ترفند های درمانی چروک زیر چشم

به گزارش بازیکده، پف دور چشم با چه عواملی به وجود می آید ،با چه توصیه ها و ترفندهایی قادر هستیم از شر این قبیل چین و چروک ها خلاص شویم پیشنهادات متخصصین پوست و مو و زیبایی در این زمینه چیست.

ترفند های درمانی چروک زیر چشم

به گزارش خبرنگاران، آیا شما هم وقتی صبح از خواب بیدار می شوید، خسته تر از زمانی به نظر می رسید که به رختخواب رفته اید؟ آیا وقتی که کاملا حس می کنید سرحال هستید به شما می گویند: چرا به مسافرت نمی روی تا خستگی ات رفع گردد؟ اگر چنین است قطعا چشم های پف نموده، ورم زیرچشم، حلقه های تیره دورچشم یا سایه تیره زیرچشم دارید. تمام این موارد باعث می گردد معمولا خسته تر و مسن تر از آنچه واقعا هستید ، به نظر بیایید.

زنان و مردان بسیاری وجود دارند که در 20 تا 30 سالگی چنین مسئله ای دارند که البته با افزایش سن وضع آن ها بدتر می گردد.

اگر شما هم از چشمان پف نموده خود خسته شده اید و دل تان نمی خواهد تا دوستان تان از شما بپرسند، چرا این قدر خسته ای؟ این مطلب را بخوانید تا بیشتر درباره پف چشم و راهکار های درمان آن را بدانید.

پف و کیسه های زیرچشم چگونه پدید می آیند؟

کیسه های زیرچشم، ابتدا بسیار کوچک هستند. ممکن است متوجه پف های کوچک زیرپلک پایین تان بشوید که به سختی دیده می شوند. اگر در این مرحله اقدام به درمان نکنید، این پف ها به تدریج بزرگ تر شده و پس از مدتی به کیسه ای کاملا بزرگ و متورم تبدیل می شوند. اما این پف ها چرا و چگونه تشکیل می شوند؟ به نظر کارشناسان، یک علت آن، فرایند طبیعی افزایش سن است. دکتر آنتل در این مورد می گوید: در قسمت زیرچشم، به طور طبیعی مقداری چربی وجود دارد که توسط رباط ها در جای خود نگه داشته می شوند. با افزایش سن، این رباط ها ضعیف تر شده و توانایی نگه داشتن این چربی ها را ندارند، بنابراین چربی ها به سمت بیرون می آیند.

به این ترتیب کیسه های پفی زیرچشم تشکیل می شوند. به مرور زمان و با بالارفتن سن، این پف ها بزرگ تر می شوند و چون خاصیت ارتجاعی پوست هم کم می گردد، پوست شل شده و برجستگی هایی به وجود می آید که به آن کیسه زیرچشم می گوییم. زمان به وجود آمدن این کیسه ها، به این بستگی دارد که والدین شخص تا چه اندازه چنین کیسه هایی داشته اند و در چه سنی این مشکل در آن ها شروع شده است. دکتر هارمر می گوید: این پدیده، بیشتر ارثی است. ممکن است مسائل ژنتیک، آناتومی و ساختاری باعث گردد این مشکل در بعضی افراد زودتر از دیگران به وجود آید.

اما وراثت، تنها علت بروز این مشکل نیست، شیوه زندگی افراد هم در این مورد موثر است. مثلا خوردن غذاهای شور که باعث احتباس آب در بدن می گردد، کم خوابی و ورزش نکردن هم می تواند، کیسه های زیرچشم را زودتر ایجاد کند. گاهی سینوزیت مزمن یا آلرژی بینی باعث پف کردن چشم می گردد. اگر تورم و بعد خوابیدن این ورم زیرچشم، به طور متناوب صورت گیرد به تدریج پوست شل می گردد و درنتیجه این کیسه ها پدید می آیند.

بنابراین چنانچه بینی شما همواره گرفته است، در بالای ابرو یا استخوان های گونه احساس درد می کنید، خارش چشم و اشک ریزش دارید و اشک می آید و همزمان با این مسائل چشم های تان پف می نماید، حتما به یک متخصص آلرژی مراجعه کنید. دکتر مارمر می گوید: دربسیاری مواقع، هنگامی که آلرژی یا سینوزیت درمان گردد، پف های چشم کاهش می یابد و حالت های نامناسب دورچشم هم کاملا رفع می گردد. کار دیگری که می تواند به شما یاری کند، این است که هنگام خواب، یک بالش اضافه زیرسرتان بگذارید تا سرتان کمی بالاتر قرار گیرد. این کار باعث می گردد، صبح ها چشمان تان کمتر پف آلود گردد.

چای کیسه ای روی چشمانم بگذارم؟

گاهی مردم، روش های مختلفی برای از بین بردن پف چشمان پیشنهاد می نمایند. یکی از پرطرفدارترین آن ها، قرار دادن چای کیسه ای منجمد، حلقه های خیار یا پشت قاشق بسیار سرد روی این پف هاست که البته می تواند تاثیر موقتی داشته باشد. دکتر مارمر می گوید: در تمام این موارد گرما و سرما باعث می گردد تورم به طور موقت رفع گردد.

دکتر اودری کنین متخصص پوست در کتابش نوشته است، چای سبز کیسه ای می تواند موثرتر باشد، زیرا چای سبز، حاوی ماده طبیعی ضدالتهابی به نام (EGCG) است که مانع تجمع مایعاتی می گردد که در ایجاد پف و تورم دخیل هستند. مایکل مارون، آرایشگر و نویسنده کتاب های پرفروش زیبایی می گوید: ممکن است در پس بعضی تصورات عمومی، واقعیتی هم نهفته باشد. مثلا استفاده از داروی درمان هموروئید به صورت مالیدن، می تواند به کم شدن ورم زیرچشم یاری کند. این دارو باعث سفت و صاف شدن موقت پوست می گردد. اما دقت کنید که حتما از پماد ضدهموروئید بهره ببرید نه روغن آن، زیرا روغن پف ها را بزرگ تر نشان می دهد. هنگام استفاده از این دارو بسیار دقت کنید و مواظب باشید داخل چشم تان نرود.

متخصصان معتقدند، اگر به دنبال راهکاری هستید که اثر طولانی تر داشته باشد، می توانید از داروهای تزریقی پرنماینده و از بین برنده چین و چروک بهره ببرید. دکتر آنتل می گوید: این مواد پرنماینده، درست زیر ناحیه پف نموده تزریق می گردد تا آن قسمت کمی برآمده شده و به این ترتیب پف زیرچشم کمتر تعیین گردد. معمولا بعد از این کار، با تزریق بوتاکس می توان خطوط پوست را رفع کرد که نتیجه نهایی آن داشتن چشمانی جوان تر است. البته این کار بیشتر در خصوص پف ها و کیسه هایی که به تازگی ایجاد شده اند، موثر است و حدود 8 یا 9 ماه بعد باید دوباره تکرار گردد که البته هزینه بسیار بالایی دارد.

اگر می خواهید 20سال بعد هم راضی باشید

برای دستیابی به یک نتیجه دائمی که 20 سال یا بیشتر دوام داشته باشد، هیچ چیز بهتر از جراحی و کشیدن پوست چشم نیست. دکتر آنتل می گوید: در این نوع جراحی پروب های (میله های) الکترونیکی بسیار ظریف را مستقیما وارد پف زیرچشم می نمایند تا چربی ها را آب کند. در افراد جوان تر، فقط کافی است این چربی ها آب شوند و از بین بفرایند. اما در کسانی که مسن تر هستند و پوست صورت شان خاصیت ارتجاعی خوبی ندارد، مجبوریم اندکی پوست داخل یا پایین خط مژه را بکشیم و پوست اضافه را برداریم.

نتیجه نهایی این کار، چشمانی جوان با پوستی صاف و کشیده خواهد بود. او می افزاید: کشیدن پوست چشم، تقریبا یک عمل جراحی سرپایی محسوب می گردد که حدود یک ساعت طول می کشد. برای این عمل، فقط بیهوشی موضعی و مصرف مسکن های معمولی ضروری است و بهبود آن تقریبا 2 هفته طول می کشد. با این که هزینه این عمل جراحی بسیار زیاد است اما نتیجه آن طولانی مدت است. دکتر آنتل می گوید: من تقریبا 25 سال پیش این عمل جراحی را انجام دادم و هنوز هم از نتیجه آن کاملا راضی هستم. بنابراین خود من نمونه شاخص این مسئله هستم که اثر این عمل مدت های طولانی باقی می ماند. اما نکته مهم انتخاب جراح و پزشک حاذق است که شرط بزرگ اجرای دقیق و مناسب جراحی پوست اطراف چشم است. بنابراین قبل از هر اقدامی با پزشک تان مشورت کنید.

جراحی و لیزر چاره کار است؟

افراد زیادی هستند که از تیرگی دور چشمان شان ناراحتند. ممکن است این تیرگی همراه پف یا کیسه های زیرچشم هم باشد. تیرگی پلک زیرین چشم درجه های مختلفی دارد و باعث می گردد حتی افراد جوان و شاداب خسته تر و مسن تر از آنچه واقعا هستند به نظر برسند. به گفته متخصصین، تشخیص علت این تیرگی سخت است و این، یکی از دلایلی است که درمان آن را مشکل می نماید.

دکتر مارمر می گوید: آنچه به عنوان حلقه های تیره دورچشم، می شناسیم خیلی شایع نیستند. اما چیزی که بیشتر دیده می گردد (و اغلب با حلقه های تیره اشتباه گرفته می گردد) سایه های تیره است، ایجاد این سایه ها معمولا بخشی از همان فرایند افزایش سن است که در نهایت باعث ایجاد پف چشم ها می گردد. بنا به گفته او ماهیچه ها و رباط های نزدیک چشم در 2 طرف بینی- یعنی همان قسمتی که پزشکان به آن مجرای اشک می گویند- به مرور زمان ضعیف می شوند.

با ضعیف شدن این ماهیچه ها که نقش نگهدارنده دارند، پوست به تدریج دچار افتادگی شده و در آن ناحیه نوعی ناهمواری و گودی ایجاد می گردد. وقتی نواحی مجاور این قسمت پف می نماید، روی پوست زیرچشم سایه انداخته و باعث می گردد این قسمت مثل یک دایره تیره رنگ به نظر برسد. دکتر مارمر می گوید: این آزمایش را انجام دهید. اگر پوست پلک پایین چشم تان را کشیدید و این تیرگی از بین رفت، بدانید که این حلقه تیره نیست بلکه فقط تیره به نظر می رسد. در این صورت، درمان پف زیرچشم به خصوص با تزریق ماده پرنماینده، موجب از بین رفتن این سایه ها می گردد. اما اگر با کشیدن پوست زیرچشم، همچنان این تیرگی وجود داشت، واقعا دور چشمان تان حلقه تیره دارید. اغلب، دلیل ایجاد این حلقه ها، نازک شدن پوست است که به طور طبیعی با افزایش سن اتفاق می افتد. در این حالت شبکه رگ های خونی آبی و قرمز زیر پوست چشم آشکار می گردد که به صورت حلقه ای تیره رنگ دیده می شوند.

متداول ترین راهکار، درمان با استفاده از انواع خاصی از لیزر یا IPL- پالس قوی نور- است. در این نوع درمان از گرما برای از بین بردن رگ های اضافی استفاده می گردد که به این ترتیب رنگ تیره زیرپوست کمتر به چشم می خورد. از طرف دیگر، چنانچه تیرگی زیرچشم تان ناشی از مسائل رنگدانه ای باشد- که در سیاه پوستان و آسیایی ها بسیار شایع است- درمان های مورداستفاده برای روشن سازی پوست، موثر خواهد بود. درمان با داروهای حاوی هیدروکینون (hydroquinone) یا کوجیک اسید (kojicacid)، به یک دست کردن رنگ پوست یاری می نماید و به این ترتیب قسمت های تیره رنگ کمتر دیده می شوند.

و اما ویتامین K! زمانی گفته می شد که پمادهای ویتامین k، درمان موضعی حلقه های تیره است. متاسفانه در این مورد تحقیقات صورت گرفته هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است. در یکی از پژوهش های صورت گرفته در خصوص اثر استفاده از ژل ویتامین k، 47 درصد از زنان مورد آزمایش، بهبود نسبی داشته اند. اما از آنجا که این ژل حاوی ویتامین C، E و رتینول هم هست، تشخیص دقیق این که کدامیک از این مواد، باعث ایجاد چنین نتایج مثبتی شده، سخت است. پس تا زمان انجام تحقیقات بیشتر خیلی به این ویتامین امید نبندید.

کیسه زیر چشم

در قسمت زیرچشم، به طور طبیعی مقداری چربی وجود دارد که توسط رباط ها در جای خود نگه داشته می شوند. با افزایش سن، این رباط ها ضعیف تر شده و توانایی نگه داشتن این چربی ها را ندارند، بنابراین چربی ها به سمت بیرون می آیند. به این ترتیب کیسه های پفی زیرچشم تشکیل می شوند. به مرور زمان و با بالارفتن سن، این پف ها بزرگ تر می شوند و چون خاصیت ارتجاعی پوست هم کم می گردد، پوست شل شده و برجستگی هایی به وجود می آید که به آن کیسه زیرچشم می گوییم.

یک راهکار موقت

با وجود این که معمولا درمان های پزشکی بهترین و موثرترین راهکار است اما می توانید با بهره گیری از هنر گریم و آرایش، کارهایی برای محو کردن موقت پف و تیرگی چشم انجام دهید.

یکی از کارشناسان آرایشی راه های زیر را پیشنهاد می نماید:

برای پوشاندن تیرگی ناشی از رگ های قرمز و آبی زیرپوست، بهتر است از کرم های پوشاننده به رنگ صورتی روشن یا هلویی بهره ببرید. هرگز پوشاننده های سفید یا بژ (concealer) به کار نبرید زیرا باعث می گردد این تیرگی ها، به رنگ خاکستری درآیند.

منبع: مجله سیب سبز

منبع: تسنیم
انتشار: 9 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 709

به "ترفند های درمانی چروک زیر چشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترفند های درمانی چروک زیر چشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید