10 گیاه آپارتمانی سمی که برای بچه ها و حیوانات خانگی خطرناکند

به گزارش بازیکده، قرار دادن چند گلدان با گیاهان سبز در آپارتمان علاوه بر ایجاد زیبایی، می تواند فضای دنج و صمیمی تری در خانه ایجاد کند. شما می توانید در این گلدان ها گیاهان زینتی، گیاهان دارویی و یا سبزی های معطر بکارید. مثلا نگهداری گیاه آلوئه ورا آسان است و علاوه بر شکل زیبایی که دارد، می توانید از ژل تسکین دهنده آن هم بهره ببرید. با وجود تمام این مزایا، تعدادی گیاه آپارتمانی سمی و خطرناک هم وجود دارد که می تواند مسائل سلامتی ایجاد کند.

10 گیاه آپارتمانی سمی که برای بچه ها و حیوانات خانگی خطرناکند

اگر این گیاهان توسط سالمندان درگیر با آلزایمر، بچه ها یا حیوانات خانگی له شده یا بلعیده شوند می توانند آن ها را مسموم نموده و مسائل گوارشی ایجاد نمایند. به دلیل حساسیت این موضوع و جلوگیری از پیش آمدن چنین اتفاقاتی، تصمیم گرفتیم امروز به معرفی 10 گیاه آپارتمانی سمی برای بچه ها و حیوانات خانگی بپردازیم. پس تا آخر این مقاله با ما باشید تا بدانید کدام گلدان ها باید از خانه خارج شوند.

راه های مسموم شدن با گیاهان

قبل از اینکه با 10 گیاه آپارتمانی خطرناک آشنا شویم بهتر است راه های مسمومیت با آن ها را بهتر بشناسیم. استفاده گیاهان به روش های زیر می تواند ایجاد مسمومیت کند:

 • خوردن یا لمس برگ ها
 • بلعیدن میوه، شکوفه یا ریشه آن ها
 • تماس پوست با شیره یا آب میوه آن ها
 • خوردن خاک
 • نوشیدن آب زیرگلدانی

معمولا مراکز فروش گل هیچ اطلاعاتی مبنی بر سمی بودن گیاهان روی گلدان نمی نویسند و این موضوع ممکن است سلامت افراد آسیب پذیر خانواده شما را به خطر اندازد. در جدول زیر به صورت خلاصه اطلاعات کلی درباره گیاهان خطرناک و آسیب زا بودن آن برای هر گروه را ذکر نموده ایم و در ادامه به آنالیز کامل تر آن ها می پردازیم.

نام گیاهبرای انسان سمی استبرای سگ سمی استبرای گربه سمی است
فیلودندرونکمیکاملاکاملا
پتوسکاملاکاملاکاملا
گیاه پیکانکمیکمیکمی
زنبقنسبتانسبتاکاملا
سوسن صلحکاملاکاملاکاملا
دیفن باخیانسبتانسبتانسبتا
خرزهرهبسیار زیادبسیار زیادبسیار زیاد
کالادیومکاملاکاملاکاملا
زبان مادرشوهر یا گیاه پوست مارینسبتانسبتانسبتا
پیچککمیکاملاکاملا

1. فیلودندرون

این گیاه یکی از محبوب ترین گیاهان خانگی است که به راحتی در محیط خانه رشد می نماید. قرار دادن یک یا چند گلدان حاوی فیلودندرون دکوراسیون خانه را چند درجه جذاب تر می نماید اما باید بدانید که این گیاه با بلورهای اگزالات کلسیمی که دارد برای انسان ها و حیوانات سمی است.

فیلودندرون ممکن است شاخه های رونده هم داشته باشد و همین موضوع باعث دسترسی بیشتر آن ها برای بچه ها یا حیوانات خانگی می گردد. بهتر است گیاهانی که شاخه رونده دارند را در قفسه هایی که در شیشه ای دارند قرار دهید تا دسترسی به آن ها آسان نباشد.

عوارض مصرف در انسان ها: خوردن این گیاه در انسان ها، حتی در بچه ها کوچک، عوارض جانبی خفیفی مثل واکنش های درماتیت و تورم دهان و دستگاه گوارش ایجاد می نماید. البته موارد نادری از مرگ بچه ها به دلیل خوردن مقدار زیادی فیلودندرون ثبت شده است. پس بهتر است اگر کودکی در خانه دارید حتما این گلدان را دور از دسترس او قرار دهید.

عوارض مصرف در حیوانات خانگی: عوارض مصرف فیلودندرون در حیوانات خانگی به مراتب شدیدتر از انسان است. اگر آن ها از این گیاه بخورند دچار اسپاسم، تشنج، درد و تورم می شوند. میزان سمی بودن این گیاه برای گربه ها بیشتر از دیگر حیوانات است.

2. پتوس

پتوس، که به نام پیچک شیطان هم شناخته می گردد، انواع مختلفی دارد و رنگ برگ های آن بسیار متنوع است. این گیاه بسیار سریع رشد می نماید و فضای سبز خانه شما را تامین می نماید. همچنین پتوس تصفیه نماینده خوبی ربای هوا است و از آن به عنوان بهترین گیاه برای از بین بردن آلودگی های هوا یاد می گردد.

روش تکثیر این گیاه به وسیله قلمه زدن است و همین موضوع باعث شده که تقریبا همه یک گلدان پتوس در خانه داشته باشند. قلمه این گیاه چند روز پس از قرار دریافت در آب ریشه می زند و می تواند به صورت مستقل زندگی جدیدی را شروع کند.

پتوس برای انسان خطرناک نیست و می توانید با خیالی راحت از آن نگهداری کنید، اما اگر در خانه از حیوانات خانگی نگههداری می کنید می تواند برای آن ها عوارض جانبی جدی ایجاد کند. همچنین برخی از افراد که بدن حساسی دارند ممکن است در صورت بلعیدن این گیاه دچار مشکل شوند.

عوارض مصرف در انسان: سوزش دهان، تحریک پوست، تورم لب و زبان و گلو، استفراغ، اسهال.

عوارض مصرف در حیوانات خانگی: آروغ زدن، خفگی، تورم دهان و زبان، مسائل تنفسی، ناراحتی معده. خوردن این گیاه در حیوانات می تواند منجر به نارسایی کلیه یا مرگ گردد.

3. گیاه پیکان

این گیاه هم خانواده گیاه فیلودندرون است و روش مراقبت بسیار آسانی دارد. این گیاه معمولا به صورت ترکیبی با گیاهان دیگر، که روش نگهداری مشابهی دارند، در گلدان کاشته می شوند. گیاهان جوان برگ هایی به شکل قلب دارند و گیاهان قدیمی هم ساقه های ضخیم و برگ هایی به شکل نوک پیکان دارند. گیاه پیکان همواره در حال رویش برگ جدید و ریزش برگ های قدیمی است بنابراین بهتر است این گلدان را در محلی قرار دهید که افراد حساس یا حیوانات خانگی به برگ های ریخته شده دسترسی نداشته باشند.

عوارض مصرف در انسان و حیوانات خانگی: تحریکات پوستی، مسائل معده و استفراغ.

4. زنبق

تعداد گل هایی که به زیبایی زنبق هستند بسیار کم است. انواع مختلف زنبق از زمانی که شکوفه می دهند تا زمانی که گل به صورت کامل باز می گردد زیبا و چشم نواز است. همه زنبق ها سمی نیستند اما برخی از آن ها برای حیوانات، مخصوصا گربه ها، خطرناک هستند. پس اگر مطمئن نیستید چه نوع زنبقی دارید گلدان را بیرون از خانه قرار دهید. اگر تصمیم به کاشتن بوته زنبق دارید بهتر است آن را در دورترین قسمت حیاط بکارید تا حیوان خانگی تان به آن دسترسی نداشته باشد. در لیست زیر می توانید با سمی ترین انواع زنبق آشنا شوید.

 • زنبق کالا
 • زنبق عید پاک
 • زنبق روبروم
 • زنبق ببری
 • زنبق روز
 • زنبق آسیایی

هر زنبق در انسان و حیوانات خانگی علائم متفاوتی ایجاد می نماید. همچنین باید بدانید که گربه ها بیشتر از سگ ها دربرابر زنبق حساس هستند و دچار مسمومیت قوی می شوند.

عوارض مصرف در انسان: مسائل معده، استفراغ، سردرد، تاری دید، تحریکات پوستی.

عوارض مصرف در گربه ها: تمام قسمت های این گیاه آپارتمانی سمی و خطرناک در گربه ها ایجاد مسمومیت می نماید. علائم مسمومیت گربه با زنبق شامل استفراغ، بی حالی و کم اشتهایی است. همچنین ممکن است گربه در اثر مصرف زنبق دچار نارسایی کلیوی و کبدی گردد که در صورت عدم درمان، منجر به مرگ می گردد.

5. سوسن صلح

سوسن صلح یا Spathiphyllum از خانواده سوسن ها نیست، پس نمی توان آن را یک سوسن واقعی به شمار آورد. سوسن صلح انواع مختلفی دارد و محبوب ترین آن ها ماونالوآ (Mauna Loa) است. این گیاه همواره سبز گیاه بومی آمریکای جنوبی است و برگ های براق و شکوفه های سفید منحصربه فردی دارد.

سوسن ها سایه دوست هستند و به همین دلیل است که در آپارتمان به راحتی رشد می نمایند. این گیاه آپارتمانی سمی یک تصفیه نماینده هوای عالی است. در صورتی که این گیاه توسط انسان یا حیوانات خورده گردد باعث ایجاد علائم دردناک در آن ها شده و گاهی ممکن است باعث مرگشان گردد.

عوارض مصرف در انسان ها: سوزش و تورم لب و دهان و زبان، مشکل در گفتار یا بلع، استفراغ، حالت تهوع و اسهال.

عوارض مصرف در حیوانات خانگی: اطلاعاتی که درباره مسمومیت سوسن در حیوانات خانگی ثبت شده است در برخی موارد متناقض است اما در تمام مراجع معتبر عنوان شده است که این سوسن صلح برای سگ ها و گربه ها سمی است. علائم مسمومیت به صورت سوزش دهان، ترشح بزاق زیاد، اسهال، کم آبی بدن، کم اشتهایی و استفراغ دیده می گردد. در صورتی که مسمومیت با سوسن درمان نگردد می تواند منجر به نارسایی کلیه گردد.

6. دیفن باخیا

دیفن باخیا با نام عصای گنگ هم شناخته می گردد و هم خانواده فیلودندرون است؛ در نتیجه بلورهای اگزالات در این گیاه آپارتمانی سمی و خطرناک هم وجود دارد. دیفن باخیا ساقه های ضخیم و برگ های گوشتی به رنگ سبز ابلق و گاهی سبز و زرد است.

معمولا احتمال بلعیده شدن برگ یا ساقه این گیاه زیاد است چون برگ های بزرگی داشته و در گلدان های بدون پایه نگهداری می گردد. برعکس فیلودندرون، خورده شدن این گیاه توسط انسان یا حیوانات باعث بروز علائمی خفیف می گردد.

عوارض مصرف در انسان و حیوانات خانگی: درد شدید در دهان، ترشخ بزاق، احساس سوزش و تورم و بی حسی در گلو.

7. خرزهره

خرزهره ظاهری زیبا دارد و به نظر نمی آید که یک گیاه آپارتمانی سمی و خطرناک باشد اما میزان سمی بودن آن آنقدر زیاد است که خوردن کمی از شهد آن همه می تواند باعث ایجاد علائم مسمومیت گردد. اگر یک انسان بالغ یک برگ گیاه خرزهره را بخورد باعث مرگ او می گردد! اما مصرف به میزان کمتر فقط می تواند ایجاد حساسیت کند. این موضوع برای بچه ها بسیار خطر آفرین تر است و باید گلدان خرزهره را از آن ها دور نگه داشت.

عوارض مصرف در انسان: آریتمی قلبی، سرگیجه و لرزش.

عوارض مصرف در حیوانات خانگی: آریتمی قلبی، استفراغ و حالت سرماخوردگی.

8. کالادیوم

کالادیوم گیاهی است که به وسیله پیاز تکثیر می گردد، خاستگاه آن آمریکای جنوبی است و شاخ وبرگی ماندگار دارد. کالادیوم به عنوان گیاه آپارتمانی و برای ایجاد زیبایی بیشتر در محوطه خارجی آن استفاده می گردد. این گیاه آپارتمانی سمی و خطرناک با نام های گوش فیل و بال فرشته هم شناخته می گردد.

کالادیوم ها انواع مختلفی دارند که مشهورترین آن ها کالادیوم قرمز، صورتی و سفید است. استفاده از آن ها در بین گیاهان با برگ سبز زیبایی چشم گیری ایجاد می نماید. کالادیوم ها در نور کم به خوبی رشد می نمایند و گاهی شکوفه هایی شبیه به گل سوسن هم در آن ها دیده می گردد.

عوارض مصرف در انسان: در صورتی که هر قسمت از این گیاه توسط انسان بلعیده گردد دچار سوزش و تورم دردناک دهان و زبان و گلو، دشواری در تنفس، دشواری در گفتار، دشواری در بلع و انسداد مجاری تنفسی می گردد. همچنین ممکن است در صورت انسداد مجاری تنفسی منجر به مرگ گردد.

عوارض مصرف در حیوانات خانگی: حالت تهوع، استفراغ، تشنج، لرزش سر، گیجی، توهم و دشواری در تنفس.

9. زبان مادرشوهر یا گیاه پوست ماری

گیاه پوست ماری برگ هایی با حالت چرمی و ظاهری شبیه به شمشیر نوک تیز دارد که آن را به یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی تبدیل نموده است. این گیاه به دلیل صاف و محکم بودن برگ هایش می تواند مکمل خوبی برای قرار دریافت در کنار گیاهان رونده، گل دار یا با ظاهری نرم تر باشد.

برگ های این گیاه به صورت ابلغ و خالدار است و طیف کاملی از رنگ سبز را همراه با سفید، زرد و نقره ای به ما می دهد. عده ای اعتقاد دارند که این گیاه می تواند از خانه در برابر شیطان محافظت کند و به همین دلیل به آن گیاه خوش شانسی هم می گویند. البته این گیاه آپارتمانی سمی خیلی هم برای حیوانات خانگی خوش شانسی نمی آورد.

عوارض مصرف در انسان: میزان مسمومیت آن کم است و در صورت بلعیدن برگ آن علائم کوتاه مدتی مثل درد دهان، افزایش بزاق دهان و کمی حالت تهوع ایجاد می نماید. همچنین در موارد نادر می تواند باعث ایجاد علائم پوستی گردد.

عوارض مصرف در حیوانات خانگی: بلعیدن آن می تواند باعث ترشح بزاق زیاد، درد، حالت تهوع، استفراغ و اسهال گردد.

10. پیچک

این گیاه زیبا وقتی به دیوارهای سنگی یا آجری بچسبد و روی آن ها رشد کند فرشی به رنگ سبز همراه با شادابی و خنکی ایجاد می نماید. اگر می خواهید در خانه از پیچک نگهداری کنید باید آن را در یک گلدان آویز قرار دهید تا ظاهری عاشقانه داشته باشد.

از پیچک در تزئین دسته ها یا تاج های گل استفاده می گردد. همچنین می تواند به بوی پخش شده از مدفوع را از بین ببرد پس گزینه مناسبی برای قرار دریافت در خانه هایی است که حیوانات خانگی در آن ها زندگی می نمایند.

عوارض مصرف در انسان: پیچک می تواند باعث ایجاد تحریکات شدید پوستی گردد. همچنین خوردن آن باعث ایجاد سوزش در دهان و گلو، انسداد گلو، تشنج، تب و بثورات جلدی می گردد. هرچه میزان گیاه خورده شده بیشتر باشد، شدت عوارض آن هم بیشتر می گردد.

عوارض مصرف در حیوانات خانگی: اسهال، بیش فعالی، نفس نفس زدن، ضعف، لرزش، گیجی و استفراغ.

نکاتی ایمنی درباره انواع گیاه آپارتمانی سمی

مسموم بودن این 10 گیاه به این معنا نیست که نمی توانید از آن ها در آپارتمانتان نگهداری کنید. با رعایت برخی از نکات و رعایت موارد ایمنی می توانید از زیبایی این گیاهان استفاده کنید و در کنار هم زندگی مسالمت آمیزی داشته باشید. نکاتی که در ادامه آورده شده است به شما یاری می نماید که به راحتی از هر گیاه آپارتمانی خطرناک نگهداری کنید.

 • گیاهان را در مکانی دور از دسترس قرار دهید. می توانید آن ها را در اتاق هایی که ورود فرزندان یا حیوانات خانگی به آن ها ممنوع است بگذارید.
 • به گیاهان دائم رسیدگی کنید تا برگ های مرده یا شاخه های جدا شده در دسترس بچه ها یا حیوانات خانگی نباشد.
 • با چسباندن برچسب روی گلدان ها، سمی یا غیرسمی بودن آن ها را معین کنید.
 • در زمان رسیدگی به گیاهان سمی دستکش بپوشید با پس از رسیدگی بلافاصله دست هایتان را بشویید.
 • قلمه های گیاهان را در جایی دور از دسترس قرار دهید.
 • به بچه هاتان آموزش دهید که نباید به گیاهان دست بزنند.
 • گیاهان خود را هرس کنید تا بچه ها یا حیوانات خانگی به شاخ وبرگ آن ها دسترسی نداشته باشند. هرس کردن باعث رشد بهتر گیاه شما می گردد و شاخ وبرگ های تازه آن ها هوا را بهتر تصفیه می نماید.
 • اگر قرار است این گیاهان را در حیاط بگذارید ممکن است به حشرات یا حیوانات دیگر آسیب بزند. بهتر است آن ها را در گلدان پایه دار قرار دهید و تا حد امکان در قسمت ایوان نگه دارید.
 • همواره ظرف آب حیوانات خانگی را پر از آب تازه و تمیز نگه دارید تا برای آب خوردن به سمت زیرگلدانی ها نروند. آب جمع شده در زیرگلدانی گیاه آپارتمانی خطرناک هم مانند شاخ وبرگ هایش سمی است و می تواند به حیوانات آسیب بزند.
 • برای اینکه گلدان ها را از دسترس گربه ها دور کنید می توانید آن ها را در قفس پرنده قرار داده و از سقف آویزان کنید. با این کار هم از گیاهان محافظت بیشتری نموده اید هم زیبایی ظاهری خاصی به خانه بخشیده اید.
 • گلدان ها را دائم آنالیز کنید تا مطمئن شوید حشرات در آن لانه ننموده یا خاک آن ها کپک نزده است.
 • گلدان های آسیب دیده را عوض کنید و گیاه را در گلدان سالم قرار دهید.
 • مطمئن شوید قفسه ای که گلدان در آن قرار گرفته است به اندازه کافی محکم است و با کشیده شدن توسط کودک یا حیوانات خانگی بیرون نمی افتد.
 • اگر گلدان ها را به سقف آویزان نموده اید مطمئن شوید قلاب متصل به سقف به میزان کافی مقاوم است و می تواند وزن گلدان را تحمل کند.
 • اگر در خانه از گربه نگهداری می کنید بهتر است چند گلدان با تهیه کنید تا با آن ها سرگرم شده و سراغ گلدان های دیگر نرود.

سخن آخر

همواره در خصوص سمی یا غیرسمی بودن گیاهان اختلاف نظرهایی وجود دارد. البته بهتر است جانب احتیاط را رعایت نموده و گیاهانی که به عنوان گیاه آپارتمانی خطرناک شناخته می گردد را در دسترس گروه های حساس یا حیوانات خانگی قرار ندهید. البته سمی بودن به این معنا نیست که همه آن ها کشنده هستند ولی بهتر است آن ها را دور از دسترس قرار دهیم تا بتوانیم بدون نگرانی از زیبایی شان لذت ببریم.

جالب است بدانید که گیاهان غیرسمی هم می توانند برای برخی از افراد بالغ، بچه ها و حیوانات خانگی مشکل ایجاد نمایند. بچه ها یا حیوانات خانگی می توانند میوه های کوچک، ساقه یا برگ های گیاهان را بخورند و با آن ها خفه شوند! برگ های نوک تیز می تواند پوست آن ها را زخم کند یا گیاهان سنگین روی آن ها سقوط نموده و به بدنشان آسیب برساند. قفسه های محکم و بلند و همچنین سبدهای آویز بهترین مکان برای نگهداری گیاهان سمی هستند. با استفاده از آن ها سلامت اطرافیانتان را تامین نموده و از مزایای گیاهان سالم هم استفاده می کنید.

منبع: dengarden

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 2 تیر 1400 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1601

به "10 گیاه آپارتمانی سمی که برای بچه ها و حیوانات خانگی خطرناکند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 گیاه آپارتمانی سمی که برای بچه ها و حیوانات خانگی خطرناکند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید