راه اندازی مرکز پیوند کلیه در کردستان

به گزارش بازیکده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان از راه اندازی و فعالیت مرکز پیوند کلیه در استان خبر داد.

راه اندازی مرکز پیوند کلیه در کردستان

گزارش گروه استان های خبرنگاران، فرزین رضاعی شامگاه دوشنبه در مراسم افتتاح مرکز پیوند کلیه در استان کردستان، با اشاره به اخذ مجوز راه اندازی مرکز پیوند کلیه در سنندج از وزارت بهداشت، از همکاران تیم درمان، واحد فراهم آوری و پیوند اعضای معاونت درمان، اعضای کانون هم اندیشی توسعه استان، فعالان و دست اندرکارانی که در این امر خداپسندانه سهم بسزایی داشته و در زمینه راه اندازی این مرکز اقدامات شایانی انجام داده اند، قدردانی کرد.

وی ضمن اشاره به فرایند مرگ مغزی و اقدام خداپسندانه اهدای عضو اظهار کرد: اهدای عضو افراد دچار مرگ مغزی، پدیده مقدس، معنوی و مستلزم ارتقای آگاهی اجتماعی، فراهم نمودن تجهیزات پزشکی، فرهنگ سازی و رضایت خانواده اهدا کننده عضو است.

این مقام مسئول با بیان اینکه پیوند عضو یک عمل حیات بخش و تنها راه نجات بیماران نیازمند پیوند است، افزود: اهدای عضو نمود ایثار و فداکاری و این اقدام زیبای بندگان بخشنده، فرصت دوباره زیستن و نوید بخش ضرباهنگ خوش زندگی را به بیماران و خانواده های آنان می بخشد.

دکتر رضاعی با بیان اینکه در فرایند اهدای عضو با تصمیم بهنگام و ارزشمند خانواده اهدا کننده عضو در سخت ترین لحظات زندگی به انسانی دیگر جانی دوباره می بخشد و امید به حیات مجدد را در وجود تازه نفسان بارور می سازد، افزود: گرچه اهدای عضو برای خانواده جانباختگان کار دشواری است اما همواره حس رضایت در کسانی که اعضای بدن عزیزان خود را اهدا می کنند در نوع خود بی نظیر است چراکه با این تصمیم آگاهانه جان بیماری را نجات داده و زندگی دوباره به آن بخشیده اند.

وی با ذکر اینکه متاسفانه تا به امروز بخش پیوند اعضاء در بیمارستان های کردستان فعال نبوده و امکانات برداشت عضو افراد دچار مرگ مغزی وجود نداشت، گفت: افراد اهداکننده در کوتاهترین تایم ممکن به تهران اعزام می شدند و این امر مرگ قطعی در جهت و تا حدودی شانس اهدای عضو را محدود می کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه خانواده اهداکننده بابت اهدای عضو هیچ مبلغی دریافت نمی کنند و گیرندگان عضو پیوندی نیز بابت عضو دریافت شده هیچ هزینه ای پرداخت نخواهند کرد، گفت: هزینه انتقال فرد مرگ مغزی به مراکز فراهم آوری اعضای پیوندی و مراقبت از ارگان های وی در بیمارستان و همچنین هزینه پیوند اعضا به عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و بدن فرد اهداکننده بعد از عمل برداشت عضو به دقت ترمیم می شود و در هر نقطه ای از کشور که مدنظر خانواده باشد برای خاکسپاری تحویل خواهد شد.

دکتر رضاعی شرح داد: با اعتماد به تیم تایید کننده مرگ مغزی و اخذ تصمیم سریع و صحیح می توان جان بیماران نیازمند بیشتری را نجات داد و از خاکسپاری اعضای قابل پیوند فوت شدگان جلوگیری کرد.

وی با بیان اینکه دارنده کارت اهدای عضو در ایران فقط جنبه فرهنگی دارد و رضایت خانواده شرط اول اهدای عضو است، افزود: بارها پیش آمده که در پی مرگ مغزی دارنده کارت،خانواده وی رضایت نداده و بیمار فوت کرده است لذادریافت کارت اهدای عضو نشان دهنده این است که فرد تمایل دارد اعضا و بافت های بدنش در زمان مرگ اهدا شود تا ادامه زندگی اجزای وجودش، نجات بخش زندگی دیگری باشد و در بیشتر موارد وجود کارت اهدای عضو، تصمیم گیری خانواده ها برای اهدای اعضای بدن عزیزانشان را راحت تر می کند.

این مقام مسئول بیشترین علت مرگ مغزی در کردستان را بر اثر تروما و ضربه به سر که ناشی از تصادفات جاده ایی است بیان نمود و افزود: با وجود پیشرفت های حاصله در زمینه نهادینه سازی فرهنگ اهدای عضو در کشور و به تبع استان کردستان همچنان این پدیده نیازمند اطلاع رسانی و فرهنگ سازی است.

در ادامه مسئول واحد فرآوری و پیوند اعضا در معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان، مطالبی را در خصوص اهمیت موضوع و آمار و ارقام مربوط به پیوند در سطح بین المللی، ملی و استانی ارائه دادند.

شیدا خیرالهی خاطر نشان کرد: از سال 98 تا به امروز 47 مورد اهدای عضو در استان اجرا شده است و در این شرایط با وجود محدودیت های کرونایی امسال با موفقیت، پنجمین اهدای عضو نیز انجام شد.

وی با اشاره به جایگاه شاخص اهدای عضو در کردستان در مقایسه با شاخص کشوری گفت: میزان PMP (نسبت اهداکنندگان مرگ مغزی به جمعیت) در سال گذشته در کشور 14/2 و در کردستان 3/2 بوده است که این شاخص در نیمه اول امسال در استان به 4/2 افزایش یافته است.

در ادامه این مراسم دکتر اسعد اردلان نویسنده، حقوقدان، پژوهشگر و رئیس کانون هم اندیشی توسعه استان و ماجد مردوخ روحانی یکی از نویسندگان و محققان کردستانی عضو این کانون با اشاره به اهمیت شفاف سازی فرایند اهدای عضو و فرایند ارائه خدمات، آمادگی کانون را جهت ارتباط با دانشگاه در حوزه فعالیت خود اعلام کردند.

در ادامه دکتر کریم ناصری متخصص بیهوشی و دکتر معروفی فلوشیپ پیوند کلیه، ضمن ارایه گزارشی از انجام عمل های پیوندی زیر نظر جراح تراز اول پیوند کلیه، همراه با جمعی از متخصصین، تیم پزشکی و کادر آزمایشگاهی در سنندج آمادگی خود را جهت همکاری در بخش پیوند در بیمارستان کوثر اعلام نمودند.

و اما....

مرگ تراژدی غم انگیزی است به هر طریق و در هر سن و سالی که اتفاق بیفتد، این وابستگان هستند که بزرگترین ضربه را حس می کنند اما در میان انواع مرگ، مرگ مغزی ناباورانه تر است و تصادف مهم ترین عاملی است که باعث می شود فرد دچار مرگ مغزی شود در این میان اهدای عضو شاید عاقلانه ترین و البته انسانی ترین کاری باشد که خانواده بیمار مرگ مغزی می توانند انجام دهند.

..

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 آذر 1400 بروزرسانی: 10 آذر 1400 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1818

به "راه اندازی مرکز پیوند کلیه در کردستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی مرکز پیوند کلیه در کردستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید