پوشش مایع یونی برای عبور نانوذرات از سد سیستم ایمنی بدن به کار گرفته شد

به گزارش بازیکده، محققان با استفاده از پوششی از جنس نوعی مایع یونی روی نانوذرات پیروز شدند تا آن ها را از سد سیستم ایمنی بدن عبور دهند و اثربخشی نانوذرات به عنوان نانوحامل را بهبود دهند.

پوشش مایع یونی برای عبور نانوذرات از سد سیستم ایمنی بدن به کار گرفته شد

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، نانوذرات نویدبخش ابزار های رهایش دارو هستند، ابزار هایی که توانایی رهایش مستقیم دارو ها به یک قسمت خاص از بدن داشته و مانع از عوارض جانبی وحشتناکی در دارو های شیمی درمانی می شوند.

اما در این میان یک مشکل وجود دارد. نانوذرات باید برای عبور از اولین خط دفاعی سیستم ایمنی بدن کوشش نمایند، این خط دفاعی پروتئین های موجود در سرم خون را به عنوان مهاجمان احتمالی تشخیص داده و به همین دلیل، تنها حدود 1 درصد از نانوذرات به هدف مورد نظر خود می رسند.

ادن تانر، محقق مهندسی زیستی در دانشکده مهندسی و علوم کاربردی دانشگاه هاروارد گفت: هیچ کس از خشم پروتئین های سرم فرار نمی نماید.

به تازگی تانر و تیمی از محققان به سرپرستی سمیر میتراگوتری، استاد مهندسی زیست مهندسی، یک میدان یونی ایجاد نموده اند که از اتصال پروتئین ها به نانوذرات و برچسب گذاری آن ها جلوگیری می نماید.

در آزمایش های اجرا شده روی موش، نانوذرات پوشش داده شده با این مایع یونی به طور قابل توجهی بیشتر از ذرات بدون پوشش در بدن زنده ماندند و به طور شگفت انگیزی، 50 درصد از نانوذرات به ریه ها راه یافتند. این اولین بار است که از مایعات یونی برای محافظت از نانوذرات در جریان خون استفاده می گردد.

میتراگوتری گفت: این واقعیت که این پوشش به نانوذرات اجازه می دهد تا از چنگ پروتئین های سرم جان سالم به در ببرند و روی گلبول های قرمز خون غلبه نمایند، بسیار شگفت انگیز است. نتایج این تحقیق در نشریه Science Advances منتشر شده است.

تانر که اکنون استادیار شیمی و بیوشیمی در دانشگاه می سی سی پی است؛ می گوید: ما می دانستیم که پروتئین های سرم با اتصال به سطح ذرات، نانوذرات موجود در جریان خون را پاک می نمایند و مایعات یونی خاصی می توانند پروتئین ها را تثبیت یا بی ثبات نمایند. سوال این بود که آیا می توانیم از ویژگی مایعات یونی استفاده کنیم و به نانوذرات اجازه دهیم از سد پروتئین ها عبور نمایند؟

کریستین همدانی، نویسنده اول مقاله مربوط به این پروژه می گوید: نکته مهم در خصوص مایعات یونی این است که هر تغییر کوچکی که در شیمی آن ها ایجاد کنید، منجر به تغییر زیادی در خصوصیات آن ها خواهد شد. با تغییر یک پیوند کربن، می توانید میزان جذب یا دفع پروتئین ها را تغییر دهید.

محققان نانوذرات خود را با مایع یونی کولین هگزنوات پوشاندند که نسبت به پروتئین های سرم حالت دافعه دارد. این نانوذرات روکش شده با مایع یونی به محض ورود به بدن، خود به خود به سطح گلبول های قرمز خون متصل شده و گردش می نمایند تا زمانی که به سیستم مویرگی متراکم ریه ها برسند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 11 دی 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1288

به "پوشش مایع یونی برای عبور نانوذرات از سد سیستم ایمنی بدن به کار گرفته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوشش مایع یونی برای عبور نانوذرات از سد سیستم ایمنی بدن به کار گرفته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید