سریال آسمان شب؛ سفر از اتاقک زیرزمینی به دوردست های کهکشان

به گزارش بازیکده، مرکز اصلی همۀ اتفاقات علمی تخیلی این سریال یک اتاقک زیرزمینی است. تقریبا در اواسط فصل اول یکی از شخصیت ها این زیرزمین را اینطور توصیف می نماید: اینجا یه جور آسانسوره؛ فقط حرکت نمی کنه؛ و شخصیت مقابل جواب می دهد: این چیزی که میگی هیچ معنایی نداره. این تبادل نظر خلاصۀ خیلی خوبی از کل ماجرای این سریال رازآمیز و خیال انگیز است.

سریال آسمان شب؛ سفر از اتاقک زیرزمینی به دوردست های کهکشان

به گزارش خبرنگاران؛ بیست سال است که فرانکلین (با بازی جی کی سیمونز) و همسرش ایرن (سیسی اسپاسک) علاوه بر محل اقامتشان در یک منطقۀ روستایی در ایلینویز، اقامتگاهی هم در یک سیارۀ ظاهرا بدون سکنه و دوردست دارند. آن ها چطور به آنجا می فرایند؟ به وسیله همان زیرزمین مخفی اسرارآمیز. اما آن ها خودشان هم نمی دانند که این زیرزمین سر و کله اش از کجا پیدا شده، چرا ایجاد شده یا چطور کار می نماید. آن ها فقط فهمیده اند که می توانند به وسیله این اتاقک خودشان را در یک لحظه به دوردست ترین نقاط کیهان منتقل نمایند و در آنجا به تماشای منظرۀ سحرانگیز آسمان هایی مشغول شوند که هیچ کس تا به حال آن ها را ندیده است. فرانکلین و همسرش این را هم می دانند که باید این قضیه را به صورت یک راز پیش خودشان حفظ نمایند.

اما این ماجرای علمی تخیلی همۀ آنچه در آسمان شب اتفاق می افتد نیست. این سریال بار عاطفی و انسانی خیلی عمیق و تاثیرگذاری هم دارد. فرانکلین و ایرنه سال ها قبل پسرشان را از دست داده اند و هنوز از این بابت اندوهگین هستند. آن ها یک روز در اتاقک زیرزمینی شان با مرد جوانی به نام جود (چای هانسن) رو به رو می شوند. فرانکلین که کم کم دارد حافظه اش را از دست می دهد نگاه مثبتی به این غریبه ندارد، اما ایرنه نسبت به او احساس محبت مادرانه ای پیدا می نماید و این باعث اختلاف بین آن ها می شود. جود در پی کسی می شود و ایرنه می خواهد در پیدا کردن آن شخص به او یاری کند تا شاید رنج خودش را به این وسیله تسکین بدهد.

سریال آسمان شب احساسات عمیقی مثل تنهایی، درد جدایی، اضطراب و مسئولیت پذیری را به شکلی ظریف و همدلی برانگیز در قالب داستانی علمی تخیلی، پر از راز و رمز و گاهی هیجان انگیز جای داده و ترکیب منسجم و یکدستی را شکل داده که هم پراحساس است و هم خیال انگیز.

هرچقدر سریال جلوتر می رود، گذشته و آیندۀ شخصیت های سریال بیشتر و بیشتر با هم گره می خورد و دائما لایه های عمیق تری از زندگی آن ها برای ما آشکار می شود؛ فرایندی که حال و هوای رازآمیز سریال را هم به تدریج بیشتر می نماید.

هر چیزی در این سریال سر جای خودش است و همۀ عناصر آن از جنبه های علمی تخیلی و رازآمیزش گرفته تا جنبه های عاطفی و خانوادگیش در توازنی دلپذیر و دوست داشتنی قرار دارند. شخصیت پردازی ها عمیق ترین و پخته ترین حالت ممکن را دارند و مخاطب بدون هیچ مانعی با آن ها ارتباط برقرار می نماید؛ این نکته ای است که بیش از هر چیز مدیون بازی های نیرومند و بی نقص اسپاسک و سیمونز است.

آسمان شب در دام هیچ نوع کلیشه ای نیافتاده و از این جهت تماشای آن یک تجربۀ منحصر به فرد و کاملا تازه خواهد بود. شاید این ساختارشکنی و خلاقیتی که در سریال هست حتی باعث شود که برخی از مخاطبان سریال نتوانند به راحتی با آن ارتباط برقرار نمایند، اما برترین کار این است که پیش از تماشای سریال همۀ انتظارات و پیش فرض هایی را که دربارۀ ژانر های علمی تخیلی و درام داریم کنار بگذاریم و اجازه بدهیم سریال ما را در مسیری که خودش می خواهد حرکت بدهد؛ اگر این کار را بکنیم قطعا پشیمان نخواهیم شد.

بازیگران: جی کی سیمونز (J. K. Simmons)، سیسی اسپاسک (Sissy Spacek)، کای هانسن (Chai Hansen)

زمان انتشار: 30 اردیبهشت (همۀ قسمت ها)

منبع: slantmagazine.com

منبع: فرارو
انتشار: 14 تیر 1401 بروزرسانی: 14 تیر 1401 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 2030

به "سریال آسمان شب؛ سفر از اتاقک زیرزمینی به دوردست های کهکشان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سریال آسمان شب؛ سفر از اتاقک زیرزمینی به دوردست های کهکشان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید