پاک کردن لکه لباس ؛ چطور لکه های سرسخت را از بین ببریم؟

به گزارش بازیکده، در این مقاله می خواهیم به شما یاد دهیم گه چگونه هر لکه ای را از بین ببرید. لکه لباس مثل لکه های روغن یا لکه هایی که کهنه شده اند به سختی از بین می روند و ناچار به دور انداختن لباس هایی که شاید هنوز از آن ها استفاده زیادی نکردیم، می شویم. با ما همراه باشید.

پاک کردن لکه لباس ؛ چطور لکه های سرسخت را از بین ببریم؟

قبل از این که آغاز کنیم، این موضوع را باید بدانید که هرچه لکه ها زودتر پاک شوند، کارتان آسان تر است. این را هم نباید فراموش کنید که از بین بردن هر لکه ای قلق خاص خودش را دارد؛ بنابراین آغاز به امتحان کردن تمام روش ها نکنید. با این کار فقط بافت پارچه لباس تان را از بین می برید.

لکه لباس ها را چطور از بین ببریم؟

شکلات

اجازه دهید شکلات سرد و سفت گردد. سپس به یاری یک جسم تیز آن را از پارچه جدا کنید. اگر لکه شکلات سفید بود، از چند قطره آمونیاک بهره ببرید. اگر شکلات تلخ بود، برای لباس های سفید از پروکسیدهیدروژن و برای لباس های رنگی از سرکه سفید بهره ببرید.

برای لباسی که آن را نمی توانید داخل ماشین بیندازید، چند قطره الکل روی لکه بمالید و بعد از 10 دقیقه لباس را به خوبی آبکشی کنید.

اگر می خواهید از پودرهای آنزیم دار بهره ببرید، یک قاشق از پودر را با مقداری آب مخلوط کنید و لکه را به مدت 20 دقیقه داخل آن قرار دهید و آبکشی کنید.

آبمیوه ها

پارچه را 30 دقیقه داخل آب سرد قرار دهید. سپس کمی شوینده آنزیم دار و آب گرم را با هم مخلوط کنید و پارچه را داخل آن قرار دهید. در آخر مخلوطی از سرکه و آب و نسبت یک به دو آماده کنید و پارچه را به مدت 10 دقیقه داخل آن قرار دهید و آبکش کنید.

قهوه و چای

یک دستمال کاغذی یا پارچه پنبه ای را با آب سرد خیس کنید و تا جایی که می توانید روی لکه فشار دهید تا جذب پارچه گردد.

لباس را پشت و رو کنید و آب سرد را روی آن بگیرید تا مواد قهوه یا چای از الیاف لباس شسته گردد. لباس را بچلانید تا آب اضافی گرفته گردد.

مایع ظرفشویی بهره ببرید. مایع ظرفشویی ساختار لکه قهوه را می شکند.

لباس را با پودرهای آنزیم دار یا لکه بر بشویید و برای آبکشی از سرکه بهره ببرید. سرکه به خاطر خاصیت اسیدیش از آب موثرتر عمل می نماید.

مقداری آبلیمو روی قسمتی از پارچه تست کنید. اگر رنگ لباس زرد نشد، آبلیمو را روی لکه قهوه بریزید و آبکشی کنید. اگر قهوه شما حاوی شکر بود، ابتدا پارچه را آبکشی کنید سپس آبلیمو را روی پارچه بریزید. در غیر اینضورت باعث ایجاد لکه جدیدی می شوید.

جوش شیرین دشمن لکه قهوه است. جوش شیرین معمولا برای انواع لکه کاربرد دارد. لکه را خیس کنید. سپس روی آن را جوش شیرین بریزید و مالش دهید.

راهکار دیگری که برای تان داریم؛ سفیده تخم مرغ است. سفیده تخم مرغ را بزنید و با کمی آب گرم مخلوط کنید. سپس روی لکه بمالید و آبکشی کنید.

روغن

روی لکه لباس را با پودرهای جاذب مثل نشاسته ذرت، جوش شیرین، نمک یا پودر بچه بپوشانید و کمی صبر کنید. بدون آن که پودر را به پارچه بمالید، از روی پارچه بردارید. اگر لکه از بین نرفت، از حلال چربی بهره ببرید.

به لکه صابون ظرفشویی بزنید و چند دقیقه صبر کنید. با یک تکه پارچه تمیز سعی کنید لکه را پاک کنید. سپس با یک شوینده آنزیم دار لکه را بشویید.

جوهر

شاید باورتان نگردد ولی بهترین ماده ای که می تواند لکه جوهر را از بین ببرد، اسپری مو است. یک پارچه تمیز را زیر لکه قرار دهید. روی لکه را با اسپری خیس کنید تا کاملا خیس گردد. چند ثانیه صبر کنید و با پارچه دیگری روی پارچه را پاک کنید. این کار را چند بار تکرار کنید تا لکه پاک گردد. سپس با یک شوینده آنزیم دار پارچه را بشویید.

خون

پارچه را در آب سرد قرار دهید. سپس به آرامی لکه لباس را بسایید. چند بار آب را عوض کنید و همین کار را تکرار کنید.

اگر مبلمان یا وسیله ای که نمی توانید داخل آب یخ آن را بیندازید خونی شده بود، یک تکه یخ روی لکه بمالید و بلافاصله دستمال کاغذی را روی لکه قرار دهید. این کار را آنقدر تکرار کنید تا لکه برود و معجزه را ببینید.

عرق

قبل از شست و شو از یک لکه بر بهره ببرید و پارچه را در گرم ترین آبی که برای آن توصیه شده، با یک شوینده آنزیم دار بشویید.

منبع: کتاب کاله
انتشار: 18 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 98

به "پاک کردن لکه لباس ؛ چطور لکه های سرسخت را از بین ببریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاک کردن لکه لباس ؛ چطور لکه های سرسخت را از بین ببریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید