افزایش آمار خودکشی در دوران کرونا

به گزارش ایران، هم اکنون خودکشی از غرب کشور در حال انتقال به استان های مرکزی کشور است و آمارهای خودکشی در استان های خوزستان و مرکزی رو به افزایش است؛ هم جامعه پزشکی و هم رسانه ها شاهد آن بودیم که در سال های گذشته نرخ خودکشی افزایشی بوده، پیچیدگی های بحث خودکشی در حدی است که می طلبد بیشتر به این مقوله پرداخته گردد، از این رو به بهانه روز جهانی پیشگیری از خودکشی، نشستی با حضور روانشناسان و متخصصان این حوزه برگزار گردید که خلاصه ای از آن را می خوانید:

ضرورت کار گروهی برای پیشگیری از خودکشی

مجید صادقی، رئیس انجمن علمی روانپزشکان با اشاره به اینکه خودکشی از جمله موضوعات مهمی است که در همه جهان وجود دارد، در این نشست گفت: خودکشی یک وجهی و یا یک بعدی نیست و جنبه های روانپزشکی، روانشناختی، پزشکی و اجتماعی دارد. اگر بخواهیم با این پدیده روبرو شویم و مداخلات و پیشگیری انجام دهیم، باید کاری گروهی صورت بگیرد، البته یکی از بازوهای مهم در این حوزه رسانه ها هستند، خودکشی پدیده ای است که تا حدی قابل پیشگیری است، اما همت جمعی را می طلبد. مسأله بهداشت روان اطرافیان، خانواده، دوستان و بازماندگان خودکشی هم بسیار حائز اهمیت هستند، چون بازماندگان، احساسات متفاوتی چون احساس گناه، افسردگی یا پوچی را ممکن است، تجربه نمایند؛ ارائه آموزش های لازم به کارشناسان این حوزه با روش های مختلف هم بسیار در این امر مؤثر است.

او در ادامه گفت: مسأله سلامت روان ما در حوزه بهداشت و درمان اعم از پزشک، دستیار، پرستار و حتی خدمه بیمارستان هم بسیار بیشتر از امروز باید دیده گردد و ضروری است، در زمینه ارزشمندی صندلی پزشکان بیشتر کار گردد. آمار افسردگی و اضطراب در دانشجویان پزشکی و دستیاران رشته های پزشکی باید بیشتر مورد آنالیز قرار گیرد و این دسته از افراد هم بیش از گذشته باید به حل مسائل مربوط به روان توجه داشته باشند. در مقوله خودکشی های نافرجام و اقدام به خودکشی های دوباره باید روان درمانی به صورت طولانی انجام گردد، در خیلی از موارد اطرافیان فکر می نمایند که فرد به زندگی عادی بازگشته اما این گونه نبوده و دوباره اقدام به خودکشی انجام شده است.

بالاترین آمار خودکشی در رده سنی 15 تا 24 سال است

زهرا شهریور، عضو هیأت مدیره انجمن علمی روانپزشکان کودک و نوجوان ایران هم با بیان اینکه خودکشی موضوع مهمی است که در هر سنی ممکن است برای افراد به وجود بیاید، در این نشست گفت: خودکشی درخصوص کودک و نوجوان مغفول مانده است. بزرگسالان می توانند خودشان مسائل را بیان نمایند، اما بچه ها تحت تأثیر خانواده هستند. خانواده ها باید به مسائل آنها پی ببرند و بموقع به افراد متخصص و مطلع مراجعه نمایند. در خیلی از مواقع این اتفاق بموقع نمی افتد. باید به علائم و زنگ خطر ها توجه بیشتری کرد. آمار خودکشی در بچه ها زیاد نیست، اما این پدیده در نوجوانان زیاد دیده می گردد و تقریباً می توان گفت که بالاترین آمار خودکشی در رده های سنی 15 تا 24 سال اتفاق می افتد. گروه سنی نوجوان جزو گروه پرخطر محسوب می شوند و بیشتر باید به این رده سنی توجه گردد.

او در ادامه افزود: ما بسته های آموزشی فرزند پروری در شرایط بحران را تهیه کردیم و برای مشاوران ارسال کردیم. کارشناسان سلامت روان باید آموزش های لازم را ببینند. آموزش ها باید به خانه ها برده شوند و این متدی است که در کشورهای پیشرفته لحاظ می گردد. خوشبختانه این روزها به اسم نمونه با مراجعه خانواده ها به متخصصان بیماری اوتیسم زودتر شناخته می گردد و روش های درمانی بموقع شروع می گردد، باید خانواده ها بپذیرند که با مراجعه بموقع می توان از بروز آسیب هایی از قبیل خودکشی جلوگیری کرد.

60 درصد مردم از خدمات روانشناسی استفاده نمی نمایند

سید کاظم ملکوتی، عضو هیأت مدیره جمعیت پیشگیری از خودکشی ایران هم با بیان اینکه خودکشی از جمله آسیب های اجتماعی به تعداد می رود، در این نشست، گفت: باید در راستای کاهش این آسیب کوشش کرد. چیزی در حدود 6 سال است که آمارهای دقیق به راحتی در اختیار مسئولان قرار نمی گیرند و بعضی نهادها، خواستار این مسأله هستند که آمارها را کمتر نشان دهند، اما می بینیم که استان هایی همانند کهگیلویه و بویراحمد، همدان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی و خوزستان آمارهای افزایشی داشتند و شاهد شیب ملایمی به صورت افزایشی در آمار خودکشی هستیم، بویژه با شیوع ویروس کرونا در کشور افزایش آمار ها بیشتر از گذشته هستند، ضروری است که آمار های خودکشی به صورت ماهانه یا حداقل سه ماه یکبار ارائه شوند تا بتوان کارشناسی های مؤثر را انجام داد.به گفته ملکوتی، آمارها نباید مخفی و دور از دسترس باشند، هرچند در عین حال هم نباید هر روز در رسانه ها آمار ارائه کرد و آنها را در بوق و کرنا کرد و همه گروه ها را حساس کرد، این در حالی است که کشور ایران در منطقه خاورمیانه از نظر مطالعات پیشگیری از خودکشی رتبه اول را به خود اختصاص داده، قرائن علمی بومی نشان می دهد با پیشگیری می توان آمار خودکشی را کاهش داد. تشویق استفاده از خدمات روانشناسی در این مقوله بسیار حائز اهمیت است، اما در حال حاضر 60 درصد مردم از این خدمات استفاده نمی نمایند. به اسم نمونه در استان آذربایجان غربی در طول یک سال خدمات روانشناسی افزایش پیدا کرد و همین امر توانست مقدار خودکشی را کاهش دهد، خدمات پیگیری تا 3 برابر اقدام را کاهش می دهد، باید چالش ها را پیدا کرد، پیگیری های لازم را انجام داد و به نتیجه مطلوب رسید. نباید مردم فکر نمایند صحبت از خودکشی ننگ و عار است، باید نهادها همکاری نمایند تا مردم کم کم بتواند با مراجعه به متخصصان و کارشناسان درخصوص آسیب خودکشی به راحتی صحبت نمایند.

او در ادامه در زمینه خدمات بیمه ای شرح داد: بعضی مراکز طبی روانپزشکی رایگان هستند، اما یک طیفی از رایگان تا مبالغ بالا وجود دارد، مبالغی که تحت هیچ پوشش بیمه ای قرار ندارند، از جمله آنها می توان روانکاوی را نام برد. روانکاوی از جمله مشاوره های گران است که البته مردم عادی نیازی به آن ندارند اما سایر خدمات در مراکز دولتی به صورت رایگان برای عموم وجود دارد.

ضرورت همکاری رسانه ها با جامعه پزشکی برای کاهش خودکشی

علی ورامینی، سردبیر ماهنامه مدیریت ارتباطات هم که دبیر این نشست بود، گفت: پیچیدگی های بحث خود کشی، می طلبد که اصحاب رسانه و جامعه پزشکی بیش از پیش در تعامل با یکدیگر برای کاهش این معضل همکاری داشته باشند.

او ادامه داد: قبلاً کمتر احساس می شد که اصل خودکشی شامل بچه ها و نوجوانان هم می گردد، به واسطه تبلیغ یا محرومیت هایی که در جامعه وجود دارد، این مسأله در رسانه ها هم مدتی است که برجسته شده، به اسم مثال کودکی که برای نداشتن تبلت دست به خودکشی می زند، کودکی است که هیچ تصوری از این مقوله ندارد اما به خاطر نبود بعضی تجهیزات و محرومیت ها دست به کشتن خود می زند.

ورامینی در ادامه اضافه نمود: همت دوستان رسانه می طلبد، بیشتر به این حوزه و مقوله خودکشی و ارتباطات بپردازند، البته نحوه بازنمایی خودکشی در رسانه ها هم خود مسأله ای است که نباید مغفول بماند، این قضیه هم جای کار زیادی بویژه در فضای مجازی دارد. مسأله دیگری که وجود دارد، نبود آمار به تفکیک در این حوزه است که این مسأله هم باید مورد توجه بیشتری در جهت کاهش آمار خودکشی در کشور قرار بگیرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 شهریور 1400 بروزرسانی: 19 شهریور 1400 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1723

به "نگرانی از افزایش آمار خودکشی در دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی از افزایش آمار خودکشی در دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید