افتتاح راه آهن خواف-هرات تا آبان ماه

به گزارش بازیکده، معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه ها شرکت ساخت و توسعه زیر بناهای حمل ونقل کشور از افتتاح خط ریلی 139 کیلومتری خواف-هرات تا سرانجام قطعه سوم در آبان ماه سال جاری اطلاع داد و گفت: با بهره برداری از این پروژه مسافران به غیر از مراحل اداری می توانند حدود 90 دقیقه از خواف تا ایستگاه روزنک افغانستان با قطار سفر نمایند و پس از یک ساعت به وسیله جاده حدود 60 کیلومتری به هرات برسند.

افتتاح راه آهن خواف-هرات تا آبان ماه

به گزارش خبرنگاران، پروژه راه آهن خواف - هرات که از سال های 1381 - 1382 استارت خورده است، دارای چهار قطعه بوده که سه قطعه آن از خواف تا ایستگاه شمعتیغ و پس از آن ایستگاه جونو در تعهد ایران است و قطعه چهارم که از این ایستگاه شروع شده و به هرات می رسد را افغانستانی ها متعهد به ساخت و بهره برداری از آن شده اند. این خط ریلی که قرار بود تا سرانجام سال گذشته به بهره برداری برسد به دلیل آنچه ناامنی در خاک این کشور همسایه عنوان می شد به تاخیر افتاد و حالا به نظر می رسد آماده بهره برداری بوده و آبان ماه سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

عباس خطیبی - معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه ها شرکت ساخت و توسعه زیر بناهای حمل ونقل کشور - در این باره به خبرنگاران گفت: سه قطعه از خط ریلی خواف-هرات که به طول 139 کیلومتر از ایستگاه خواف تا ایستگاه روزنک در افغانستان است در تعهد ایران بوده که تقریبا آماده شده و تمام کوشش مان این است که تا آبان ماه آن را افتتاح کنیم.

وی اضافه کرد: از این 139کیلومتر 19 کیلومتر قبل افتتاح شده و 120 کیلومتر را ماه آینده به بهره برداری می رسانیم و طرف افغانستانی بر اساس آخرین مذاکرات اجرا شده برای قطعه چهارم 82 کیلومتری این خط ریلی مقرر شده که از ایستگاه روزنک تا هرات را با قراردادی که اخیرا با قزاقستان امضاء نموده اند به سرانجام برسانند.

معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه ها شرکت ساخت و توسعه زیر بناهای حمل ونقل کشور ادامه داد: این خط ریلی شش ایستگاه از خواف تا روزنک دارد که دو ایستگاه شمعتیغ و روزنک مسافری بوده و چهار ایستگاه دیگر سبقت - تلاقی هستند و مسافران از ایستگاه خواف می توانند با حدود یک ساعت و نیم سیر به روزنک و پس از آن نیز به وسیله جاده حدود یک ساعت بعد به هرات برسند. البته پس از راه اندازی قطعه چهارم که تا ده روز آینده از سوی قزاق ها مراحل عملیاتی آن شروع می گردد، از خواف ایران به وسیله ریل به هرات متصل خواهد شد.

خطیبی با بیان اینکه این سه قطعه در تعهد ایران بوده است، گفت: تا کنون حدود 300 میلیارد تومان صرف این پروژه ریلی شده است که با قیمت های امروز بیش از هزار میلیارد تومان برای راه آهن خواف-هرات هزینه نموده ایم.

به گزارش خبرنگاران، پروژه راه آهـن خواف - هرات به طول حدود 191 کیلومتر، بصـورت یـک خطه، بـا سرعـت 160 کیلومتر بر ساعت برای مسافری و 120 کیلومتر بر ساعت برای باری، از کیلومتر 24 راه آهن سنگان - تربت حیدریه در نزدیکی ایستگاه خواف شروع و در منطقه نسبتاً کم عارضه و هموار پیش می رود. جهت این راه آهن در کیلومتر 12 جاده تایباد - خواف و در کیلومتر 21، جاده معدن سنگان را بصورت زیرگذر قطع می نماید. همچنین در کیلومتر 38 الی 42 از ارتفاعات خواجه انجیر عبور و در کیلومتر 47 الی 52 وارد منطقه کم عارضه و نسبتاً هموار می گردد. از کیلومتر 55 در مجاورت نوار مرزی قرارگرفته و در کیلومتر 76 به مرز شمعتیغ می رسد. از همین تا ایستگاه جونو 63 کیلومتر راه دیگر باید طی گردد که البته این جزو سومین قطعه از قطعاتی است که ایران آن را ساخته و به زودی به بهره برداری می رسد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 آبان 1399 بروزرسانی: 19 آبان 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1177

به "افتتاح راه آهن خواف-هرات تا آبان ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح راه آهن خواف-هرات تا آبان ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید