باید تصویر مناسبی از سیستان و بلوچستان در آثار هنری باشد

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر ضرورت مشارکت و همراهی فعالانه نهادهای استان سیستان و بلوچستان در اولین جشنواره ملی تئاتر خیابانی ایرانشهر تأکید کرد.

باید تصویر مناسبی از سیستان و بلوچستان در آثار هنری باشد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نشست مسوولان استان سیستان و بلوچستان با معاونت امور هنری دوباره اولین جشنواره ملی تئاتر خیابانی ایرانشهر برگزار گردید.

سیدمجتبی حسینی؛ معاون امور هنری در این نشست گفت: رویدادها و جشنواره های متعددی در کشور برگزار می گردد و اگر رویداد و جشنواره جدی بنیان گذاشته میگردد؛ باید براساس ضرورت و دلایل طراحی گردد. باید قدر هنر دانسته گردد، برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی ایرانشهر، میتواند توجه را به این شهر و استان سیستان و بلوچستان جلب کند. برگزاری این رویداد به حمایت و همراهی و مشارکت جدی نهادها و مسوولان استان و به کارگیری تمام ظرفیتهای استان احتیاج دارد. بنابراین نباید امور این رویداد فقط برعهده اداره کل هنرهای نمایشی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان باشد و اگر نهادها و مسوولان استان حمایت نمایند؛ به رویدادی مؤثر تبدیل میگردد.

او اضافه نمود: استان سیستان و بلوچستان ظرفیتها و توانمندیهای فراوانی در حوزههای مختلف بویژه هنر دارد و در زمینه فعالیت های هنری هدف این است که تصویر متناسبی از استان بیان گردد چون تصویر فعلی استان، محرومیت و ناامنی است که تصویر واقعی نیست. جشنواره ملی تئاتر خیابانی ایرانشهر نیز میتواند در ارائه تصویر صحیح و متناسب از استان مؤثر باشد.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه نمود: در فردای کشور ما، هنر بسیار مؤثر است به دلیل اینکه میزان علاقه عمومی به هنر و جوانان آموزش دیده در هنر بسیار رشد نموده است که در آینده به فعالیت حرفه ای هنر می پردازند یا مخاطب فعال هنر خواهند بود. بنابراین به نگاه آمایشی در هنر احتیاج است و با توجه به رشد گروه های هنری و احتیاجهای حوزه هنری، مشارکت و حمایت نهادهای مختلف ضرورت دارد.

علی زینی وند؛ معاون سیاسی، اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان در این دیدار گفت: تصویری که در حال حاضر از استان سیستان و بلوچستان در داخل و خارج از کشور ارائه می گردد؛ تصویر ناامنی، محرومیت و ... است و استان با این کلیدواژه معرفی می گردد. در مواردی برخی آثار سینمایی نیز در نشان دادن این تصویر نقش داشته اند. بنابراین باید تصویر استان در ذهن ها تغییر کند و در فرهنگ و هنر تصویر مناسبی از استان سیستان و بلوچستان و توانمندی و ظرفیت های استان ارائه گردد. نهادهای استان و استانداری سیستان و بلوچستان نیز با این استراتژی و نگاه از فعالیت های فرهنگی هنری از جمله اولین جشنواره ملی تئاتر خیابانی ایرانشهر حمایت می نماید و تمام امکانات استان را برای این رویداد به کار می گیرد.

حسین مسگرانی؛ مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: به دنبال سفرهای سال گذشته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و درخواست و پیگیری هنرمندان استان، برگزاری جشنواره ملی تئاتر خیابانی ایرانشهر برنامه ریزی و جلساتی نیز با اداره کل هنرهای نمایشی برگزار گردید تا رویدادی هنری در شهر مرزی ایرانشهر برگزار گردد و تصویر واقعی و مناسبی از استان در بستر این رویداد ارائه گردد. این جشنواره ظرفیتی می تواند فراهم کند که تعامل و اراتباط فرهنگی هنری با کشورهای همسایه استان سیستان و بلوچستان تقویت گردد.

شهرام کرمی؛ مدیر کل هنرهای نمایشی در این نشست گفت: جشنواره تئاتر خیابانی ایرانشهر میتواند معادل جشنواره تئاتر خیابانی مریوان، در شرق کشور باشد. جشنواره تئاتر خیابانی، یک جشنواره هنری و مردمی است و ضرورت دارد استان سیستان و بلوچستان با تمام توانمندی و بضاعت از این رویداد پشتیبانی کند.

علی غیاثی ندوشن؛ مدیر کل امور استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این نشست گفت: جشنواره تئاتر خیابانی ایرانشهر رویداد مهمی است که در توجه به استان مؤثر است و این رویداد می تواند در کمیته فرهنگی، اجتماعی توسعه پایدار شرق کشور نیز مطرح و تثبیت گردد.

در انتها این نشست، پوستر اولین جشنواره تئاتر خیابانی ایرانشهر که با نگاه به مرز، مرزداری و اقوام ایرانی برگزار خواهد شد، رونمایی شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 مهر 1398 بروزرسانی: 28 مهر 1398 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 327

به "باید تصویر مناسبی از سیستان و بلوچستان در آثار هنری باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید تصویر مناسبی از سیستان و بلوچستان در آثار هنری باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید