اعتراض افغانستان پس از جهانی شدن هنر مینیاتور

به گزارش بازیکده، هنر مینیاتور (نگارگری) عصر 26 آذر امسال در پانزدهمین اجلاس کمیته بین الدول میراث فرهنگی ناملموس در فهرست میراث جهانی ناملموس یونسکو و به عنوان پانزدهمین اثر میراث ناملموس کشورمان در این فهرست به ثبت رسید.

اعتراض افغانستان پس از جهانی شدن هنر مینیاتور

این اثر ناملموس و ارزشمند ایرانی همان طور که در سال های گذشته و به طور مرتب متولیان میراث فرهنگی و تهیه پرونده های ثبت جهانی اعلام کرده بودند سهمیه هرکشور محدود است و هرسه سال دو پرونده سهم ما می شود. اما پرونده های مشترک خارج از سهمیه بندی است این تصمیمی است که یونسکو برای همدلی و همکاری نزدیک در جهت ایجاد صلح قرار داده است به صورت مشترک با سه کشور دیگر تهیه شد و این پرونده پیش تر به صورت مشترک و با تقسیم کار بین هر چهار کشور ایران، ترکیه، آذربایجان و ازبکستان تهیه و بعد از تدوین نهایی امضا شد و پایان نوروز 1398 به دبیرخانه یونسکو فرستاده شد تا در پانزدهمین اجلاس یونسکو با اکثریت آرا به عنوان پانزدهمین اثر میراث ناملموس کشورمان در فهرست میراث ناملموس جهانی یونسکو به ثبت برسد.

معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، بعد از ثبت جهانی این اثر به صورت مشترک و با سه کشور دیگر، درباره وجود این هنر به صورت مشترک بین کشورهای حوزه ایران فرهنگی از گذشته تا امروز از تمایل و درخواست دو کشور دیگر برای پیوستن به این پرونده خبر داد.

او 26 آذر گفت: پرونده با چهار کشور آماده شده بود و در ادامه افغانستان و تاجیکستان درخواستِ پیوستن به پرونده را داده بودند، بنابراین تصمیم گرفته شد تا نخست پرونده هنر مینیاتور به یونسکو ارسال شود و بعد از بررسی در این اجلاس و ثبت جهانی آن، تقاضای دو کشور دیگر نیز در یونسکو ثبت شده و با تهیه پرونده جدید مانند الحاق کشورهای دیگر به پرونده نوروز، این پرونده نیز به روزرسانی شود.

وی تاکید کرد: به واسطه وجود فرهنگ های مشترک بین کشورهای عضو پرونده هنر مینیاتور و هندوستان این کشور نیز می تواند به هنر مینیاتور الحاق شود، اما متولیان آن هنوز درخواستی در این زمینه ارائه نکرده اند.

حالا اما وزارت فرهنگ افغانستان گفته که اعلام ثبت هنر مینیاتوری در میراث جهانی در مغایرت صریح با مواد مندرج کنوانسیون حفاظت از میراث های فرهنگی ناملموس بوده و باعث ایجاد فضای عدم همکاری فرهنگی میان کشورهای مربوطه می شود. گویا سرپرست این وزارت افغانستانی همچنین مدعی شده که منشاء اصلی هنر مینیاتور افغانستان بوده است.

استاد بوکیکات، استخراج یاقوت از کوه سیغینان به دستور پادشاه بدخشان در کتاب شگفتی های جهان یا توصیف جهان (سفرهای مارکو پولو)، پاریس، کتابخانه ملی

از سوی دیگر برای تعدادی از مخاطبان، علت ورود ترکیه به این پرونده جا سئوال است، آن هم در شرایطی که شنیده می شود ترکیه پیشنهاد دهنده اصلی برای ثبت هنر مینیاتور بوده است.

مریم این سوال را مطرح کرده است: ترکیه نقشی در نگارگری نداشته چرا باید ثبت مشترک شود!

مرضیه، دانش آموخته دکترا علوم ارتباطات نیز این طور تاکید کرده است؛ ترکیه چقدر در نگارگری سابقه دارد؟ چرا افغانستان یا هند در این کشورها نیستند در حالی که بسکمک از آثار هرات و بلخ در نگارگری مطرح است، آیا نگارگرهای ایرانی انتقادی به عضوِ کشورهای مشترکِ کنونی در این پرونده ندارند؟

نسیم نیز نوشته است: چه ربطی به ترکیه داشته است؟

ایسنا نوشت، تهمورث هم می گوید: با توجه به این که هنر مینیاتوری که نگارگران ایرانی در طول تاریخ خلق کرده اند برای آراستن آثار ادبی و فرهنگی بومی ایران همچون شاهنامه و آثار حکیم نظامی و ... بوده و در مکتب های شیراز، تبریز، قزوین، اصفهان و هرات رشد و تعالی یافته است و رنگ و بوی ایرانی دارد و در جهان تحت عنوان هنر مینیاتور ایرانی شناخته می شود چرا این هنر را تحت عنوان هنر مینیاتور ایرانی ثبت نکردید؟ آیا شما با این کار به جمهوری آذربایجان که همواره مینیاتور ایرانی به ویژه مکتب تبریز را مصادره می کند و تمام نگارگران ایرانی در شهر های تبریز، مراغه و اردبیل و ... جزوی از پیشینه خود معرفی می کند، کمک نکردید؟ چطور حاضر شدید نام ایران را در معرفی این هنر حذف کنید و به مکتب های آن که برگرفته از نام شهرهای ایران است اشاره نکنید؟

منبع: گردشبان
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1324

به "اعتراض افغانستان پس از جهانی شدن هنر مینیاتور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض افغانستان پس از جهانی شدن هنر مینیاتور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید