فاش شدن راز تابوت های مُهر و موم شده

به گزارش بازیکده، دانشمندان با استفاده از فناوری از محتویات شش تابوت مصری چند هزارساله پرده برداشتند و پیروز شدند بی آنکه مٌهر و موم این تابوت ها را باز نمایند تصویر بقایای مومیایی شدۀ چند حیوان، از جمله جمجمه کامل یک مارمولک را مشاهده نمایند.

فاش شدن راز تابوت های مُهر و موم شده

این مجموعه تابوت ها اکنون در موزه بریتانیا در لندن نگهداری می شوند و قدمت آن ها به 664 پیش از میلاد تا 250 پیش از میلاد بازمی شود. این تابوت ها در سال 1885 میلادی در شهر ناوکراتیس کشف شدند. این تابوت ها با استفاده از ترکیبات مسی ساخته شده اند و در نمای بیرونی آن ها از نقش هایی از مارمولک، مارماهی و کبرا استفاده شده است.

روی یکی از جعبه ها موجودی با تنه نیمه مارماهی و نیمه کبری و سر انسان ساخته شده است که تاجی بر سر دارد و ممکن است با آتوم، ایزد مصر باستان مرتبط باشد. در حقیقت می توان گفت نقش های روی تابوت به محتویات درون آن اشاره دارد.

با توجه به این که این تابوت ها از فلز ساخته شده اند، دانشمندان از روش برش نگاری نوترونی برای مشاهده فضای داخلی این تابوت ها استفاده کردند.

در نتیجۀ اسکن ها معین شد که درون یکی از این تابوت ها جمجمه سالم و کامل یک مارمولک وجود دارد. درون دو تابوت دیگر تکه های استخوان حیوانات پیچیده شده در پارچه های کتان مشاهده شد.

دنیل اوفیلن، محقق موزه بریتانیا در گفت وگو با لایو ساینس بیان نمود: با این که دفن کردن حیوانات در مصر باستان رایج بود، اما تابوت هایی که همچنان مُهر و موم به جای مانده باشند بسیار کم نظیر محسوب می شوند. با توجه به این که این تابوت ها از جنس فلز ساخته شده اند، مشاهده داخل آن ها با استفاده از ایکس ـ ری بسیار سخت است، بنابراین ما از نوترون برای مشاهده داخل این تابوت های کوچک استفاده کردیم. این نخستین باری است که توانستیم برای موزه بریتانیا تایید کنیم که محتویات داخل این تابوت ها در حقیقت بقایای حیوانات است.

دانشمندان علاوه بر استخوان ها، در سه مورد از تابوت ها سرب کشف کردند که احتمالا برای توزیع وزن حین روند دفن یا برای پُر کردن سوراخ تابوت ها مورد استفاده قرار گرفته است.

منبع: گردشبان
انتشار: 5 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1402 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 2182

به "فاش شدن راز تابوت های مُهر و موم شده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاش شدن راز تابوت های مُهر و موم شده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید