پدر طبیعت در گلستان آرام گرفت ، وصعیت بابا بسکی و حرف های دخترش در آخرین دیدار ، بر مزارم سنگ نگذارید &hellip

به گزارش بازیکده، پیکر مرحوم غلامعلی بسکی پدر طبیعت ایران با حضور طبیعت دوستان در روستای تنگراه در شرق استان گلستان به خاک سپرده شد.

پدر طبیعت در گلستان آرام گرفت ، وصعیت بابا بسکی و حرف های دخترش در آخرین دیدار ، بر مزارم سنگ نگذارید &hellip

خبرنگاران: غلامعلی بسکی معروف به بابا بسکی در بهمن 1310 در سبزوار به جهان آمد. او پس از انتها رساندن تحصیلات متوسطه در دبیرستان اسرار حاج ملا هادی سبزواری در رشته طب دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه تحصیل داد و در سال 1345 با درجه تخصص جراحی زنان فارغ التحصیل شد.

این پزشک طرفدار محیط زیست در سال 1345 بیمارستانی را در شهرگنبد کاووس تأسیس کرد و پس از آن در 1349 زندگی شهری را رها کرد و به زندگی در جنگل گلستان رو آورد. او تبدیل به یک گیاه خوار مطلق شد و زندگی خود را وقف دفاع از محیط زیست و ترویج گیاه خواری کرد.

بسکی در سال 1349 به نوعی بیماری مبتلا می شود که تصور می کند سرطان معده است اما چنین نبود. او می گفت میل غذا و افراط در گوشت خوردن او را به چنین مسئله ای دچار کرده است. او پس از بهبودی، زندگی اش را وقف طبیعت می کند. بسکی به تأثیر شفابخش گیاهان دارویی اعتقاد داشت.

او در چند دهه اخیر فعالیت های گسترده ای در زمینه حفاظت از طبیعت و محیط زیست انجام داد که راه اندازی بنیاد جهانی دکتر بسکی با عنوان مکتب حرمت حیات با هدف حفظ محیط زیست از آن جمله است.

تاسیس بیمارستان و زایشگاه دکتر بسکی، تاسیس مدرسه تیزهوشان و خانه ریاضی استان گلستان و سرای گاندی (تیزهوشان فقیر در روستاها) و وقف 6 باب منزل مسکونی در مشهد از دیگر فعالیت های این پزشک طرفدار طبیعت است.

بسکی از 6 سال پیش به دلیل سکته مغزی ابتدا در بیمارستان و سپس در منزل بستری و تحت مراقب بود اما از 16 آبان پارسال به دلیل مسائل تنفسی به بخش مراقبت های ویژه بیمارستان بسکی در گنبدکاووس منتقل شد.

مراسم تشییع پیکر دکتر بسکی بعدازظهر جمعه 25 مرداد ماه از مقابل بیمارستان بسکی شهر گنبدکاووس تا بلوار دانشجو انجام شد و سپس به محل دفن وی در روستای تنگراه منتقل شد. متاسفانه در این مراسم خبری از مقامات کشوری خصوصا مدیران محیط زیست نبود و تنها استاندار گلستان در آیین تشییع پدر طبیعت حاضر شده بود.

دوستداران پدر طبیعت با عزیمت به روستای تنگراه به فاصله بیش از 60 کیلومتری گنبدکاووس، او را در خانه ابدی اش به خاک سپردند.

دختر بابا بسکی در این مراسم گفت: پدرم از سال ها قبل به فکر محیط زیست بود و دغدغه حفظ و نگهداری آن را داشت از همین رو فعالیت ایشان در این راستا برنامه ریزی شد و حفاظت از منابع خدادادی و محیط زیست بزرگترین میراث دکتر بسکی برای ایران و جهان است.

او ادامه داد: پدر معتقد بود که به ازای تولد هر فرزند باید درخت و یا نهالی کاشته شود تا تعادل بین زندگی انسان ها و طبیعت حفظ شود. امروز علاقمندان به طبیعت برای آرامش روح دکتر بسکی در طبیعت و جنگل های اطراف نهال و یا درخت غرس کردند تا در سال های آینده شاهد احیا طبیعت برای نسل آینده باشیم.

وی با بیان اینکه با توجه به وصیت دکتر بسکی هزینه مراسمات ختم وی صرف امور خیریه می شود افزود: مطالبه گری و نگرانی دکتر بسکی باید به صورت یک الگو برای نسل های دیگر باقی بماند و همه ما به عنوان وارثان این طبیعت، امانتداران خوبی باشیم و در مقابل بداخلاقی هایی که در این راستا اتفاق می افتد، فریاد اعتراض برای بقای بشریت باشیم.

خلیل فرشباف داماد دکتر بسکی نیز در این مراسم گفت: دکتر بسکی همواره در زندگی آمادگی برای مرگ داشتند و مرگ را زندگی دوباره می دانستند. طبق وصیت وی پیکر دکتر بسکی در منزل موقوفه واقع در روستای تنگراه از توابع شهرستان گالیکش دفن می شود. وی وصیت کردند که بر مزار وی سنگ کار نشود تا از روییدن سبزه بر سر قبرش محروم نشود و ما به احترام وی به وصیت دکتر عمل می کنیم.

منبع: چمدان
انتشار: 6 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 255

به "پدر طبیعت در گلستان آرام گرفت ، وصعیت بابا بسکی و حرف های دخترش در آخرین دیدار ، بر مزارم سنگ نگذارید &hellip" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پدر طبیعت در گلستان آرام گرفت ، وصعیت بابا بسکی و حرف های دخترش در آخرین دیدار ، بر مزارم سنگ نگذارید &hellip"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید