اندیشکده، نشانه هایی از احتمال بروز جنگ داخلی در آمریکا

به گزارش بازیکده، اندیشکده آمریکایی امریکن کانزروتیو در گزارشی به شرح نشانه هایی پرداخته که از احتمال بروز جنگ داخلی در آمریکا در سال های پیش رو خبر می دهند.

اندیشکده، نشانه هایی از احتمال بروز جنگ داخلی در آمریکا

گروه بین الملل خبرنگاران- یک اندیشکده آمریکایی با اشاره به اقدامات ضد و نقیض هر دو حزب مسلط در آمریکا، چه جمهوریخواه و چه دموکرات و واکنش های مردمی به اجرای قوانینی که تحت قانون اساسی آمریکا تعریف شده، تأکید دارد که این کشور به آستانه وقوع جنگ داخلی نزدیک شده است.

اندیشکده آمریکایی امریکن کانزروتیو در این مقاله با اشاره به نتایج نظرسنجی موسسه جرج تاون نوشته دست کم دو سوم مردم آمریکا بر این باورند که این کشور در آستانه وقوع یک جنگ داخلی واقع شده است. این مقاله در ادامه به شرح نشانه هایی پرداخته که نشان می دهند آمریکا در آستانه چنین جنگی واقع شده است.

جنگ داخلی طبق تعریف ارائه شده در این گزارش، ماهیتاً به نبردی بر سر کسب مآغازیت گفته می شود. مآغازیت نیز از لحاظ لغوی به عنوان حق قانونگذاری تعریف کرده اند و به معنای رضایت شهروندان و احزاب سیاسی برای تبعیت از مرجعیت یک نظم قانونی است. جنگ داخلی زمانی آغاز می شود که این سامان سیاسی، در سطح گسترده تر دچار فروپاشی می شود.

به عبارت دیگر، جنگ داخلی هنگامی به وقوع می پیوندند که بین دو حزب که هر کدام قبلاً بخشی از نظم قانونی گذشته بوده اند شکاف عملکردی وجود دارد. هر کدام از این دو حزب می توانند ادعای این را داشته باشند که آنها منبع جدید مآغازیت هستند و حق تعیین نظم قانونی جدید متعلق به آنها است.

در نتیجه جنگ داخلی به عنوان نبردی تعریف می شود که در آن یکی از طرفین باید به طور پیروز نظم مآغازی را که ارائه کرده به طرف دیگر تحمیل کند و طرف مقابل نیز خاتمه تسلیم شود. این اتفاق بیش از هر چیز رقابتی بر سر اختیارات قانونی است و در اصل نبرد داخلی زمانی اتفاق می افتد که قانون اساسی قبلی کارایی خود را از دست داده و در هم شکسته است و این بدان معناست که حالا باید توافقی فرای چارچوب حقوقی قبلی برقرار شود که تحت تأثیر عرف و هنجارهای سیاسی که از قبل وجود داشت نیز نباشد. در این میان عوامل و نیروهایی فرای قانون اساسی به عوامل تعیین کننده اصلی تبدیل می شوند و به همین دلیل به این رقابت جنگ داخلی گفته می شود.

نویسنده این مقاله در ادامه به نبردهای داخلی سال های 1775 تا 1783 و 1861 تا 1876 اشاره می کند و از قوانینی که به قوانین غیرقابل تحمل سال 1774 در مجلس این کشور یاد می کند که سعی داشت مآغازیت حاکمیتی ایالت ماساچوست را از آن بگیرد که در نهایت منجر به مقاومت مسلحانه در برابر اختیارات مجلس شد و یا انتخابات منتهی به روی کار آمدن آبراهام لینکلن در سال 1860 که رأی دهندگان جنوب آمریکا را متقاعد کرده بود که دولت جمهوریخواهی که روی کار خواهد آمد که قرار است شیوه زندگی آنها را تغییر دهد و آنها را از حق برده داری منع کند و به همین دلیل جنگ داخلی میان ایالت های شمالی که اعتقادی به برده داری نداشتند با ایالت های جنوبی آمریکا شد که شدیدا معتقد به برده داری بودند.

اندیشکده امریکن کانزوتیو بر این باور است که نظم قانون اساسی آمریکا هنوز به طور کامل از بین نرفته است و این نظم همچنان مآغازیت دارد چرا که برای مثال استیضاح رئیس جمهور آمریکا در دهه 1990 میلادی به محکومیت قضایی منجر نشد، همانطور که بسیاری انتظار چنین رویدادی را نداشتند و یا حتی زمانی که دیوان عالی این کشور در سال 2000 تصمیم گرفت نتایج انتخابات ریاست جمهوری را به چالش بکشد، برای همگان پذیرفته شده بود اما در مقابل در سال 2016 وقوع اتفاقی مشابه اصلا از وجاهت عمومی برخوردار نبود. چنانچه بتوان این موارد را آزمونی برای مآغازیت نظم قانون اساسی فعلی خواند، به سختی می توان گفت که چنین مسئله ای در جامعه آمریکا همچنان برقرار است. بررسی جریان روزانه ای از پیام های فیلترنشده نشان می دهد که نظم قانون اساسی آمریکا دچار شکاف شده است. این مسئله هشداری در خصوص آغاز یک روند فرسایشی است.

در سال های گذشته در انتخاباتی که جنجالی شده و پای دیوان عالی آمریکا به میان آمده، تصمیم نهایی دادگاه عالی این کشور نتوانسته این جنجال را برطرف کند و به نظر می رسد که مآغازیت دیوان عالی آمریکا به ویژه از زمان انتخابات جرج بوش پسر دچار فرسایش عجیبی شده است. علاوه بر این جریانی در آمریکا به راه افتاده که ایالت ها به راحتی سیاست ها، قوانین و تصمیمات دولت فدرال را به چالش می کشند و حتی آنها را لغو می کنند. این موارد در کنار بسیاری مسائل دیگر زنگ هشداری را به صدا در آورده که شاید از نشانه های آغاز یک جنگ داخلی جدید در آمریکا حکایت داشته باشد.

این مقاله در خاتمه تأکید دارد که رویکرد همه طرف ها در آمریکا به نحوی است که به نظر نمی رسد هیچ کس کوچکترین نیتی برای جلوگیری از ادامه این روند داشته باشد و شرایط به گونه ای است که این امر را تداعی می کند که همگان سعی دارند در نهایت کاری کنند که هر اتفاقی افتاد پیروز میدان باشند؛ یا نحوه زندگی فعلی خود را حفظ کنند و یا کاری کنند که قانون کشور به شیوه زندگی آنها نزدیک شود. به طور کلی شرایط عجیبی در آمریکا حاکم شده و به نظر می رسد که همگان هم برای حفظ نظم قانون اساسی موجود تلاش می کنند و هم سعی دارند تا شانه به شانه یکدیگر آن را از بین ببرند اما آنچه مسلم است در شرایط کنونی این نظم موجود مانعی بزرگی برای پیروزی است. بنابراین پیروزی همه طرف ها در آمریکا تنها از طریق سرنگونی و بر هم زدن این نظم قدیمی است و صرفا زمانی که موانع قانونی از بین برود نبرد برای روشنگری و کشف حقایق آغاز خواهد شد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 دی 1398 بروزرسانی: 5 دی 1398 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 492

به "اندیشکده، نشانه هایی از احتمال بروز جنگ داخلی در آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیشکده، نشانه هایی از احتمال بروز جنگ داخلی در آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید