واکسن تک دوز کرونا با استفاده از نانوذرات امکان پذیر است

به گزارش بازیکده، محققان مقاله ای در ACS Central Science منتشر کردند که در آن جزئیات مربوط به ساخت واکسن نانوذره ای درج شده است که پس از تنها یک دوز تزریق، پاسخ آنتی بادی خنثی کننده ویروس را در موش ها ایجاد می نماید.

واکسن تک دوز کرونا با استفاده از نانوذرات امکان پذیر است

به گزارش گروه دانش و فناوری خبرنگاران،یکی از اشکالات وارد شده به دو واکسن ضدکرونایی که در حال حاضر در بعضی کشورها استفاده می گردد، دو دوز بودن آن است. به تازگی محققان نشان دادند که با استفاده از نانوذرات می توان واکسن تک دوز ساخت.

در سراسر دنیا، کارکنان مراقبت های بهداشتی و گروه های پرخطر آغاز به دریافت واکسن کرونا می نمایند تا امید به بازگشت به شرایط عادی در میان بیماری کرونا افزایش یافته تا زنده بمانند.

با این حال، واکسن های مجاز برای استفاده اضطراری در آمریکا احتیاج به دو دوز تزریق دارند، که می تواند مشکلاتی برای افراد داشته باشد چرا که دو مرتبه باید تزریق انجام گردد تا اثربخشی لازم را داشته باشد.

به تازگی محققان مقاله ای در ACS Central Science منتشر کردند که در آن جزئیات مربوط به ساخت واکسن نانوذره ای درج شده است که پس از تنها یک دوز تزریق، پاسخ آنتی بادی خنثی نماینده ویروس را در موش ها ایجاد می نماید. در واقع این واکسن تنها به یک بار تزریق احتیاج دارد.

هدف اصلی تزریق واکسن ضدکرونا، فراوری پروتئین سنبله است که برای ورود SARS-CoV-2 به سلول لازم است. دو واکسنی که فعلا در آمریکا مجوز دریافت نموده اند، واکسن های mRNA هستند که باعث می شوند سلول های انسانی به طور موقت پروتئین سنبله را فراوری نموده و باعث ایجاد پاسخ ایمنی و فراوری آنتی بادی شوند. اما این واکسن ها دو دوز باید تزریق شوند که یک ویژگی نه چندان مطلوب برای واکسن محسوب می گردد.

پیتر کیم و همکارانش رویکرد دیگری را به کار گرفتند. آن ها واکسنی متشکل از چندین نسخه از پروتئین سنبله روی نانوذرات فریتین را به کار گرفتند. فریتین یک پروتئین ذخیره نماینده آهن است که در بسیاری از موجودات وجود دارد و در یک مرحله خودآرایی به صورت یک نانوذره بزرگتر در می آید. پروتئین های دیگر مانند آنتی ژن های ویروسی را هم می توان در فریتین قرار داد، به طوری که هر نانوذره چندین نسخه از پروتئین را با خود به همراه داشته باشد، که این کار نسبت به یک نسخه، پاسخ ایمنی قوی تری ایجاد می نماید.

محققان پروتئین سنبله و DNA فریتین را با هم ترکیب نموده و سپس پروتئین ترکیبی را در سلول های پستانداران بیان کردند. فریتین به صورت نانوذرات خودآرایی داده که هرکدام دارای هشت نسخه از تریمر پروتئین سنبله هستند. این تیم ذرات سنبله / فریتین را به موش تزریق کردند. پس از یک بار واکسیناسیون، موش ها آنتی بادی خنثی نماینده فراوری کردند که حداقل دو برابر بیشتر از میزانی بود که در پلاسمای افراد بهبودیافته از بیماری کرونا دیده شده بود، و به طور قابل توجهی بالاتر از موش هایی بود که فقط با پروتئین سنبله ایمن شده بودند. ایمن سازی دوم 21 روز بعد نیز باعث افزایش سطح آنتی بادی می گردد.

محققان می گویند اگرچه این نتایج باید در آزمایشات بالینی انسانی تأیید گردد، اما آن ها نشان دادند که نانوذرات سنبله/فریتین می تواند راهبردی مناسب برای واکسیناسیون تک دوزه علیه کرونا باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1381

به "واکسن تک دوز کرونا با استفاده از نانوذرات امکان پذیر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن تک دوز کرونا با استفاده از نانوذرات امکان پذیر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید