ناسا منطقه ها احتمالی فرود انسان روی ماه را خاطرنشان کرد

به گزارش بازیکده، ناسا 13 منطقه را اطراف قطب جنوب ماه انتخاب نموده است که برای فرود فضانوردان در اولین مأموریت سرنشین دار برنامه آرتمیس در نظر گرفته شده اند.

ناسا منطقه ها احتمالی فرود انسان روی ماه را خاطرنشان کرد

13 مکان اعلام شده شامل نقاط متعددی هستند که می توانند میزبان فرود ماه نشین استارشیپ (Starship) اسپیس ایکس باشند. این فضاپیما به عنوان فرودگر ماه برای مأموریت آرتمیس 3 درنظر گرفته شده است و برای نخستین بار پس از مأموریت آپولو 17 فضانوردان را به سطح ماه خواهد برد.

مارک کیراسیچ (Mark Kirasich) معاون بخش توسعه آرتمیس درباره این منطقه ها فرود احتمالی گفت: مقامات ناسا و اسپیس ایکس برای معین این مکان های فرود به طور نزدیک با دانشمندان و متخصصان همکاری داشته اند. همه این منطقه ها مورد توجه دانشمندان هستند و از طرفی محدودیت های چالش برانگیز برنامه ریزی مأموریت آرتمیس را هم تأمین می نمایند.

این 13 منطقه که هر کدام گستره ای حدود 15 در 15 کیلومتر دارند و عرض جغرافیایی حدود شش درجه قطب جنوب ماه قرار گرفته اند، عبارتند از:

 1. لبه آ دهانه فوستینی (Faustini Rim A)
 2. قله نزدیک دهانه شاکلتون (Peak Near Shackleton)
 3. خط الرأس اتصال قطب جنوب (Connecting Ridge)
 4. امداد خط الرأس اتصال (Connecting Ridge Extension)
 5. لبه شماره 1 دهانه دو گرلچ (de Gerlache Rim 1)
 6. لبه شماره 2 دهانه دو گرلچ (de Gerlache Rim 2)
 7. توده دو گرلچ-کاچر (de Gerlache-Kocher Massif)
 8. منطقه هاورث (Haworth)
 9. توده مالاپرت (Malapert Massif)
 10. فلاته بتا لایبنیتس (Leibnitz Beta Plateau)
 11. لبه شماره 1 دهانه نوبیل (Nobile Rim 1)
 12. لبه شماره 2 دهانه نوبیل (Nobile Rim 2)
 13. لبه دهانه آموندسن (Amundsen Rim)

هر منطقه شامل چندین سایت فرود است، یعنی منطقه های به عرض 100 متر که فضاپیمای غول پیکر استارشیپ امکان فرود در آن ها را خواهد داشت. به گفته جاکوب بلیچر (Jacob Bleacher) دانشمند ارشد اکتشافات ناسا هر یک از این منطقه ها حداقل 10 سایت فرود و اغلب از آن ها بیش از این تعداد دارند.

معین چندین منطقه فرود به این علت است که منطقه ها مختلف ممکن است بر اساس زمان انجام مأموریت و با توجه به تغییر شرایط نور محیط، متفاوت انتخاب شوند. ناسا در رابطه با این اقدام گفته است: محل های فرود خاص کاملا با زمان بندی پرتاب مرتبطند. بدین ترتیب چندین منطقه درنظر گرفته شده، انعطاف پذیر بودن زمان بندی پرتاب را در طول سال تضمین می نمایند.

این منطقه ها بعلاوه به خوبی الزامات مأموریت را برآورده می نمایند. از جمله دسترسی مداوم به نور خورشید به مدت شش روز و نیم، که مدت زمان فرود آرتمیس 3 خواهد بود. در عین حال به مقدار کافی به منطقه ها سایه دار دائم کره ماه نزدیک هستند و فضانوردان هنگام ماه گردی به این منطقه ها هم دسترسی خواهند داشت. منطقه ها سایه دار، می توانند ذخایر یخی را در خود جای داده باشند که هم برای کاوش مناسبند و هم منابعی برای مأموریت های سرنشین دار آینده خواهند بود.

کراسیچ امیدوار است که این لیست مکان های فرود را حدود 18 ماه پیش از مأموریت آرتمیس 3، که هم اکنون برای اواخر سال 2025 درنظر گرفته شده است، محدود کند تا زمان کافی برای درنظر گرفتن احتیاجهای خاص هر سایت فرود فراهم باشد. به علت تغییرات شرایط نوری در طول زمان، حتی برای یک دوره پرتاب، چندین مکان احتمالی فرود وجود خواهد داشت. او بعلاوه در این رابطه گفت: هنوز تعداد دقیق سایت های قطعی برای فرود را نمی دانیم و از حالا تا آن موقع چیزهای زیادی باید بیاموزیم.

برای معین دقیق تر سایت های فرود ناسا به صورت گسترده تر با جامعه علمی و مهندسی در خصوص منطقه ها انتخاب شده مشورت خواهد نمود تا دید بهتری از هر یک به دست آورد.

انتظار می رود این موضوع در نشست سالانه گروه تحلیل اکتشاف ماه ناسا در 23 تا 25 آگوست در مریلند هم مطرح گردد. ناسا بعلاوه به همکاری با اسپیس ایکس ادامه می دهد تا اطمینان پیدا کند که این منطقه ها به خوبی با نسخه فرودگر ماه استارشیپ هم سازگارند.

اما فرآیند انتخاب دقیق سایت های فرود به داده های مأموریت های آینده، از جمله مدارگردها، کاوشگرها و ماه نوردها بستگی ندارد. جاکوب بلیچر در این باره اعلام نمود: مدارگرد شناسایی ماه (LRO) کار بزرگی انجام داد. فضاپیمایی که در ابتدا برای برنامه اکتشافی ماه در اواخر دهه 2000 توسعه یافت، همچنان به ارائه تصاویر با وضوح بالا ادامه می دهد، اگرچه مدار آن دیگر از منطقه ها قطبی نمی گذرد.

به گفته او ناسا از داده های مأموریت های آینده، مانند مأموریت سطح نورد اکتشافی قطبی آنالیز مواد فرار (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover) یا وایپر (VIPER) که اواخر سال 2024 برای جست وجوی مواد فرار به منطقه ها قطب جنوب ماه فرستاده می گردد، استقبال خواهد نمود. بلیچر اضافه نمود: هر داده ای مفید است و ما از داشتن آن راضی خواهیم شد، اما برای تکمیل فرود آرتمیس 3 در این 13 منطقه، در حال حاضر به داده های اضافی احتیاج نداریم.

سارا نوبل (Sarah Noble) سرپرست علوم ماه برنامه آرتمیس در واحد علوم سیاره ای ناسا هم درباره 13 منطقه فرود گفت: ما می توانیم در همه آن ها کاوش های علمی هیجان انگیزی داشته باشیم. بسیاری از دانشمندان ما اکنون به این لیست دست یافته اند و در حال آنالیز آن هستند. همه در حال حاضر مکان های مورد علاقه خود را برای کاوش روی ماه درنظر دارند.

عکس کاور: نقشه 13 منطقه انتخاب شده برای فرود انسان طی مأموریت آرتمیس 3

Credit: NASA

منبع: Space News

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 29 مرداد 1401 بروزرسانی: 29 مرداد 1401 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 2070

به "ناسا منطقه ها احتمالی فرود انسان روی ماه را خاطرنشان کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا منطقه ها احتمالی فرود انسان روی ماه را خاطرنشان کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید