راهنمای خرید پاوربانک؛ نیمه گم شده گوشی شما!

به گزارش بازیکده، وب سایت فرارو: پاوربانک ها شاید در نگاه ظاهری هیچ تفاوتی با هم نداشته باشند، اما برخی ظرفیت بالاتری دارند، برخی گوشی تان را سریع تر شارژ می نمایند، برخی زودتر شارژ می شوند و برخی کمتر آزارتان می دهند. برای اینکه از بین انبوه پاوربانک های موجود در بازار نیمه گمشده موبایلتان را پیدا کنید، حتما ضروری است قبل از خرید مشخصات آن ها را به دقت آنالیز کنید.

راهنمای خرید پاوربانک؛ نیمه گم شده گوشی شما!

من فقط یه پاوربانک معمولی می خواهم! فروشنده ممکن است با شنیدن این جمله کمی گیج گردد. چراکه پاوربانک یک باطری عادی نیست که به موبایلتان وصل کنید. هر کدام آن ها ویژگی های مخصوص خودشان را دارند. شاید در نگاه ظاهری هیچ تفاوتی با هم نداشته باشند، اما برخی ظرفیت بالاتری دارند، برخی گوشی تان را سریع تر شارژ می نمایند، برخی زودتر شارژ می شوند و برخی کمتر آزارتان می دهند. برای اینکه از بین انبوه پاوربانک های موجود در بازار نیمه گمشده موبایلتان را پیدا کنید، حتما ضروری است قبل از خرید مشخصات آن ها را به دقت آنالیز کنید.

ظرفیت؛ چندبار موبایلم را شارژ می کنی؟

یک پاوربانک هر برندی داشته باشد، در نهایت با ظرفیتش شناخته می گردد. اغلب پاوربانک ها 10 هزار میلی آمپری هستند. هر هزار میلی آمپر یعنی همان میزان انرژی که یک شارژر یک آمپری در طول یک ساعت به گوشی شما منتقل می نماید. بعد از 10 هزار میلی آمپری ها، پاوربانک های با ظرفیت 20 هزار میلی آمپری بیشترین هوادار را دارند. به خصوص برای آن هایی که اهل سفر هستند و می خواهند بیشترین میزان شارژ را در کوله شان بگذارند. برخی برند ها پاوربانک های با ظرفیت های متفاوت مثل پنج هزار، هفت هزار و 15 هزار میلی آمپری روانه بازار نموده اند.

شاید فکر کنید هر چه ظرفیت پاوربانک بیشتر باشد بهتر است، اما همه چیز به احتیاج شما بستگی دارد. اگر پاوربانک را برای کار های روزمره تان می خواهید، اصلا پاوربانک 20 هزار میلی آمپری به شما توصیه نمی گردد. چراکه مدت زمان شارژ شدن این پاوربانک ها بسیار طولانی است. در طرف مقابل پاوربانک های پنج یا 10 هزار میلی آمپری تا حد قابل قبولی شما را راضی خواهند کرد. قیمت پاوربانک های 10 هزار میلی آمپری در حال حاضر حدود 150 تا 200 هزار تومان است و پاوربانک های 20 هزار میلی آمپری بالای 300 هزار تومان قیمت دارد.

ظرفیت 10 یا 20 هزار میلی آمپری پاوربانک ها در اغلب موارد واقعی نیست. آن ها مثل هر باطری دیگری نه کامل شارژ می شوند و نه کامل خالی. به این معنا که ظرفیت واقعی آن ها مقداری کمتر از ظرفیت اسمی است. این به معنای دروغگو بودن شرکت های سازنده نیست. نه، نگران نباشید؛ آن ها به شما دروغ نمی گویند. قضیه از این قرار است که هر پاوربانک راندمان مخصوص به خود را دارد. اگر به خوبی از پاوربانکتان مراقبت نکنید، این راندمان رفته رفته کمتر خواهد شد. در ظاهر می بینید پاوربانک سریع تر شارژ شده، اما در اصل ظرفیت آن کاهش پیدا نموده است. برای همین عموما باید روی 80 تا 90 درصد ظرفیت پاوربانکتان حساب باز کنید.

تعداد دفعاتی که یک پاوربانک می تواند گوشی شما را شارژ کند، رابطه مستقیم با ظرفیت پاوربانک و ظرفیت باطری گوشی شما دارد. باید توجه داشته باشید که در محاسباتمان حتما باید راندمان شارژدهی پاوربانک و راندمان شارژ شدن گوشی را هم در نظر بگیریم. مثلا یک باطری 10 هزار میلی آمپری و یک گوشی با ظرفیت باطری سه هزار میلی آمپری را در نظر بگیرید. اگر راندمان یک پاوربانک 80 درصد باشد می تواند هشت هزار میلی آمپر انرژی در اختیارتان بگذارد. راندمان گوشی ها عموما بهتر است. آن ها وقتی سه هزار میلی آمپر ظرفیت داشته باشند، دست کم تا دو هزار و 700 میلی آمپر شارژ می شوند. این یعنی چنین پاوربانکی می تواند گوشی شما را تقریبا سه بار به طور کامل شارژ کند.

شدت جریان خروجی؛ سریع تر شارژ شوید

پاوربانک های موجود در بازار عموما دو درگاه خروجی دارند. شدت جریان خروجی آن ها یا یک آمپر است یا دو آمپر. تعداد محدودی درگاه های سه آمپری هم دارند که صرفا با کابل های یو اس بی تایپ سی می توان از آن ها استفاده کرد. چنین پاوربانک هایی عموما گران تر از پاوربانک های معمولی هستند. برای مثال یک پاوربانک تایپ سی 10 هزار میلی آمپری به جای 150 هزار تومان، 300 هزار تومان قیمت دارد. شدت جریان خروجی، سرعت شارژدهی پاوربانک را مشخص می نماید. اگر گوشی شما قابلیت پشتیبانی از شارژر های فست شارژ را نداشته باشد، احتمالا در استفاده از درگاه دو آمپری به مشکل بخورید. چنین گوشی هایی که اغلب چند سالی از فراوری آن ها می گذرد، بهتر است با درگاه های یک آمپری شارژ شوند.

برخی پاوربانک ها قابلیت استفاده همزمان از هر دو درگاه یک و دو آمپری را دارند. طوری که می توانند همزمان یک گوشی را با شدت دو آمپر و یک گوشی دیگر را با شدت یک آمپری شارژ نمایند، اما چنین قابلیتی در برخی پاوربانک ها وجود ندارد. آن ها حداکثر جریان خروجی شان همان دو آمپر است و اگر از هر دو درگاه به صورت همزمان بهره ببرید، نهایتا یک آمپر از هر کدام تحویل خواهید گرفت. این موضوع در سرعت شارژ شدن گوشی ها تاثیر می گذارد.

برای مثال اگر از درگاه یک آمپری بهره ببرید، در هر ساعت گوشی شما به اندازه هزار میلی آمپر شارژ می گردد. در صورت استفاده از درگاه دو یا 2.1 آمپری این رقم به دو تا دو هزار و 100 میلی آمپرساعت می رسد. مثلا یک گوشی با باطری سه هزار میلی امپری تقریبا سه ساعت طول می کشد تا با درگاه یک آمپری شارژ گردد. این مدت زمان برای درگاه دو آمپری تقریبا یک ساعت و نیم است. توجه داشته باشید که راندمان شارژ به کابلی که استفاده می کنید هم بستگی دارد. اگر از کابل ضعیف یا خراش خورده بهره ببرید، شدت انتقال شارژ به طرز قابل توجهی کاهش پیدا خواهد نمود. یکی از دلایل استفاده از کابل های کوتاه تر در پاوربانک ها افزایش سرعت شارژ است. چراکه با کوتاه شدن کابل علاوه بر کاهش مقاومت، امکان آسیب دیدن آن کمتر می گردد.

شدت جریان ورودی؛ سریع تر شارژ کنید!

همانطور که شدت جریان خروجی پاوربانک ها مشخص نماینده سرعت شارژدهی آن ها است، با شدت جریان ورودی می توان فهمید چقدر طول می کشد تا یک پاوربانک شارژ گردد. شدت جریان ورودی در پاوربانک ها عموما به اندازه بیشترین شدت جریان خروجی آن ها است. مثلا شدت جریان ورودی در یک پاوربانک با دو درگاه یک و دو آمپری، همان دو آمپر است. این یعنی یک پاوربانک 10 هزار میلی آمپری با شدت جریان ورودی دو آمپر حداقل در پنج ساعت شارژ می گردد. این موضوع به راندمان شارژ هم بستگی دارد.

برخی پاوربانک ها با وجود درگاه ورودی دو آمپری، راندمان شارژ پایین تری دارند و دیرتر شارژ می شوند. نقطه ضعف پاوربانک های ضعیف از برند های متفرقه همینجا مشخص می گردد. به مرور زمان راندمان شارژ این پاوربانک ها کم و کمتر می گردد و عملا نمی توان روی آن ها حساب باز کرد. علاوه بر شدت جریان ورودی و راندمان شارژ، شارژری که از آن استفاده می کنید هم در زمان شارژ شدن پاوربانک تاثیر می گذارد.

وزن پاوربانک؛ کیفتان را سنگین نکنید

شاید در نگاه اول وزن پاوربانک صرفا یه مشخصه عادی و غیر مهم به نظرتان برسد، اما وقتی مجبور شدید هر روز یک پاوربانک سنگین را داخل کیفتان این طرف و آن طرف ببرید، متوجه خواهید شد که در زمان خرید پاوربانک حتما باید به وزن آن دقت داشته باشید. پاوربانک هایی که ظرفیت بالاتری دارند عموما سنگین تر هستند چرا که از ورقه های بیشتری برای ساخت آن ها استفاده شده است.

نوع باطری؛ لیتیوم یونی بهتر است یا پلیمری؟

گجت های امروزی از گوشی و لپ تاپ گرفته تا پاوربانک عموما از باطری های لیتیوم-یونی یا لیتیوم-پلیمری بهره می برند. این دو نوع باطری فزونی چندانی نسبت به یکدیگری ندارند و هر کدام مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. مثلا باطری های لیتیوم پلیمری عموما قیمت بالاتری نسبت به لیتیوم یونی دارند. وزن آن ها کمتر است و مدت زمان بیشتری شارژ نگه می دارند و راندمان شارژ آن ها بعضا بهتر است. در طرف مقابل باطری های لیتیوم یونی ارزان تر هستند، وزن بیشتری دارند و بیشتر برایتان کار خواهند کرد. چراکه عمرمفید آن ها نسبت به باطری های لیتیوم پلیمری بیشتر است.

چراغ های LED؛ دقیقا چقدر شارژ باقی مانده؟

یکی از مزیت های مهمی که شرکت سازنده در اختیار کاربرانش می گذارد، چراغ های LED روی پاوربانک است که به شما می گوید چه مقدار از شارژ پاوربانک باقی مانده. برخی پاوربانک ها به این چراغ ها اکتفا ننموده اند. آن ها ابعاد بزرگتر و وزن بیشتر را به جان خریده اند و به یک صفحه LCD مجهز شده اند و دقیقه به شما می گویند چند درصد از شارژ پاوربانک باقی مانده است. فاصله بین شارژ 26 درصد و 49 درصد خیلی زیاد است. در چنین مواقعی پاوربانک های معمولی صرفا دو چراغ روشن به شما نشان می دهند و نمی توانند به شما بگویند چقدر از ظرفیتشان باقی مانده و ممکن است در این مورد شما را به اشتباه بیاندازند.

منبع: برترین ها
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1013

به "راهنمای خرید پاوربانک؛ نیمه گم شده گوشی شما!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید پاوربانک؛ نیمه گم شده گوشی شما!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید