زیستگاه های آبی آذربایجان غربی میزبان 70 هزار بال پرنده شد

به گزارش بازیکده، رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست آذربایجان غربی گفت: زیستگاه های آبی استان هم اکنون میزبان 70 هزار بال پرنده آبزی و کنارآبزی است.

زیستگاه های آبی آذربایجان غربی میزبان 70 هزار بال پرنده شد

امید یوسفی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به شرایط مناسب تالاب ها و منابع آبی آذربایجان غربی، شمار زیادی از پرندگان آبزی و کنارآبزی در زیستگاه های آبی استان حضور دارند که از مجموع آنها 35 تا 40 درصد پرندگان بومی و مابقی پرندگان مهاجر هستند.

وی اضافه نمود: سال جاری بارش های مناسب پاییزی باعث افزایش تراز آب زیستگاه های آبی و احیای تالاب های آذربایجان غربی شده و به همین دلیل در مقایسه با سال گذشته حضور پرندگان مهاجر در این زیستگاه ها افزایش یافته است.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست آذربایجان غربی گفت: ورود پرندگان مهاجر به زیستگاه های آبی استان از اواخر شهریور هر سال آغاز و تا دیماه که فصل سرما و یخبندان آغاز می گردد، ادامه دارد.

یوسفی گفت: وجود بیش از 70 زیستگاه آبی در آذربایجان غربی و واقع شدن زیستگاه های این استان در جهت مهاجرت پرندگان از مناطق شمالی به مناطق جنوبی باعث می گردد هرساله شمار زیادی از پرندگان مهاجر در تالاب های استان به منظور استراحت و تغذیه توقف نمایند.

وی با اشاره به وجود امنیت غذایی و جانی پرندگان مهاجر در زیستگاه های آبی آذربایجان غربی اضافه نمود: مهاجرت هزاران پرنده زیبا به تالاب ها و رودخانه های استان اتفاق کم نظیری است که در هنگام مهاجرت در 2 فصل پاییز و بهار روی می دهد که نمونه مشابه آن را کمتر می توان در سایر استان های کشور مشاهده کرد.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست آذربایجان غربی اضافه نمود: تالاب های استان به دلیل امنیت و شرایطی زیستی مناسبی که برای پرندگان دارد، استراحتگاه خوبی برای انواع پرندگان مهاجری است که همه ساله در جهت پرواز خود وارد آنها می شوند.

یوسفی با اشاره به وجود گونه های متنوعی از پرندگان اعم از مهاجر و بومی در استان اضافه نمود: فلامینگو، انواع مرغابی ها، پلیکان، تنچه، قو، عروس غاز، غاز خاکستری، درنای طناز، درنای خاکستری، کاکائی صورتی، اردک سرسبز، آنقوت، کرکس، قرقی، عقاب طلایی، دلیجه، کبک معمولی، آوست، کاکائی نقره ای، جغد کوچک و کبوتر چاهی از پرندگان زیستگاه های آذربایجان غربی هستند.

وی با اشاره به مشاهده نشدن هیچ موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در زیستگاه های آبی استان از اهالی روستاهای همجوار تالاب ها و منابع آبی مانند سدها خواست در صورت مشاهده لاشه پرندگان و یا تغییر رفتار آنها، ضمن خودداری از تماس با لاشه پرندگان موضوع را به ادارات محیط زیست شهرستان ها اطلاع دهند.

وی گفت: آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، بیماری ویروسی است که مختص پرندگان و بیماری مشترک بین انسان و پرندگان است که در پرندگان وحشی، سویه های جدید ایجاد بیماری نمی کند و فقط این پرندگان به عنوان ناقل محسوب می شوند.

بیش از 70 زیستگاه آبی پرندگان شامل تالاب های دایمی و فصلی، سد و رودخانه در آذربایجان غربی وجود دارد.

همچنین در این استان 302 گونه پرنده ثبت شده که بیش از 200 گونه آن آبزی و کنارآبزی است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1277

به "زیستگاه های آبی آذربایجان غربی میزبان 70 هزار بال پرنده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیستگاه های آبی آذربایجان غربی میزبان 70 هزار بال پرنده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید