لاک پشت غول پیکر منقرض شده، زنده در گالاپاگوس پیدا شد

به گزارش بازیکده، گونه نادری از یک لاک پشت غول پیکر که گمان می رفت بیش از یک قرن پیش منقرض شده، اکنون زنده در مجمع الجزایر گالاپاگوس یافت شده است.

لاک پشت غول پیکر منقرض شده، زنده در گالاپاگوس پیدا شد

به گزارش یورونیوز، کارشناسان حیات وحش گمان می کردند که یک زیرگونه از لاک پشت غول پیکر با نام علمی chelonoidis phantasticus بیش از یک قرن پیش از بین رفته است.

این زیرگونه بیشتر با نام لاک پشت فوق غول پیکر شناخته می گردد و بومی جزیره فرناندینا در مجمع الجزایر گالاپاگوس است.

آخرین نوع از این زیرگونه در سال 1906 پیدا شده بود.

تا اینکه در سال 2019، محققان دانشگاه پرینستون از پیدا شدن یک لاک پشت ماده خبر دادند که احتمال داده می شد از همین زیرگونه باشد. این محققان بالاخره هفته گذشته توانستند ثابت نمایند که این دو نمونه به هم مرتبط هستند.

فرناندا، آخرین لاک پشت فوق غول پیکر زنده در جهان کیست؟

وزن لاک پشت های غول پیکر به 417 کیلوگرم و طول جثه آن ها به یک متر و 30 سانتی متر می رسد. عمر میانه این گونه از لاک پشت ها بین 80 تا 120 سال متغیر است.

در حال حاضر 14 زیرگونه برای لاک پشت های غول پیکر گالاپاگوس شناسایی شده است که همگی در لیست سرخ آی یوسی ان یا همان اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت قرار دارند به نحوی که هر کدام از آن ها یا آسیب پذیر بوده، یا در معرض خطر هستند، یا در خطر انقراض هستند و یا اینکه اساسا منقرض شده اند.

کارشناسان توانستند در سال 2019 میلادی، فرناندا را که یک لاک پشت ماده بود، تک وتن ها در بین یک توده علفی در جزیره فرناندینا پیدا نمایند.

بعد از مقایسه دی ان ای فرناندا با نمونه موجود از سال 1906 از یک لاک پشت فوق غول پیکر، این گروه تحقیقاتی تأیید کردند که هر دو لاک پشت از یک گونه محسوب می شوند.

سرپرست محققان دانشگاه پرینستون در این زمینه گفت: من هم مثل بقیه مردم گمان می کردم این جزء گونه های بومی جزیره فرناندینا نیست. تا اینکه دیدیم برخلاف تصورمان، فرناندا بسیار شبیه گونه ای است که بیش از 100 سال قبل وجود داشته است و اینکه هر دو این ها بسیار با زیرگونه های دیگر لاک پشت های جزایر گالاپاگوس متفاوت هستند.

کارشناسان سن این لاک پشت را 50 سال تخمین زده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 28 تیر 1401 بروزرسانی: 28 تیر 1401 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 2042

به "لاک پشت غول پیکر منقرض شده، زنده در گالاپاگوس پیدا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاک پشت غول پیکر منقرض شده، زنده در گالاپاگوس پیدا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید