نگاهی به سیستم رادار پیکسل 4؛ ویژگی های فعلی و پتانسیل های آن

به گزارش بازیکده، شب گذشته گوگل از گوشی های پیکسل 4 و پیکسل 4 ایکس ال رونمایی کرد که از سیستم رادار موسوم به Motion Sense بهره می برند. برای بسیاری از کاربران، بهره گیری از فناوری رادار در یک گوشی هوشمند ترکیب عجیبی به نظر می رسد ولی در هر صورت این تکنولوژی به افراد اجازه می دهد بدون دست زدن به گوشی خود، بتوانند کارهای مختلفی را انجام دهند.

نگاهی به سیستم رادار پیکسل 4؛ ویژگی های فعلی و پتانسیل های آن

پروژه سولی؛ شروع مشخصه Motion Sense

توسعه سیستم رادار پیکسل 4 به سال ها قبل برمی گردد؛ زمانی که بخشی از پروژه سولی گوگل بود. یکی از اهداف پروژه سولی، امکان بهره گیری از تکنولوژی رادار در انواع و اقسام گجت ها مانند گوشی های هوشمند، ساعت های هوشمند، لپ تاپ ها و دیگر موارد بوده است.

در ابتدا بزرگ ترین مانع برای پروژه سولی، بحث اندازه بود. یک سیستم رادار مرسوم اندازه بسیار بزرگی دارد و نمی توان از آن در یک گوشی هوشمند استفاده کرد. مهندسین گوگل بعد از سال ها کوشش پیروز شدند اندازه آن را تا حدی کوچک نمایند که بهره گیری از آن در یک گوشی هم امکان پذیر گردد.

حتی زمانی که پیروز به کاهش شدید اندازه این سیستم شدند (تصویر بالا را مشاهده کنید)، تیم توسعه دهنده باید راهی پیدا می کردند تا سیگنال های رادار را به چیزی که یک گوشی هوشمند درک می نماید، تبدیل نمایند. چنین چیزی شاید ساده به نظر برسد، اما فرایند بسیار پیچیده ای محسوب می گردد.

به عنوان مثال، اگر کسی به شما گفته باشد که دست خود را مقابل یک سنسور رادار حرکت دهید، چگونه این کار را انجام می دهید؟ ممکن است دست شما از چپ به راست حرکت داده گردد؟ راست به چپ؟ بالا و پایین؟ آیا حین انجام این کار کف دست شما باز است یا بسته؟ آهسته یا سریع حرکت می دهید؟ این ها تمام متغیرهایی هستند که تیم توسعه دهنده برای تفسیر حرکت ساده دست باید مدنظر قرار دهند.

با وجود پیشرفته بودن این قابلیت، هنگامی که پیکسل 4 تازه خریداری شده را از جعبه بیرون می آورید، امکانات مربوط به Motion Sense تا حد زیادی محدود خواهد بود. از آنجایی که این تکنولوژی در اول راه قرار گرفته است، فعلا کارهای زیادی با آن نمی توان انجام داد ولی در ادامه روزبه روز از قابلیت های بیشتری پشتیبانی می نماید.

ویژگی های فعلی سیستم رادار پیکسل 4

در حال حاضر، قابلیت Motion Sense برای عکس العمل از سه متغیر بهره می برد: حضور، دسترسی و حرکت. در ابتدا به متغیر حضور می پردازیم. سیستم رادار پیکسل 4 در تمام اوقات یک میدان راداری با شعاع حدود 30 سانتی متری ایجاد می نماید (به غیر از اوقاتی که نمایشگر به طرف پایین قرار گرفته باشد). به همین خاطر، پیکسل 4 خیلی سریع حضور کاربر در اطراف خود را تشخیص می دهد. وقتی که نزدیک پیکسل 4 می روید، به عنوان مثال نمایشگر همواره روشن فعال می گردد و اگر فاصله بگیرید، غیرفعال خواهد شد.

موضوع بعدی، دسترسی است. این سیستم راداری کوشش کاربر را برای به دست دریافت گوشی تشخیص می دهد. اگر چنین کاری را انجام دهید، سیستم رادار می تواند قابلیت تشخیص چهره را فعال کند تا خیلی سریع گوشی آنلاک گردد. همچنین حین این روند، صدای مربوط به آلارم یا تماس ورودی هم قطع می گردد.

در نهایت باید به حرکات دست اشاره کنیم. با توجه به وضعیت پیکسل 4 حرکات دست می تواند نتایج مختلفی به همراه داشته باشد. به عنوان مثال برای تماس ورودی، حرکت دست می تواند این تماس را رد کند و چنین حرکتی منجر به قطع شدن آلارم می گردد. از دیگر قابلیت ها می توانیم به امکان تعویض آهنگ در حال پخش اشاره کنیم.

گفتنی است با توجه به اینکه سیستم رادار پیکسل 4 باید مجوز دولت کشورهای مختلف را دریافت کند، در کشورهایی مانند آمریکا، استرالیا، کانادا، فرانسه، ژاپن و بریتانیا روانه بازار می گردد و مثلا به دلیل عدم دریافت مجوز از کشور هند، در بازار این کشور عرضه نخواهد شد.

پتانسیل های سیستم رادار پیکسل 4

حالا که گوگل پیروز شده سخت ترین بخش قضیه یعنی قسمت سخت افزاری را تعبیه کند، گوگل به وسیله ارائه آپدیت های نرم افزاری می تواند امکانات بیشتری برای این سیستم به ارمغان بیاورد. در این زمینه می توان امکانات زیادی را بیان کرد و مثلا کاربران با حرکت خاصی می توانند حالت Do Not Disturb را فعال نمایند.

در نهایت باید ببینیم که آیا گوگل می تواند این مشخصه را به یک ویژگی واقعا مفید تبدیل کند یا اینکه در نهایت به عنوان یک ویژگی پر زرق وبرق نه چندان کاربردی از یاد می رود. پیش از این گوشی های دیگری سیستم مربوط به تعامل بدون لمس را عملی نموده اند که البته هیچ کدام از آن ها مبتنی بر رادار نبوده است. در آینده نزدیک، با قاطعیت بیشتری می توان در خصوص کاربردی بودن یا شکست این مشخصه اظهارنظر کرد. در ادامه می توانید ویدیو منتشر شده مربوط به این قابلیت را مشاهده کنید.

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 8 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 432

به "نگاهی به سیستم رادار پیکسل 4؛ ویژگی های فعلی و پتانسیل های آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به سیستم رادار پیکسل 4؛ ویژگی های فعلی و پتانسیل های آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید