ذخیره 240 میلیون متر مکعب آب در سه سد بزرگ استان مرکزی

به گزارش بازیکده، به دنبال بارش های اخیر و افزایش ورودی آب تاکنون 240 میلیون مترمکعب آب در سه سد بزرگ استان ذخیره شده است.

ذخیره 240 میلیون متر مکعب آب در سه سد بزرگ استان مرکزی

به گزارش بازیکده، منطقه مرکزی، به نقل از آب منطقه ای استان، آمره ای، مدیرعامل این شرکت گفت: در سال آبی جاری تاکنون 360 میلیمتر بارش به ثبت رسیده که این میزان بارش باعث جاری شدن و سیلابی شدن رودخانه ها و افزایش ذخیره سدهای استان شده به نحوی که سد کمال صالح در شازند با ذخیره 95 میلیون متر مکعب آب سرریز شده و 85 متر مکعب آب در هر ثانیه از این سد سرریز می شود.

وی افزود: رودخانه قره چای هم با عبور 45 متر مکعب آب بر ثانیه به صورت سیلابی در آمده است که پس از عبور از استان های همدان و مرکزی به سد ساوه می رسد و تاکنون 65 میلیون متر مکعب آب پشت سد ساوه ذخیره شده است که این سد گنجایش 290 میلیون مترمکعب آب را دارد .

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی گفت: رودخانه قمرود هم که از شهرستان های خمین، محلات و دلیجان عبور می کند با دبی 20 متر مکعب بر ثانیه به سد دلیجان می ریزد که تاکنون 50 میلیون متر مکعب آب در سد دلیجان ذخیره شده و گنجایش مخزن این سد 180 میلیون متر مکعب است .

آمره ای همچنین افزود: تالاب میقان اراک هم که با جاری شدن رودخانه های فصلی پرآب شده تاکنون 25 میلیون مترمکعب آب را در خود ذخیره کرده که این مهم تأثیر بسزایی در کنترل ریزگردها با منشأ کویر میقان خواهد داشت .

رئیس امور بهره برداری از سد الغدیر ساوه گفت: بارش های فراگیر و حجیم رودخانه های ساوه به ویژه حوضه آبریز قره چای را پرآب کرد.

سید جلال شاهرخ در گفتگو با خبرنگار بازیکده اظهار کرد:پیوستگی رودخانه قره چای متاثر از بارش های فراگیر و حجیم موجب افزایش حجم ورودی آب به سد الغدیر ساوه شده است.

وی افزود: در حال حاضر میزان آبی که سد الغدیر ساوه دریافت می کند شامل حجم آبی است که در کل حوضه آبریز قره چای در حال حرکت است. این میزان آب از حوضه آبریز شازند شروع و پس از عبور از زیر حوضه های آبریز خنداب، کمیجان، قهاوند، همدان و تفرش با پیمایش بیش از 300 کیلومتر نهایتا به دریاچه سد الغدیر وارد می شود و این پیوستگی که در رودخانه قره چای به وجود آمده است در میزان دریافت آب سد الغدیر ساوه اهمیت خاصی دارد.

وی به پیوستگی رودخانه قره چای در روزهای اخیر اشاره کرد و افزود: فراگیر بودن میزان بارش ها و پوشش مناسب بارندگی ها مهمترین دلیل پیوستگی رودخانه قره چای شده است که بستر همپوشانی مناسب و تراکنش مطلوب را فراهم کرده است.

شاهرخ تاکید کرد: با توجه به گستردگی و پوشش مناسب و همچنین تداوم بارندگی ها در سراسر حوضه آبریز قره چای از شهرستان شازند واقع در ابتدای حوضه آبریز تا شهرستان ساوه خوشبختانه زنجیره آب در سراسر جهت رودخانه بصورت پیوسته بوده، بطوریکه دنباله آب ورودی به سد ساوه تا ارتفاعات شازند در جنوبی ترین نقطه استان مرکزی ادامه دارد که این مهم در تداوم ورودی و در نتیجه افزایش حجم آب در سد ساوه اثر مستقیم را دارد.

وی با تاکید مجدد بر اینکه این شرایط طی 14 سال گذشته بصورت کامل وجود نداشته است، خواستار رعایت کلیه نکات ایمنی در زمان مواجهه با سیلاب و لزوم دوری کردن از بستر رودخانه ها و مسیل ها شد و گفت: با توجه به ظرفیت باقی مانده سد الغدیر ساوه بنابراین در صورت بروز و وقوع هرگونه سیلاب در بالا دست حوضه آبریز که منتهی به دریاچه سد الغدیر باشد شرایط کنترل سیلاب و در نتیجه ذخیره سازی آب بدون بروز هر گونه خسارت به پائین دست وجود دارد، لذا در صورت افزایش آبدهی رودخانه جای نگرانی از بابت کنترل و مهار آن برای مردم شهر ساوه و کشاورزان دشت مرکزی وجود ندارد.

عضو هیات مدیره شرکت سهامی آب منطقه ای مرکزی در ادامه حجم قابل ملاحظه بارندگی ها را از دیگر دلایل پیوستگی رودخانه قره چای در حوضه های آبریز شهر های مختلف استان مرکزی و استان همدان دانست و افزود: وضعیت مناسب بارش های اخیر و تداوم بارش ها در روزهای آینده موجب استمرار پیوستگی رودخانه قره چای ظرف مدت دو هفته آینده خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ذخیره آب در دریاچه این سد به بیش از 62 میلیون متر مکعب رسیده است، گفت: انتظار می رود که حجم سد تا میزان 80 میلیون متر مکعب افزایش یابد که طی 14 سال گذشته بی سابقه بوده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه حجم آب ذخیره شده درصد الغدیر ساوه از سال 1384 روند نزولی به خود گرفته است، افزود: میزان آب ذخیره شده در سال 84 در سد الغدیر ساوه حدود 114 میلیون متر مکعب بود و به دلیل خشکسالی و کاهش نزولات آسمانی این میزان روند نزولی به خود گرفت. اما خوشبختانه در پی بارش های اخیر هم اکنون حجم آب ذخیره شده در دریاچه سد الغدیر به بیش از 62 میلیون متر مکعب رسیده است و انتظار می رود که میزان از مرز 80 میلیون مترمکعب نیز عبور کند.

شاهرخ تاکید کرد: با افزایش حجم سد الغدیر به بالاترین میزان خود در طی 14 سال اخیر شاهد بروز یک حاشیه امن مناسب برای تامین بخشی از آب شرب مورد نیاز شهر ساوه، همچنین تخصیص سهم بیشتر حقآبه به بخش کشاورزی در دشت ساوه خواهیم بود. ضمن اینکه باید به مدیریت مخزن به منظور ذخیره سازی آب مورد نیاز شهرستان برای سالهای آینده نیز توجه جدی کرد و مدیریت مصرف منابع آبی در دستور کار قرار گیرد تا چنانچه در سال های آینده میزان بارش ها کاهش یافت، ذخیره سازی مناسبی برای تامین نیاز شرب و کشاورزی شهرستان وجود داشته باشد.

رئیس امور بهره برداری از سد الغدیر ساوه شرح داد: امیدواریم سقف منابع آبی در نظر گرفته و پیش بینی شده برای نیاز آب شرب و کشاورزی مصرف نشود و در مقابل با رعایت صرفه جویی و مدیریت در مصرف منابع آبی اجازه دهیم ظرفیت مطلوب فعلی سد الغدیر محفوظ مانده و در نتیجه بتوانیم یک ذخیره سازی مطمئنی را برای سال های آینده داشته باشیم .

به گزارش بازیکده، سد الغدیر ساوه با 265 متر طول تاج و حجم 277 میلیون مترمکعب آب از نوع دو قوسی بتونی است که در سال 72 با هدف تامین برق و آب کشاورزی 23 هزار هکتار از اراضی این شهرستان احداث شد .

این سد براساس اهداف چند منظوره شامل تنظیم آب کشاورزی، کاهش خطرات سیل، تولید انرژی الکتریکی، اشتغال زایی و ایجاد مراکز گردشگری احداث شده است و از ویژگی های جهت انتقال آب در سد الغدیر این است که آب از طریق کانال اصلی به طول حدود 10 کیلومتر به شبکه آبیاری منتقل می شود .

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 127

به "ذخیره 240 میلیون متر مکعب آب در سه سد بزرگ استان مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ذخیره 240 میلیون متر مکعب آب در سه سد بزرگ استان مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید