طرح گذر صنایع دستی؛ خوب یا بد؟

به گزارش بازیکده، بعضی از هنرمندان صنایع دستی کشور معتقدند طرح اجرای گذر صنایع دستی خوب است، اما جانمایی خوبی ندارد.

طرح گذر صنایع دستی؛ خوب یا بد؟

معاونت صنایع دستی تهران و مدیران شهری استان تهران، در قالب یکی از طرح های حمایتی از فعالان صنایع دستی، گذر صنایع دستی را در خیابان ویلا افتتاح کردند.

افتتاح این گذر هنری و تغییراتی که در روند تردد در خیابان ویلا ایجاد کرد، اعتراض بعضی از ساکنان خیابان های اطراف ویلا و کارشناسان را برانگیخت.

ما در این گزارش پای صحبت های بعضی از هنرمندان صنایع دستی کشور نشستیم و نظر آن ها را درباره افتتاح و اجرای گذر صنایع دستی در خیابان ویلا جویا شدیم.

شهرام امیری هنرمند صنایع دستی، افتتاح گذر صنایع دستی در خیابان ویلا را نقد کرد و به خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی بازیکده،گفت: قطعاً کالاهای بازاری در گذر صنایع دستی ارائه خواهند شد و ارائه این کالا ها در خیابان ویلا به کار فروشگاه های لاکچری این خیابان آسیب می زند.

این فعال صنایع دستی با تأکید بر اینکه ایجاد گذر صنایع دستی طرح خوبی است؛ اما جانمایی خوبی نداشته، پیشنهاد کرد این گذر هنری در مکان هایی همچون پارک آب و آتش یا بازارچه عودلاجان اجرا گردد.

بهروز سیف اللهی مدرس رشته نگارگری روی چرم و پژوهشگر نیز افتتاح گذر صنایع دستی را طرح مثبتی برای رونق صنایع دستی کشور دانست و گفت: برخلاف تصور بعضی از افراد خیابان ویلا مکان مناسبی برای اجرای این طرح است.

وی از کوشش نهاد ها و سازمان های دیگر کشور برای رونق صنایع دستی کشور یاد کرد و اضافه نمود: سازمان صنایع دستی متولی اصلی صنایع دستی در کشور است و قاعدتاً ورود سایر سازمان ها و نهاد ها به این حوزه نمی تواند خیلی تخصصی باشد. البته اگر طرح های حمایتی آن ها تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باشد، قابل قبول و مفید است.

این پژوهشگر به مسئولان سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری پیشنهاد کرد گروهی را برای ایجاد تعامل میان سازمان میراث فرهنگی با شهرداری و دوائر دیگری که به عرصه صنایع دستی ورود نموده اند، تشکیل دهد.

البته سیف اللهی از نحوه اجرای بازارچه زیرگذر چهارراه ولی عصر (عج) انتقاد کرد.

به گفته این هنرمند صنایع دستی طرح بازارچه زیرگذر چهارراه ولیعصر به نام صنایع دستی و با هدف حمایت از زنان سرپرست خانوار، صاحبان کارگاه های کوچک و فعالان عرصه صنایع دستی اجرا شده، اما با ارائه محصولات کم کیفیت ارزش صنایع دستی کشور را زیر سوال می برد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 6 شهریور 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 200

به "طرح گذر صنایع دستی؛ خوب یا بد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح گذر صنایع دستی؛ خوب یا بد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید