سرگردانی قطب مغناطیسی زمین

به گزارش بازیکده، جدیدترین الگویی که این گروه تدوین نموده نشان می دهد که حرکت قطب به سوی روسیه ادامه خواهد یافت، اما به تدریج کندتر خواهد شد. حداکثر سرعت آن به 50 تا 60 کیلومتر در سال رسیده است.

سرگردانی قطب مغناطیسی زمین

تصویر ترسیمی: هسته برونی مایع کره زمین باعث ایجاد میدان مغناطیسی می گردد

پژوهشگران اروپایی گفته اند که احتمالا می توانند با اطمینان شرح دهند که چه عاملی باعث حرکت قطب شمال مغناطیسی شده است. قطب مغناطیسی کره زمین در سال های اخیر از کانادا به سوی سیبری حرکت نموده است.

این حرکت سریع، باعث لزوم به روزرسانی مرتب سیستم های راهبری شده است. این سیستم ها از جمله شامل سیستم های مربوط به نقشه برداری مورد استفاده در تلفن های هوشمند است. گروه پژوهشی به سرپرستی دانشگاه لیدز در بریتانیا پس از تحقیقاتی در این زمینه گفته است که دو برجستگی مایع در کناره هسته برونی کره زمین این پدیده را ایجاد می نماید.

تغییر در سیلان مواد مایع در هسته کره زمین باعث تغییر در مناطق فوق می گردد که شامل جریان مغناطیسی منفی است. دکتر فیل لیومور، از اعضای گروه پژوهشی در مصاحبه با بی بی سی گفت که تغییر در انگاره سیلان مواد باعث شده است که منطقه زیر کانادا به میزان بسیار ناچیزی کاهش و در مقابل منطقه زیر سیبری افزایش یابد.

وی اضافه نمود: به همین دلیل است که قطب شمال محل تاریخی خود در بالای منطقه قطبی کانادا را ترک و از خط بین المللی تاریخ عبور کند و به این ترتیب، در این کشاکش قدرت، شمال روسیه برنده شده است. خط بین المللی تاریخ خطی فرضی از شمال به جنوب اقیانوس آرام است که طبق توافق های بین المللی، تاریخ هر روز از آنجا شروع می گردد.

در بالای کره زمین سه قطب وجود دارد. یکی قطب جغرافیایی که در جایی واقع شده است که محور گردش کره زمین در آنجا سطح زمین را قطع می نماید. قطب مغناطیسی جغرافیایی که کمابیش با تعریف ما از دو قطب زمین انطباق دارد (البته موقعیتش کمی تغییر می نماید)؛ و سپس قطب شمال مغناطسی که در آنجا خطوط میدان مغناطیسی بر سطح کره زمین عمود است.

این قطب آخری است که اخیرا در حال حرکت بوده است. وقتی که جیمز کلارک، کاشف قطب، در دهه 1830 این قطب را تشخیص داد، محل آن در منطقه نوناووت کانادا واقع شده بود.

در آن موقع، جابجایی این قطب نه زیاد و نه سریع بود، اما در دهه 1990 میلادی، ناگهان بر تحرک آن اضافه نموده شد و به سرعت به سوی عرض جغرافیایی بالاتری حرکت کرد و در اواخر سال 2017 از خط بین المللی تاریخ گذشت. در طول این سفر، این قطب به چندصد کیلومتری قطب جغرافیایی رسیده است.

طی بیست سال گذشته، داده های گردآوری شده توسط ماهواره ها فرایند تغییرات شکلی میدان های مغناطیسی کره زمین را اندازه گیری نموده است. دکتر لیومور و همکاران او کوشیده اند که الگوی سرگردانی قطب شمال مغناطیسی را تشکیل دهند.

دو سال پیش که این گروه برای اولین بار دیدگاه های خود را در جلسه اتحادیه ملی ژئوفیزیک آمریکا در واشنگتن ارائه داد، این نظر را هم بیان کرد که ممکن است این پدیده با افزایش سرعت جریان چشمه مواد مذاب در هسته برونی زمین مرتبط باشد، اما الگویی که در آن موقع وجود داشت با دشواری هایی همراه بود و گروه با بازنگری ارزیابی اولیه خود اینک جهت حرکتی دیگری را تشخیص داده است.

دکتر لیومور گفته است: این چشمه با عرض جغرافیایی شمالی کاملا بالا مرتبط است و تغییرات در جریان آن ناشی از هسته برونی زمین است که مسئول تغییر در موقعیت قطب به سوی جنوب است.

وی اضافه نموده است که موضوع زمان هم مطرح است. سرعت گیری این چشمه در دهه 2000 میلادی بروز کرد در حالیکه سرعت گیری حرکت قطبی در دهه 1990 شروع شد.

جدیدترین الگویی که این گروه تدوین نموده نشان می دهد که حرکت قطب به سوی روسیه ادامه خواهد یافت، اما به تدریج کندتر خواهد شد. حداکثر سرعت آن به 50 تا 60 کیلومتر در سال رسیده است.

به گفته دکتر لیومور اینکه آیا قطب بعد ها به جای اولیه خود باز خواهد گشت یا نه موضوعی برای حدس است.

شتاب فراوان قطب در حرکت در قسمت بالایی کره زمین باعث شد تا سال گذشته مرکز داده های اتحادیه ملی ژئوفیزیک آمریکا و مرکز پیمایش زمین شناسی بریتانیا الگوی مغناطیسی زمین را به روز نمایند.

این الگو نشان دهنده میدان مغناطیسی زمین در سراسر کره است و در انواع وسایل راهبری از جمله تلفن های هوشمند به کار می رود تا خطا های محلی قطب نما ها را تصحیح کند. دکتر لیومور و همکاران او کاملا به اطلاعات و داده های ماهواره های سوارم آژانس فضایی اروپایی متکی بوده اند. این گروه نتیجه تحقیقات خود را در نشریه نیچر ژئوساینس منتشر نموده است.

منبع: فرادید
انتشار: 17 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 958

به "سرگردانی قطب مغناطیسی زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرگردانی قطب مغناطیسی زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید