جام جهانی و فرصتهایی برای همسایه میزبان

به گزارش بازیکده، ایسنا/ این خبر پیرامون جام جهانی و فرصتهایی برای همسایه میزبان برای شما مخاطبان گرامی نگارش شده است.

جام جهانی و فرصتهایی برای همسایه میزبان

جام جهانی فوتبال پربیننده ترین رویداد اختصاصی ورزشی است که بطور معمول در چند شهر کشوری بزرگ برگزار می گردد؛ اینبار اما داستان فرق می کند میزبان کشوری است که در مقایسه با میزبانان قبل وسعت و امکان پذیرش جهانگردی کمتری دارد. آمارها نشان می دهد استقبال از جام جهانی در ادوار مختلف سیر صعودی داشته است بطوریکه 2018 در روسیه 7.7میلیون جهانگرد به این کشور سفر کرد، درحالیکه جام جهانی برزیل 2014 حدود 5.2 میلیون نفر جهانگرد داشته است.

بطور معمول در همه ادوار جام جهانی کشورهای همسایه میزبان از فرصت همسایگی برای بهره بردن از این رویداد بزرگ ورزشی استفاده می کنند. اینبار اما میتوان گفت حق همسایگی به شکل ویژه تری قابل دسترس کشورهای همسایه است، چرا که پیش بینی می گردد قطر به عنوان میزبان جام جهانی 2022 تنها برای 1.5 تا 2میلیون مهمان ظرفیت داشته باشد.

یک کارشناس فوتبال پیرامون جام جهانی و فرصتهایی برای همسایه میزبان اظهار کرد: جام جهانی فوتبال تنها مربوط به یک رشته ورزشی خاص نیست بلکه یک بیزینس و سرفصل کاملاً معتبر در جهانی عصر نو است. این موضوع به نگاه هر قاره، کشور و سیاستی نسبت به بهره مندی از این پدیده اجتماعی که اسمش فوتبال گذاشته شده است، برمی گردد.

فاضل قنبرپور اضافه کرد: نگاهی به تجربه های میزبانان ادوار گذشته جام جهانی نشان می دهد که در هر دوره جام جهانی کشورهای همسایه میزبان از برگزاری رقابت ها سود و منفعت داشته اند. برای مثال، اگر جام جهانی در برزیل برپا بوده است، کشورهای همسایه اش مثل آرژانتین و کلمبیا از این صنعت جهانگردی به خوبی استفاده کرده اند یا اگر جام ملت های اروپا در کشوری مثل دانمارک برگزار شده، قطعا کشورهای حوزه اسکاندیناوی آنها هم به شرایطی رسیده اند که از این برگزاری این رقابت ها سود برده اند.

وی پیرامون جام جهانی و فرصتهایی برای همسایه میزبان توضیح داد: حالا نوبت به قطر رسیده است، کشوری کوچک در همسایگی ایران و بوشهر. این اتفاق می تواند برای کشور و استان ما با نگاه اقتصادی و سیاسی حکمرانان میمون باشد.

فاصله نزدیک 140 کیلومتری بندرهایی استان بوشهر تا کشور قطر، شرایط مشابه آب و هوایی و اقلیمی، ارتباطات فرهنگی، اجتماعی و سابقه دیرینه مبادلات تجاری و بازرگانی میان مردمان تاجر پیشه بوشهر با قطری ها مزیت های هستند که در این دوره از جام جهانی می توانند برای این استان فرصت باشند.

جام جهانی و فوتبال از اقتصاد جدا نیستند

این کارشناس با بیان اینکه جام جهانی و فوتبال از اقتصاد جدا نیستند، اضافه کرد: فوتبال یک پدیده مهم اجتماعی در هر کشور، قاره و هر لیگ است که اگر درست به آن نگاه گردد میتوان به عنوان یک صنعت درآمدزا آن را تلقی کرد

قنبرپور خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم واقع بین باشیم استان بوشهر به عنوان دروازه ورود فوتبال به کشور ایران در بیش از 100 سال پیش همواره استان با داشتن استعدادهای کم نظیر مورد توجه بوده است، اما متاسفانه فوتبال در این استان چنان از لحاظ ساختاری و سرمایه گذاری ضعیف است که بزرگترین تیم های استان بوشهر با مسائلی پیش پا افتاده ای از جمله رفت و آمد روبرو هستند. بطوریکه گاهی یک تیم فوتبال از مرکز انرژی برای رفتن به تهران پول پرواز را ندارد. درطول سالهای اخیر تیم های بزرگ و نامدارای مثل ایرانجوان و شاهین با این مسائل عجیب و میتوان گفت مضحک روبرو بوده اند.

وی مطرح نمود: حالا اگر بخواهیم در مورد جام جهانی صحبت کنیم و اتفاقات مثبت اش برای یک مرز آبی طولانی به نام بوشهر با بیش از 700 کیلومتر بررسی کنیم باید بگوییم که متاسفانه تا این لحظه جام جهانی قطر دستاوردی برای بوشهر نداشته است.

این کارشناس ورزشی اظهار کرد: با مثال توضیح شفاف تر می گردد سخن گفت؛ فاصله پروازی کشور قطر تا شهر بوشهر کمتر از یک ساعت و نیم است. برای مثال جهانگردی که از برزیل می آید اگر تیم ملی کشورش امروز یکشنبه بازی داشته باشد بازی بعدی تیم برزیل روز چهارشنبه است یعنی روزهای دوشنبه سه شنبه این جهانگرد طرفدار فوتبال در کشور قطر با آن مساحت کوچک هر چقدر هم که کشور میزبان جام جهانی امکانات داشته باشد حوصله اش سر خواهد رفت.

چرا بوشهر نه؟

قنبرپور گفت: این جهانگرد کشور همسایه میزبان جام جهانی را برای سفر انتخاب می کند؛ دور از انتظار نیست که این انتخاب اصفهان، مشهد و شیراز باشد. اما سوال اینجاست که چرا بوشهر نه؟ این مهم و ارزآوری از این فرصت نیازمند آن است که از نفر اول استان ما تا کوچکترین فرد برای کسب درآمد و توسعه استاندر بخشهای ورزشی مصمم باشند.

وی خاطرنشان کرد: اکنون برای محل تمرین برخی تیم های حاضر در جام جهانی جزیره کیش مطرح است. کافی است فقط در چند ماه آینده ورزشگاه های استان بوشهر به سمت و سویی ببریم که شرایط لازم برای تمرین تیم های ملی را داشته باشند. با حضور یک تیم حتی برای یک جلسه استان صاحب یک برند خواهند شد. یک برند تجاری که فوق العاده ستاره های جهان در آن تمرین کرده اند.

این کارشناس ورزشی اعلام نمود: این ظرفیت برای شهری که در حال حاضر که در آن با شما صحبت می کنم ستاره های لژیونری همچون مهدی طارمی در پرتغال، محمد محبی در انگلیس و مهدی قائدی در دبی را دارد و با توجه به صعود قدرتمندانه ایران به جام جهانی دور از انتظار نیست.

قنبرپور تاکید کرد: فراهم کردن زیرساخت ها در استان بوشهر تا پیش از جام جهانی به هیچ عنوان غیرممکن نیست. تنها یک مدیریت قوی می خواهد. درحال حاضر صحبت های پیرامون مراودات تجاری ایران با قطر از طریق بندر دیر در ایام جام جهانی مطرح است اما اینها کافی نیست.

وی یادآور شد: در 15 سال اخیر کدام اردوی تیم های ملی فوتبال ایران از نوجوانان تا بزرگسالان کدام در بوشهر برگزار شده است؟ هیچکدام و این برای استانی که مهد فوتبال کشور محسوب می گردد، فاجعه بار است. آیا ما توانستیم اردوی تیم ملی جوانان را در بوشهر برگزار کنیم؟ اگر این اتفاق رخ دهد و ما شرایط سخت افزاری و میزبانی حتی از کوچکترین تیم های حاضر در جام جهانی را برگزار کنیم می توانیم بگوییم که پیروز بوده ایم.

یک اتفاق ماندگار به سود ورزش استان بوشهر

این خبرنگار و ورزشی نویس بوشهری توضیح داد: اردوهای پیش فصل جام جهانی با توجه به شباهت آب و هوایی بوشهر به قطر برای دیده شدن فوتبال، ورزش و نام بوشهر مفید خواهد بود.

قنبرپور گفت: مهدی طارمی ستاره بی چون و چرای یک دهه اخیر فوتبال ایران، وقتی در ورزشگاه المپیک رم در رقابت های حذفی لیگ اروپا تیم بزرگی مثل لاتزیو گل می زند اول و آخر پسوند بوشهر در مقابل نامش قرار میگیرد، اما متاسفانه در استان ما نه کسی قدر می شناسد و نه کسی حاضر است از این استعدادهای خدادادی استفاده کند.

وی اظهار کرد: همه اینها زنگ هشدار یک مدیریت صحیح را برای سران استان به صدا درآورده، از این رو لازم است نزد رئیس جمهور بروند، صحبت و مذاکره کنند تا یک اتفاق ماندگار به سود ورزش استان بوشهر رقم بخورد.

استفاده از فرصت جام جهانی در جهت پرورش استعدادها

این کارشناس فوتبال گفت: طبیعی است حضور ستاره های فوتبال جهان در استان بوشهر در کودک، نوجوان و جوان که ظرفیت های این کشور هستند انگیزه ایجاد کند. استعدادهایی که اگر به موقع شناخته گردد نتیجه درخشانی را در پی دارد؛ نه اینکه مثلاً مثل مهدی طارمی در 22 سالگی تازه بخواهد برای رسیدن به آرزوهایش تلاش و سختی های زیادی را تحمل کند.

قنبرپور یادآور شد: یوهان کرایف فقید ستاره بی، چون و چرای جهانی فوتبال، مادرش یک نظافتچی در باشگاه آژاکس آمستردام بود. حضور او در کنار مادر و دیدار بزرگان فوتبال سبب شد یوهان به رویایش که یک ستاره فوتبال بود برسد و اکنون اگر بخواهیم 5 ستاره در جهانی فوتبال را مثال بزنیم قطعاً یکی از این افراد یوهان کرایف فقید است که چند سال پیش به دلیل سرطان از جهان رفت، می خواهم بگویم این مثال مصداق کامل رسیدن به رویاهای هر نوجوانی است که از راه جام جهانی و حضور ستارگان در استان بوشهر به آن برسد.

وی تاکید کرد: لازم است استاندار بوشهر و مسئولین شهری، در این چند ماه به جای مانده فعل خواستن را اجرا کند.

این خبرنگار و ورزشی نویس بوشهری گفت: فوتبال یک بیزینس برای درآمدزا در جهان است، اما در ایران همچنان به نگاه درستی به این رشته ورزشی نمی گردد، یادمان باشد که اکنون اگر از این پدیده اجتماعی در جهت پرورش استعدادها بهره ببریم از دل مدارس فوتبال این استان هزاران مهدی طارمی، مهدی قائدی، حسین ماهینی، دانیال ماهینی و خیلی های دیگر سر بر می آوردند.

قنبرپور اعلام نمود: قطر به تنهایی توانایی خیلی از کارها را ندارد و مجبور است از همسایه ها کمک بگیرند. همین چند وقت پیش هم من دیدم رئیس جمهور محترم در دیدار با امیر قطر پیراهن تیم ملی این کشور را هم هدیه گرفت. اکنون وقت آن رسیده که ما نه در حرف بلکه در عمل برای فوتبال بوشهر با این ظرفیت بی نظیر تلاش کنیم.

منبع: همگردی
انتشار: 21 خرداد 1401 بروزرسانی: 21 خرداد 1401 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 2008

به "جام جهانی و فرصتهایی برای همسایه میزبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جام جهانی و فرصتهایی برای همسایه میزبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید