مسافران خاص به اوان می فرایند!

به گزارش بازیکده، خبرنگاران : دریاچه اوان یکی از بکر ترین دریاچه های ایران با طبیعت دست نخورده است که در استان قزوین واقع شده و یکی از جاذبه های گردشگری منطقه کوهستانی الموت استان قزوین است.

مسافران خاص به اوان می فرایند!

مهدی توفیقی: دریاچه اوان با آب و هوای نسبتا خنک فاصله چندانی با تهران ندارد، به همین سبب یکی از مقاصد گردشگری، برای گردشگران مرکز است. از طرفی دیگر این دریاچه برای برخورداری از جاذبه های طبیعی سالانه مقصد بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است.

دریاچه اوان در شهر و دهستان معلم کلایه از توابع بخش رودبار منطقه الموت استان قزوین واقع شده است. این دریاچه در بخش شمای قلعه الموت، در دامنه کوه خشچال در فاصله 75 کیلومتری، شمال شرقی شهر قزوین قرار گرفته است و به وسیله چهار روستای اوان، ورین، زوار دشت و زر آباد استان قزوین احاطه شده است. دریاچه اوان به نگین منطقه الموت معروفیت دارد و یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این بخش است که در کنار قلعه الموت از مهم ترین جا های تماشای و تاریخی استان قزوین به شمار می فرایند.

چگونه به دریاچه اوان سفر کنیم؟

برای سفر به دریاچه اوان باید از اتوبان تهران به سمت قزوین استفاده کنید، پس از آن که به ورودی شهر قزوین و در اصطلاح مردم محلی، به میدان غریب کش رسیدید، سمت راست شما، تابلو الموت قرار گرفته است. راستا جاده قزوین به سمت الموت که جاده ای نسبتا باریک با طبیعت دست نخورده و گردنه های مرتفع است را ادامه دهید تا از رجایی دشت که بگذرید، پس از سه ساعت رانندگی به یک دوراهی خواهید رسید. یکی از راه ها به سمت دریچه اوان و دیگری به سمت الموت می رود. پس از طی کردن مسافت حدود 8 کیلومتر و عبور از روستا سرسبز زرآباد، گردنه آخر را هم رد کنید و پس از آن دریاچه اوان با منظرهی بی نظیر روبروی شما است.

معرفی جاذبه های گردشگری دریاچه اوان

دریاچه اوان با طبیعت بکر و منظره فوق العاده در مرکز چهار روستا اوان، ورین، زواردشت و زرآباد واقع شده است. معنای واژه اوان، یعنی وان پر از آب یا محلی که در آن، آب جمع می گردد. مساحت دریاچه اوان بیش از 70 هزار متر است و عمق آن در عمیق ترین قسمت به حدود 6 متر می رسد. دور تا دور دریاچه محصور است و از محیط اطرافش، آبی به دریاچه نمی ریزد و تنها منبع آب دریاچه اوان، بارش برف و باران در فصول مختلف و چشمه های آب کف دریاچه است. بعلاوه، از سرریز آب دریاچه رود کوچکی تشکیل می گردد که آب آن جهت تامین آب کشاورزی منطقه و روستا های اطراف دریاچه کاربرد دارد.

تفریحات دریاچه اوان چیست؟

پرنده نگری: دریاچه اوان به علت فضای جوی و آب و هوای مناسب هرساله مقصد بسیاری از پرندگان مهاجر است که برای علاقه مندان به این حوزه بسیاز مجذوب نماینده است. در هنگام کوچ پرندگان به دریاچه اوان، پرندگانی مانند قو، غاز و مرغابی به این منطقه مهاجرت می نمایند که برترین فرصت برای تماشا پرندگان مهاجر و عکاسی از آن ها است.

صید ورزشی: صید ماهی و ماهیگیری در این دریاچه ممنوع است، اما هرساله اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین بر اساس شرایط اکولوژی این تالاب مجوز ماهیگیری برای علاقه مندان به این حوزه را صادر می نماید و ماهیگری به صورت صید و رهایی دوباره ماهی آزاد است. بسیاری از صیادان ماهی و علاقه مندان به طبیعت در این فصل در منطقه دریچاه اوان حضور پیدا نموده و در جشنواره صید تفریحی ماهی شرکت می نمایند.

اسکیت روی یخ: از تفریحات مفرح و بسیار مجذوب نمایندهی که در فصل زمستان، به علت یخ زدگی کامل آب دریاچه می توانید بر روی آب یخ زده دریاچه اوان انجام دهید، اسکی یا اسکیت بر روی یخ است.

قایق رانی: در دریاچه اوان قایق های پدالی وجود دارند که می توانید آن ها را اجاره کنید و از محیط دریاچه لذت دوچندان ببرید.

کوه پیمایی: ارتفاعات اطراف اوان این فرصت را در اختیارتان می گذارند تا ضمن کوهنوردی اوان را از بالای بلندی ببنید و لذت ببرید.

عکاسی: طبیعت بکر اطراف دریاچه و منظره ها زیبای دریاچه اوان برترین موقعیت برای عکاسی است. اگر به رشته عکاسی علاقه مند هستید و در پی مکان هایی با منظره های طبیعی می گشت، عکاسی منظره های زیبایی دریاچه اوان به ویژه مه صبحگاهی بر فراز دریاچه را نباید از دست بدهید.

برترین فصل برای سفر به دریاچه اوان

برترین فصل برای برای سفر به دریاچه اوان، فصل بهار است که طبیعت جانی دوباره می گیرد و نمایی منحصر به فرد را از خود به نمایش می گذارد. بعلاوه می توانید در فصل تابستان به این منطقه سفر کنید و از آب و هوای خنک و امکانات رفاهی آن استفاده کنید. برای لذت بردن از هوای مطبوع و دلپذیر آن، طلایی ترین زمان برای تماشا اردیبهشت ماه تا مهرماه است. ارتفاع زیاد دریاچه اوان و واقع شدن در دامنه کوه خشچال، آب و هوا و شرایط جوی دریاچه در فصل زمستان بسیار سرد است.

امکانات رفاهی دریاچه اوان الموت

در پیرامون دریاچه اوان امکانات رفاهی و گردشگری چندانی وجود ندارد، پس بهتر است تمام وعده های غذایی و لوازم لازم را برای اقامت در این منطقه را، با خود همراه داشته باشید. در کنار دریاچه اوان تخت هایی برای نشستن و صرف چای، سرویس های بهداشتی و محل هایی برای چادر زدن و اتراق گردشگران وجود دارد، بعلاوه در نزدیکی دریاچه مکانی مناسب برای پارک خودرو های شخصی وجود دارد.

البته در فاصله نزدیکی از دریاچه اوان یعنی هم در رجایی دشت و هم معلم کلایه (11 کیلومتر بعد از دو راهی دیکین) کافه و رستوران هایی وجود دارند، که می توانید وعده های غذایی خود را در آن ها صرف کنید.

از تمام شدن بنزین خودرو خود، در این منطقه نگرانی نداشته باشید، زیرا در رجایی دشت و معلم کلایه پمپ بنزین وجود دارد.

رعایت نکات مهم در دریاچه اوان

به علت حفظ زیست بوم منطقه دریاچه اوان و برهم نخوردن زیستگاه جانوران شکار در این منطقه اکیدا ممنوع است، پس برای حفظ محیط زیست پیرامون دریاچه و زیستگاه جانوری آن از شکار در این منطقه خودداری کنید.

بعلاوه شنا کردن در آب دریاچه اوان اکیدا ممنوع است، زیرا آب کف دریاچه پر از املاح است و وجود این املاح، آب دریاچه را به شدت سنگین می نمایند و امکان آن وجود دارد که شما را به زیر آب بکشند، پس به همین علت شنا دراین منطقه ممنوع است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 5 مرداد 1401 بروزرسانی: 5 مرداد 1401 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 2049

به "مسافران خاص به اوان می فرایند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسافران خاص به اوان می فرایند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید