عبدالله عبدالله: برای صلح دائمی و مذاکرات صادقانه آمده ایم

به گزارش بازیکده، ایرنا نوشت: عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی در نشست افتتاحیه مذاکرات بین افغانی در دوحه قطر گفت که ما با نیت نیک برای تحقق صلح دایمی و مذاکرات و بحث های صادقانه برای رسیدن به توافق جامع میان دو طرف به اینجا آمده ایم و از تمام کشورهای دور و نزدیک می خواهم تا کشور ما را در رسیدن به صلح یاری نمایند.

عبدالله عبدالله: برای صلح دائمی و مذاکرات صادقانه آمده ایم

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) با اعلام این مطلب اضافه کرد: رییس شورای عالی مصالحه در نشست مذاکرات بین افغانی دوحه گفت که من و هیأت همراهم به نمایندگی از نظام سیاسی که مورد حمایت میلیون ها مرد و زن این سرزمین قراردارد و از تنوع فرهنگی، اجتماعی و قومی افغانستان نمایندگی می کند به دوحه آمده ایم تا فرایندی را رقم بزنیم که دروازه جنگ، رنج و مصیبت را برای همیشه ببندد و درب صلح و هم زیستی مسالمت آمیز را با هم وطنانی که از فکر دیگری نمایندگی می نمایند، باز کند.

وی گفت که ما می خواهیم تمام مردم افغانستان باردیگر زیر یک سقف واحد بعد از 42 سال فراز و فرود، تجاوز، جهاد و مقاومت متحد شوند. روایت ها و برداشت ها شاید متفاوت باشند، اما همه ما می دانیم که در جریان این سال ها چه اتفاقی افتاده و اکنون در کجا قرارداریم.

رییس شورای عالی مصالحه بیان نمود که ما در این مرحله باید از فرصت استثنایی که برای صلح به دست آمده استفاده کرده و آینده جدیدی را که مورد قبول و حمایت تمام شهروندان افغانستان باشد به طور مشترک تعریف کنیم.

او اضافه کرد: اتحادیه اروپا، بریتانیا، جمهوری فدرال آلمان، جمهوری فرانسه، جمهوری ایتالیا، نروژ، سوئد، دانمارک، ژاپن، کانادا و استرالیا از دوستان و متحدان افغانستان هستند و برای یاری به کشور ما و ایجاد صلح نقش عمده ای ایفا کرده اند که ما صمیمانه از شما تشکر و قدردانی می کنیم.

عبدالله در ادامه گفت: کشورهای همسایه و متحدان منطقه ای ما جمهوری خلق چین، فدراتیو روسیه، جمهوری اسلامی ایران، جمهوری اسلامی پاکستان، جمهوری ترکیه، جمهوری هند، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، اندونزی، جمهوری مصر، جمهوری ازبکستان، جمهوری تاجیکستان، جمهوری ترکمنستان، جمهوری قزاقستان، جمهوری قیرقیزستان و جمهوری آذربایجان برای ایجاد صلح و رفاه با ما به طور مشترک همکاری و تلاش کرده اند.

او اضافه کرد که هیأت جمهوری اسلامی افغانستان به نمایندگی از تمام جریان های سیاسی، احزاب، شخصیت ها و اقشار مختلف جامعه برای مذاکره به قطر آمده اند. برگزاری لویه جرگه صلح و حمایت همه جانبه نمایندگان مردم از تلاش های صلح، عزم و اراده همگانی را در حمایت از هیأت مذاکره و تلاش های صلح به نمایش می گذارد.

عبدالله گفت که ما عقیده پایدار داریم که صلح با عزت و پایدار زمانی تأمین می گردد که متضمن حفظ استقلال، آزادی، حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و مشارکت سیاسی فراگیر باشد و از حمایت همه جانبه ملت افغانستان بر خوردار باشد.

رییس شورای عالی مصالحه ملی اظهار داشت که حرکت به طرف آینده بهتر نیازمند گذشت، اولویت دادن به صلح به جای جنگ و توافق برای بحث روی موارد اختلاف است. ملت های دیگر نیز چنین تجربه ای را در تاریخ خود دارند. مطمئن هستم که به یاری خداوند و درس از گذشته ما نیز می توانیم در راستا صلح و آشتی گام های موثری برداریم.

او با تاکید بر اینکه ما خواهان اعلان آتش بس بشردوستانه هستیم، اضافه کرد: اعلان آتش بس بشردوستانه سبب می گردد یاری های بشری و برنامه های توسعه ای به تمام بخش های افغانستان برسد و مردم ما از آن بهره مند گردند. حفظ زیربناهای ساخته شده در کشور از وظایف همه ما است. پروژه های بزرگ زیربنایی به گروه خاصی تعلق ندارند بلکه به نفع تمام مردم افغانستان هستند.

وی در ادامه گفت: تحقق آرزوی افغانستان به عنوان نقطه وصل منطقه و استفاده از فرصت های موجود در کشور و در منطقه منوط به صلح می باشد. این تحول می تواند نقش عمده ای در بهبود وضع اقتصادی مردم منطقه ایفا کند. فقر و بیکاری ریشه در جنگ دارند. صلح در افغانستان سبب جلب سرمایه گذاری می گردد.

عبدالله اضافه کرد: با در نظرداشت این که هزینه جنگ تنها به افغانستان محدود نمی ماند بلکه تهدیدی برای منطقه و فراتر از منطقه است، بر این اساس از تمام کشورهای دور و نزدیک می خواهم تا کشور ما را در رسیدن به صلح یاری نمایند.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 آبان 1399 بروزرسانی: 5 آبان 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1146

به "عبدالله عبدالله: برای صلح دائمی و مذاکرات صادقانه آمده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبدالله عبدالله: برای صلح دائمی و مذاکرات صادقانه آمده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید