آیا خطر گردشگری سلامت کمتر از گردشگری توریستی است؟

به گزارش بازیکده، در حالی صدور ویزا برای گردشگران خارجی توریستی لغو شده است که ویزا گردشگری تجارت و سلامت همچنان صادر می شود ولی آیا خطر گردشگری سلامتی که احتمال انتقال بیماری را به همراه دارد نسبت به گردشگری معمول برای ورود به کشور کم خطرتر است؟

آیا خطر گردشگری سلامت کمتر از گردشگری توریستی است؟

ایسنا: معاون توریستی وزارت میراث فرهنگی تیرماه سال جاری از توقف ورود توریستان خارجی به ایران از زمان شیوع ویروس کرونا خبر داد و وزارت بهداشت نیز برگزاری تورهای بین المللی را تا فروکش کردن ویروس کرونا و عبور از شرایط سخت و بحرانی ممنوع کرد اما سفرهای ضروری، تجاری و کاری به ایران به صورت انفرادی بدون مانع اعلام شد.

بعد از این اظهارات، رئیس اداره گذرنامه و ویزا وزارت امور خارجه نیز از غیرفعال شدن گزینه های ویزا توریستی و زیارتی از سامانه ویزا الکترونیکی ایران تا عادی شدن شرایط خبر داد، البته چندی بعد با وجود شیوع ویروس جدید کرونا، ورود به کشور با سختگیری های بیشتری همراه شد ولی براساس آمار موجود و به رغم تایید کاهش 84.57 درصدی تردد مسافران ورودی از مرزهای زمینی، ریلی و هوایی کشور از سوی گمرک ایران، از شیوع کرونا در کشور تا انتها مردادماه سال جاری، حدود 262 هزار مسافر خارجی به ایران وارد شده اند.

مذاکرات وزارت میراث فرهنگی با ستاد ملی کرونا برای صدور مجدد ویزای توریستی به رغم نتابج مثبت، دوام زیادی نداشت و همین چند وقت پیش، سختگیری های مجدد از سوی ستاد ملی کرونا اعلام شد و این در حالیست که به گفته مدیر کل میراث فرهنگی یزد، صادر نشدن ویزا برای سفرهای توریستان خارجی به شهر میراث جهانی یزد در حین صدور ویزا سلامت و تجاری برای خارجی ها ابهام برانگیز است.

سید مصطفی فاطمی امروز در دورهمی با خبرنگاران که در محل اداره کل میراث فرهنگی یزد برگزار شد، با ذکر این که با وجود سفر 700 خارجی به یزد در سال جاری، از آنجایی که این افراد عمدتاً به منظور درمان و تجارت به یزد سفر کردند، سال جاری فاقد توریست خارجی بودیم ولی این سوال مطرح است که آیا خطر سفر خارجی های بیمار که برای درمان به ایران و یزد سفر می کنند نسبت به ورود خارجی هایی که برای توریستی به ایران سفر می کنند، بیشتر است؟

وی به جایگاه خوب یزد در توریستی و میراث طی سالهای اخیر اشاره و اظهار داشت: براساس ارزیابی های وزارت میراث فرهنگی و برخی بخش های تخصصی توریستی و آژانس های مرتبط، جایگاه توریستی یزد در کشور عمدتا اول و در بحث میراث فرهنگی اول تا سوم بوده است و این در حالیست که استانهایی مانند فارس و اصفهان از گذشته در راس استانهای توریستپذیر بودند ولی یزد طی این سالها به مقصد توریستان تبدیل شده است.

فاطمی به عوامل موثر در ارتقای جایگاه یزد در توریستی اشاره کرد و گفت: رفتار مردم و میهمان نوازی یزدیها با توریستان و فعالیت علاقمندان، بخش خصوصی و خبرنگاران در حوزه تولید محتوا و معرفی یزد از عوامل ارتقای این جایگاه بوده است.

وی با اشاره به اقامت 12 هزار و 300 توریست در سه هزار تخت اقامتی یزد در سال 98، گفت: سال جاری ظرفیت تختهای اقامتی به 11 هزار و 700 تخت افزایش یافته و علاوه بر آن 140 واحد بومگردی در استان نیز فعالیت دارند که به 250 واحد ارتقا خواهد یافت.

این مسئول به هسته ها و کمیته های توریستی ایجاد شده توسط بخش خصوصی و فعالان توریستی یزد که بعضاً توانستند در جایگاه کشوری بدرخشند و مصداق آن ها کمیته های خوراک، کودک و توریستی معنوی مذهبی است، به عنوان این عوامل تاثیرگذار اشاره کرد.

وی در ادامه به مسائل توریستی یزد ناشی از شیوع کرونا اشاره و نوروز 1400 را یکی از مهمترین فرصت های پیشروی این صنعت برای جبران حداقل خسارت های وارده ذکر کرد و گفت: در صورت همراهی نکردن دستگاه های مختلف قطعاً توریستی یزد کاملاً ورشکسته خواهد شد و در این حین نیز نگران رونق توریستی غیرمجاز . زیرزمینی در یزد هستیم.

وی از ارائه پیشنهاد تبدیل ستاد سفرهای نوروزی به ستاد مدیریت سفرهای هوشمند خبر داد و گفت: هرچند توصیه ای به سفر کردن به یزد نداریم ولی تاکید داریم که مسافران نورزی برای اسکان و اقامت نوروزی در یزد در چارچوب توریستی هوشمند و اقامت ایمن برنامه ریزی داشته باشند.

وی همچنین با اشاره به این که بودجه بازاریابی و تبلیغات میراث فرهنگی یزد به صفر رسیده است، اظهار کرد: این در حالی است که دیگر نقاط کشور از این بودجه برخوردار هستند.

فاطمی در انتها نیز از خبرنگاران خواست همکاری جدی تر در این زمینه برای جلوگیری از خسارت های احتمالی به این صنعت در ایام نوروز داشته باشند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1452

به "آیا خطر گردشگری سلامت کمتر از گردشگری توریستی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا خطر گردشگری سلامت کمتر از گردشگری توریستی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید