ایستادگی برای داشتن فضای مجازی

به گزارش بازیکده، دولت تدبیر و امید با وجود تمام فشارهایی که جهت محدود کردن فضای مجازی و فیلترینگ شبکه های اجتماعی وجود داشت، برای دسترسی مردم به فضای مجازی ایستادگی کرد که ثمره این ایستادگی را می توان در دوران شیوع کرونا مشاهده کرد.

ایستادگی برای داشتن فضای مجازی

اگر این دولت نبود فضای مجازی در اختیار مردم نبود. فداکاری و ایستادگی زیادی شد تا مردم از فضای مجازی استفاده نمایند. الان تمام مردم از جزئیات بودجه اطلاع دارند. شرایط حضور مردم در صحنه نقد و اعلام نظرشان با گذشته متفاوت است. الان تمام مردم یک رسانه دارند که می توانند نظر خود را در آن اعلام نمایند. رئیس جمهوری این جملات را در همایش حقوق اساسی و شهفرایندی بیان نمود.

وی اضافه نمود: یکی از کارهای دولت های یازدهم و دوازدهم فضای مجازی بود که به مردم هدیه کرد و مردم با موبایل هوشمند با یکدیگر در تماس هستند و بسیاری از اطلاعات را به شکل آنلاین در اختیار دارند.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ارائه لوایح بودجه در سال های اخیر گفت: چندین سال است مردم از بودجه ای که تقدیم مجلس می کنیم با خبر هستند و می توانند بگویند چرا به این دستگاه بیشتر پول دادید و به آن یکی کمتر اختصاص دادید؟ چرا منابع به این شکل است؟ چرا منابع از اینجا است؟

وزیر ارتباطات نیز مدتی قبل در تایید این که دسترسی مردم به فضای مجازی حاصل کوششی چند ساله در دولت یازدهم و دوازدهم است، گفت: این روزها عکس هایی در شبکه های اجتماعی از مناطق مختلف روستایی منتشر می گردد که دانش آموزان برای جا نماندن از تحصیل، خود را به نقاطی می رسانند تا به شبکه ارتباطی دسترسی پیدا نمایند و ما تمام این مسائل را در وزارت ارتباطات رصد می کنیم. اگر سیاست گذاری های سال 1392 مبنی بر اینکه 128 کیلوبایت اینترنت برای مردم کافی است، باقی می ماند و کرونا به وجود آمده بود امروز قطعاً با مسائل ارتباطی جدی روبرو می شدیم.

راستی آزمایی این اظهارات، کار سختی نیست. آمارهای رسمی از ضریب نفود اینترنت، تلفن همراه و دسترسی به سخت افزارها و نرم افزارهای مختلف وجود دارد که نشان می دهد، کوشش دولت روحانی برای دسترسی به فضای مجازی با تمام مسائل و دیدگاه های مخالفی که وجود داشته، کوشش خوبی بوده است.

ضریب 148درصدی نفود تلفن همراه و اینترنت

تازه ترین گزارشی که سازمان تنظیم مقررات اول دی ماه منتشر نموده است، به این نکته مهم اشاره دارد که ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور در راستا توسعه روزافزون قرار گرفته است. در آغاز دولت یازدهم و در سال 92 حدود 63 میلیون مشترک تلفن همراه بودند که ضریب نفوذ 82 درصدی را نشان می داد اما اکنون ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور به 142 درصد رسیده است 148 درصد ضریب نفوذ تلفن همراه عددی است که باید تا خاتمه سال 1400 آن را تجربه کنیم.

گزارش عملکرد وزارت ارتباطات که تابستان سال جاری منتشر شد نیز آمارهای جالبی از فرایند توسعه اینترنت طی هفت سال گذشته منتشر نموده است.

بر اساس این گزارش، ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور در راستا توسعه روزافزون قرار گرفته است. در آغاز دولت یازدهم ضریب نفود روی عدد 83 درصد بود، در سال 98 این عدد به 139 درصد رسید و پیش بینی می گردد تا خاتمه سال جاری 146 درصد را رد کند. 148 درصد ضریب نفوذ تلفن همراه، عددی است که باید تا خاتمه سال 1400 آن را تجربه کنیم.

ضریب نفوذ پهن باند سیار

ضریب نفوذ پهن باند سیار نیز مانند تلفن همراه به سمت توسعه حرکت نموده است. با آغاز دولت یازدهم ضریب نفوذ پهن باند 1.53 درصد بوده که خاتمه سال گذشته این عدد به 76.5 درصد رسیده است. پیش بینی به این سمت می رود که تا خاتمه سال جاری ضریب نفوذ به عدد 86.9 برسد و انتهای سال جاری شاهد ضریب نفوذ 88.9 درصدی باشیم.

سرعت اتصال به اینترنت

متوسط سرعت دسترسی مشترکین ثابت به شبکه ملی اطلاعات در آغاز دولت یازدهم0.256 مگابیت بر ثانیه (میزان مشخص سرعت اتصال به اینترنت) بودکه در خاتمه سال گذشته به عدد 7 رسید. 10 مگابیت برثانیه عددی است که تا خاتمه سال جاری پیش بینی شده و در سال 1400 نیز باید منتظر عدد 14 باشیم.

سرعت دسترسی مشترکین سیار

متوسط سرعت دسترسی مشترکین سیار به شبکه ملی اطلاعات در آغاز دولت یازدهم 0.218 مگابیت بر ثانیه بود و با گذشت 6 سال از آغاز دولت این عدد افزایش پیدا کرد و به 6 مگابیت رسید. تا خاتمه سال 99 شاهد سرعت 10 مگابیت بر ثانیه خواهیم بود و تا خاتمه 1400 نیز این عدد به 14 مگابیت بر ثانیه می رسد.

دسترسی 85 درصدی به اینترنت

37.8 درصد از خانوارهای ایرانی در آغاز دولت یازدهم به اینترنت دسترسی داشتند. در خاتمه سال 95 این عدد به 84.5 درصد رسید. میزان دسترسی ایرانیان به اینترنت در خاتمه سال جاری 85 درصد در نظر گرفته شده است. سال آینده نیز این عدد به 87 درصد خواهد رسید.

100 درصد خدمات دولت به صورت الکترونیکی

تعداد سرویس کاربردی سکوی دولت همراه، در آغاز دولت یازدهم عدد صفر بود که در خاتمه سال گذشته به 65 سرویس رسید. تا خاتمه سال جاری سرویس ها به 78 سرویس ارتقا پیدا خواهد نمود و در نهایت به عدد 93 خواهد رسید.

میزان ارائه خدمات دولت به صورت الکترونیکی در آغاز دولت یازدهم تنها 10درصد بود که سال گذشته به 65 درصد رسید، تا خاتمه سال جاری خدمات دولت به صورت الکترونیک مرز 80 درصد را رد می نماید و پیش بینی ها حکایت از این دارد که تا خاتمه سال آینده 100 درصد خدمات دولت به صورت الکترونیکی ارائه خواهد شد.

گذر از 86 میلیون اینترنت پهن باند در کشور

بنا بر اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (رگولاتوری) تعداد مشترکان اینترنت پهن باند در کشور اکنون از عدد 86 میلیون نفر گذشته است.

بر این اساس، اکنون تعداد مشترکان اینترنت پهن باند ثابت 9 میلیون و 479 هزار نفر و مشترکان اینترنت پهن باند سیار به عدد 76 میلیون و 531 هزار نفر رسیده است.

ضریب نفود اینترنت پهن باند در کشور 102 درصد است که 91 درصد آن مربوط به ضریب نفوذ اینترنت پهن باند سیار است.

لازم به ذکر است، در سال 95 تعداد مشترکان اینترنت پهن باند در کشور 42 میلیون نفر بود و ضریب نفود اینترنت فقط 53 درصد بود. اما در دولت دوازدهم، وزارت ارتباطات برای بالا بردن نفوذ اینترنت در کشور کوشش کرد و در مدت کمتر از یک سال 10 میلیون نفر به تعداد مشترکان اضافه شد.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1353

به "ایستادگی برای داشتن فضای مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایستادگی برای داشتن فضای مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید