اگر در سفر اربعین گم شدیم...

به گزارش بازیکده، ازدحام جمعیت زائران اربعین و ناآشنایی با محیط، همچنین طول جهت پیاده روی، ممکن است مشکلاتی از جمله جداشدن از گروه، گم کردن جهت، گم کردن محل اقامت، گم شدن افراد یا اشیاء را موجب گردد.

اگر در سفر اربعین گم شدیم...

به گزارش بازیکده، ستاد اربعین برای پیشگیری از گم شدن پیشنهاد نموده است: تلفن همراه با سیمکارت فعال و اعتبار کافی و تنظیم رومینگ داشته باشید. در صورت امکان پلاک گردن آویز با درج شماره ملی تهیه کنید. تا حد امکان حرکت گروهی و دسته جمعی باشد. پیش از حرکت، مکانی را برای قرار ملاقات مشخص کنید، بهترین نشانی شماره عمودها است، پیشنهاد شده عمودهایی با شماره رند به دلیل ازدحام بیشتر جمعیت، انتخاب نگردد. در مکان های شلوغ قرار نگذارید. برگه مشخصات فردی (ترجیحاً پرس شده) با اطلاعاتی همچون نام و نام خانوادگی، شماره گذرنامه، شماره تماس در عراق، نام و شماره تماس یکی از همراهان در سفر، نشانی کامل محل سکونت در ایران. نام و شماره تماس یکی از بستگان در ایران و داروی مصرفی همراه باشد.

در صورتی که فردی از کاروان و همراهان خود جدا شد و احساس کرد گم شده است، می تواند اقداماتی را انجام دهد تا به دوستانش ملحق گردد. پیش از هر اقدامی خونسردی و آرامش خود را حفظ کند. با همراهانش با استفاده از اطلاعاتی که از قبل تهیه نموده تماس گرفته و از محل حضور آن ها آگاه گردد. به سمت محل وعده ملاقات و ماندن در آنجا تا هنگام رسیدن زمان ملاقات حرکت کند.

برای هدایت بهتر می توان به کیوسک اطلاعات پلیس در جهت راهپیمایی، مراکز گمشدگان همچون ستاد راهنمای زائر، دفاتر کنسولگری جمهوری اسلامی ایران، مراکز امداد و نجات و موکب ها و اماکن اسکان ایرانیان مراجعه کرد.

زائران اربعین در صورت مواجهه با فردی که گم شده است، می توانند اقداماتی همچون موارد ذیل را انجام دهند تا آن فرد را به همراهان خود برسانند:

دعوت به آرامش و خونسردی و کوشش برای جلب اطمینان فرد گمشده. هدایت و یاری برای ارتباط با همراهان. هدایت فرد به مراجعی چون کیوسک های هدایت و پلیس، دفاتر کنسولگری جمهوری اسلامی ایران، مراکز گمشدگان ستاد راهنمای زائر، مراکز امداد و نجات، موکب ها و اماکن اسکان ایرانیان.

پیشنهاد می گردد پیش از سفر شماره تماس و نشانی دفاتر کنسولگری و سفارت ایران در عراق را تهیه کنید.

برای گم شدن وسایل این اقدامات پیشگیرانه نیز توصیه شده است:

مناسب است شماره تماس زائر در ایران و عراق روی وسایلی که از وی جدا می گردد همانند کوله و کیف دستی، تلفن همراه و گذرنامه نوشته گردد یا برگه ای از مشخصات تهیه و داخل آن وسیله قرار گیرد تا در صورت گم شدن، یابندگان بتوانند آنها را به صاحبانشان بازگردانند. برای تسهیل پیگیری، یک شماره تماس غیر از شماره سیم کارت موجود در تلفن همراه، پشت وسایلی که از آن ها جدا می شوید، نصب گردد تا یابنده بتواند آن را بازگرداند.

توصیه می گردد در آخرین صفحه گذرنامه، شماره تماس زائر در ایران و عراق درج گردد تا در صورت گم شدن، یابنده بتواند آن را به صاحبش برساند.

برگرفته از اطلاعات کمیته فرهنگی آموزشی ستاد مرکزی اربعین

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 410

به "اگر در سفر اربعین گم شدیم..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر در سفر اربعین گم شدیم..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید