استاد دانشگاه شریف پیروز به دریافت جایزه بین المللی فیزیک نظری شد

به گزارش بازیکده، به گزارش خبرنگاران به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، جایزه معتبر و بین المللی فیزیک نظری عبدالسلام 2020 ICTP سال جاری بطور مشترک به دکتر مهدی کارگریان از ایران و دیبیاندو روی از موسسه تحقیقاتی رامان هند تعلق گرفت.

استاد دانشگاه شریف پیروز به دریافت جایزه بین المللی فیزیک نظری شد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

این جایزه معتبر به پاس سهم ارزنده دکتر کارگریان در ماده چگال نظری و به صورت خاص در حوزه فازهای توپولوژیک و سیستم های همبسته قوی الکترونی به وی اهدا شده است. دکتر کارگریان اولین نمونه های فازهای توپولوژیک در سیستم های الکترونی برهمکنشی را معرفی کرد که اندرکنش الکترون- الکترون و اسپین- مدار هر دو در آنها اهمیت دارند. وی در پژوهش هایش پیش بینی برای فاز جدیدی از ماده با عنوان عایق های توپولوژیکی ضعیف مات و عایق های کریستالی توپولوژیک مات داشته است.

مهدی کارگریان استادیار دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف در حوزه ماده چگال نظری به تحقیق و پژوهش می پردازد. به صورت اخص وی و گروه تحقیقاتی اش بر روی فازهای توپولوژیک ماده و مواد جدید توپولوژیک مطالعه و پژوهش می نمایند. هدف اصلی این گروه تحقیقاتی شناخت سیستم های کوانتومی بس ذره ای با درجات آزادی برآمده از یک سو و ارتباط فیزیک این پدیده با فیزیک جفت شدگی اسپین- مدار، همبستگی الکترونی و خواص توپولوژیکی مواد است.

کارگریان دکتری خود را در زمینه ماده چگال نظری درسال 2009 میلادی از دانشگاه صنعتی شریف اخذ نموده است و سپس مدت چهار سال در دانشگاه تگزاس آستین، دو سال در دانشگاه اوهایو و دو سال در دانشگاه مریلند محقق پسادکتری بود. در این دوره پژوهش های درخشانی را با همکاران بین المللی خود انجام داده است. وی از سال 2017 به دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف راه یافت و هم اکنون با گروه تحقیقاتی خود و همکاران بین المللی به ادامه پژوهش در حوزه بسیار به روز و هیجان انگیز در حیطه ماده چگالی نظری ادامه می دهند.

مرکز بین المللی فیزیک نظری عبدالسلام این جایزه را به دکتر مهدی کارگریان اعطا نموده است و (نقل به مضمون) او را استادی شایسته برای نسل جوان محققان ایرانی نامیده است و همچنین دکتر کارگریان را به عنوان دانشمند واسط و پلی برای ارتباط جامعه علمی ایران و جامعه جهانی درحوزه ماده چگال و فازهای توپولوژیک مواد معرفی نموده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1204

به "استاد دانشگاه شریف پیروز به دریافت جایزه بین المللی فیزیک نظری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استاد دانشگاه شریف پیروز به دریافت جایزه بین المللی فیزیک نظری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید