اجرای قانون جدید چک با هدف افزایش امنیت مبادلات مالی و کاهش هزینه ها

به گزارش بازیکده، تهران (پانا) - قانون اصلاح قانون صدور چک با استفاده از تجربه پیروز دیگر کشورها در حوزه قوانین چک، تدوین و توسط نمایندگان مجلس در آبان ماه سال 97 اصلاح و بازنگری شد، حال پس از گذشت بیش از دو سال از زمان تصویب اصلاح قانون چک، بانک مرکزی با ایجاد زیرساخت های لازم مقدمات اجرای آن را فراهم کرده است.

اجرای قانون جدید چک با هدف افزایش امنیت مبادلات مالی و کاهش هزینه ها

به گزارش ایرنا، با توجه به اهمیت قابل توجه چک به عنوان راحت ترین ابزار برای انجام معامله ها، بخش زیادی از تراکنش های اقتصادی از طریق چک انجام می شود که این موضوع باعث شده تا تغییراتی در قانون استفاده از چک در مبادلات تجاری در دستور کار قرار گیرد.

بر همین اساس بانک مرکزی پس از ابلاغ قانون، اجرای کامل، صحیح و دقیق قانون را در دستور کار قرار داد و با برگزاری جلسه های مختلف با دستگاه های اجرایی ذی ربط، اتخاذ هماهنگی های لازم و تمهید زیرساخت های فنی مورد نیاز تلاش کرد این قانون در مهلت مورد نظر قانون گذار به اجرا گذاشته شود.

با توجه به تغییرات ایجاد شده در قانون چک اکبر کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی چندی پیش با اشاره به مسائل اصلی حوزه چک، گفت: ساماندهی نداشتن، تقویت اعتبار و اطمینان به چک و افزایش ریسک معاملات و ایجاد ناامنی در فضای کسب وکار، بررسی دادرسی در پرونده های چک و تحمیل هزینه بالا به فعالان اقتصادی و همچنین ضعف نظارت و کنترل بر فرآیند صدور چک و اتکا صرف به لاشه کاغذی چک، مهم ترین مسائل و مسایلی بودند که منجر به بازنگری و اصلاح قانون صدور چک شد.

اقدام هایی مانند راه اندازی سامانه صیاد و ساماندهی صدور دسته چک، برقراری نسبی تقارن اطلاعات در زمان صدور چک برای گیرنده از طریق راه اندازی سامانه استعلام پیامکی سوابق چک برگشتی و ایجاد فرآیند جدید مطالبه وجه چک از طریق صدور اجرائیه دادگاه علیه صادرکننده چک برگشتی بدون رسیدگی ماهوی در مدت کمتر از 20 روز به عنوان نخستین و مهمترین قانون جدید چک محسوب می شود که توانست تا حدودی استفاده چک در معاملات را نظم ببخشد.

در تغییرات ایجاد شده قانون چک، بانک مرکزی مکلف است امکان هایی را ایجاد کند تا صدور هر برگه چک مستلزم ثبت معینات هویتی دریافت کننده، مبلغ و تاریخ سررسید چک برای شناسه یکتای برگه چک توسط صادرکننده در سامانه یکپارچه بانک مرکزی باشد.

در قانون جدید، چک افراد بدحساب و کلاهبردار امکان اخذ دسته چک را ندارند زیرا استعلام سوابق، احراز ممنوعیت نداشتن و صدور دسته چک به شیوه متمرکز توسط سامانه بانک مرکزی و بر مبنای اعتبارسنجی انجام می گیرد.

قائم مقام بانک مرکزی در توضیح قانون جدید اعلام کرده است که اجرای قانون اعتبار چک فقط متکی بر لاشه کاغذی نیست و با ثبت اطلاعات مندرج در چک در سیستم متمرکز بانک مرکزی، اعتبار چک افزایش یافته و دیگر نگرانی برای از بین رفتن آن در حوادثی از قبیل سیل، زلزله و ... وجود نخواهد داشت.

افزایش امنیت انتقال چک

در ادامه اجرای قانون جدید چک، وقوع جرائمی مانند جعل و سرقت چک به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند و گاهی حتی موضوعیت نخواهند داشت، از طرف دیگر با توجه به منوط شدن صدور چک به ثبت اطلاعات آن در سامانه، امکان نظارت بر لحظه صدور برگه چک و کنترل افراد پرخطر برای بانک مرکزی فراهم می شود.

نیاز نداشتن به جابجایی چک، هزینه کمتر، سهولت در اطلاع رسانی نقل و انتقال چک به صاحب چک و امنیت بیشتر و عدم امکان سرقت و مفقودی چک از جمله مزیت های چک الکترونیک است که به گفته قائم مقام بانک مرکزی برای راه اندازی چک الکترونیک، تا به امروز اقداماتی اعم از راه اندازی سامانه مرکزی چک الکترونیک (چکاد)، تهیه و ابلاغ الزامات صدور و پردازش چک الکترونیکی به شبکه بانکی کشور، بازنویسی نسخه جدید سامانه صیاد در راستای ایجاد امکان صدور چک الکترونیکی، بازنویسی نسخه جدید سامانه چکاوک در راستای ایجاد امکان پردازش چک دیجیتال و ابلاغ مستندات فنی به بانک ها توسط بانک مرکزی اجرا شده است.

به عقیده کمیجانی با اجرایی شدن همین بخش ها از قانون جدید چک، تاثیر چشمگیر آن بر تعداد چک های برگشتی قابل مشاهده است، به گونه ای که بر اساس آمار منتشر شده توسط بانک مرکزی، در پایان سال 1396، یعنی سال ماقبل تصویب قانون چک، نسبت تعداد چک های برگشتی به مبادله ای 15.4 درصد بود که به 9.2 درصد در پایان شهریور ماه 1399 رسیده است. این موضوع بدین معناست که 6.2 واحد درصد کاهش از طرفی نسبت مبلغ چک های برگشتی به مبادله ای با 11.4 واحد درصد کاهش، از 21.5 درصد در پایان سال 1396 به 10.1درصد در پایان شهریور ماه 1399 رسید. این اعداد و ارقام نشان می دهد که در راستا درستی قرار گرفته ایم و با اجرای سایر بخش های این قانون، مسائل چک به حداقل خواهد رسید.

جزییات اصلاح قانون جدید چک

در گام اول در قانون جدید، صدور چک در وجه حامل ممنوع است، با اجرای قانون جدید، صادرکننده چک ملزم به ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد و دریافت کننده چک هم به موظف اخذ استعلام و تطبیق اطلاعات چک با اطلاعات درج شده در این سامانه است.

در ماده 21 مکرر این قانون به عملیات صدور چک اشاره شده و صادرکننده چک را ملزم به تکمیل عملیات صدور چک با ثبت در سامانه صیاد می کند، زمانی که صادرکننده چک برگی را برای فردی صادر می کند ملزم هست همان اطلاعاتی را که روی برگه چک صادره نوشته است را در سامانه صیاد ثبت کند.

برای دسترسی به سامانه صیاد دارنده دسته چک باید به بانک مربوطه مراجعه کند و بانک راه های دسترسی به سامانه صیاد را از طریق سامانه های نوین مانند بانکداری الکترونیک یا اپلیکیشن های پرداخت در اختیار مشتریان خود قرار می دهد.

اکنون برخی از اپلیکیشن ها گزینه ای با عنوان ثبت چک صیادی و مدیریت چک دارند که به گفته آمنه نادعلی زاده، معاون اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی زمانی که این اپلیکیشن ها رونمایی رسمی شوند، دارندگان چک در جریان فرایند ثبت آن قرار می گیرند. تغییراتی مهمی که در قانون چک جدید صورت گرفته است شامل 10 نکته است که از مدت ها قبل اجرای آن دستور کار مسوولان بانک مرکزی قرار گرفته بود.

نخستین تغییر، تبادل برگ کاغذی چک بین دو نفر است که این مرحله به معنای پایان عملیات نیست بلکه تا زمانی که اطلاعات برگ چک روی سامانه صیاد بانک مرکزی درج و ثبت نشود و بانک مرکزی گیرنده چک را تأیید نکند، برگ چک پاس نمی شود و حتی برگشت هم نمی خورد.

تغییر دیگر در قانون جدید مربوط به زمان صدور چک است، در این مرحله علاوه بر اینکه در برگ چک اطلاعات گیرنده و اینکه چک بابت چه کار یا کالایی صادر شده است، باید نوشته شود، باید همین اطلاعات روی برگ چک از طریق اپلیکیشن تلفن همراه یا اینترنت بانک همان بانکی که در آن حساب جاری دارند و دسته چک را از آن گرفته اند، وارد شود تا مجوز صدور از طریق بانک مرکزی صادر شود.

سومین قانون جدید چک مربوط به سررسید چک ها است که زمان آن نباید بیش از سه سال باشد.

همچنین در تغییرات جدید قانون چک، برای هر فرد یک سقف اعتباری درنظر گرفته می شود تا جمع چک هایی که صادر می شود از سقف اعتباری فرد صادرکننده چک بیشتر نشود.

سقف اعتباری براساس مولفه هایی چون شرایط معیشتی فرد صادرکننده چک، حقوق و مزایای دریافتی و اموال و دارایی های او معین خواهد شد. مثلا اگر سقف اعتباری فردی 2 میلیارد تومان باشد و چکی به این مبلغ صادر کند دیگر اجازه صدور برگ چک جدید را تا زمان پاس شدن برگ نخست نخواهد داشت.

در این قانون اگر یک شخص دارای چک برگشتی باشد، در سامانه بانک عامل دیگر اجازه صدور برگ چک جدید به او داده نخواهد شد.

در هفتمین تغییر قانون چک، اگر چک در سامانه بانک ثبت نشده باشد آن چک پاس نمی شود، به همین دلیل گیرنده چک باید وارد سامانه بانک موردنظر شود تا این سامانه تأیید کند که برگ چک رد و بدل شده است.

تا قبل از اعمال قانون جدید، برای انتقال چک به فرد دیگری، با یک یا دو امضا، چک به فرد دیگری منتقل می شد اما در قانون جدید چنین امکانی وجود ندارد.

در این مرحله اگر فرد بخواهد چک را به دیگری منتقل کنید باید دوباره وارد سامانه بانک عامل شوید و اطلاعات فرد گیرنده نهایی را در سامانه ثبت کنید و در سامانه صیاد بانک مرکزی هم تایید شود تا چک پاس شود و برگشت نخورد.

در آخرین تغییر اعمال شده قانون چک، برگ چکی که دارای مغایرت باشد در نظام بانکی هیچ اعتباری نخواهد داشت و چک تلقی نمی شود.

اجرای تدریجی قانون چک با هدف آشنایی بیشتر مردم

به گزارش ایرنا، اکنون عمده مقدمات مربوط به اجرای قانون مذکور فراهم شده است اما به دلیل تغییرات بنیادین در رویه های صدور، انتقال، وصول و سایر عملیات مربوط به چک در قانون جدید و آثار و تبعات آن که متوجه آحاد جامعه است و همچنین به دلیل پیامدهای نامطلوب اقتصادی ناشی از شیوع بیماری کرونا برای کسب و کارها، قرار شده است تا اجرای قانون جدید صدور چک مرحله ای و به صورت تدریجی انجام پذیرد تا ضمن فرهنگ سازی و اطلاع رسانی مستمر، زمینه ارتقای آگاهی آحاد جامعه از قواعد جدید چک میسر شود و در عین حال کمترین چالش و آثار منفی را برای صاحبان مشاغل و کسب و کارها به دنبال داشته باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1406

به "اجرای قانون جدید چک با هدف افزایش امنیت مبادلات مالی و کاهش هزینه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای قانون جدید چک با هدف افزایش امنیت مبادلات مالی و کاهش هزینه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید