با خواص فوق العاده نخود فرنگی بیشتر آشنا شوید

به گزارش بازیکده، مصرف نخود فرنگی (نخود سبز) فواید و خواص فوق العاده ای را به همراه دارد، از خواص نخود فرنگی می توان به کنترل وزن، پیشگیری از بیماری های قلبی، تنظیم قند خون و فواید آن در بارداری اشاره نمود.

با خواص فوق العاده نخود فرنگی بیشتر آشنا شوید

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک، نخود فرنگی یا نخود سبز، یک منبع تغذیه ای در نظر گرفته می شوند. آن ها حاوی آمینو اسیدهای ضروری، سیستئین و لیسین هستند. نخود سبز یا نخود فرنگی شامل بسیاری از مواد مغذی ضروری مثل ویتامین B، ویتامین E، نشاسته، چربی ها، و پروتئین ها است.

آن ها همچنین به درمان بسیاری از بیماری ها یاری می نمایند. این نخودها کم چرب، شیرین مزه و بسیار مهم برای متابولیسم پروتئین ها، چربی ها، و کربو هیدرات ها هستند.

مواد مغذی نخود فرنگی:

نخود سبز منبع بسیار خوبی از ویتامینها، مانند ویتامین K، منگنز، فیبر رژیمی، ویتامین B، مس، فسفر و اسید فولیک است و چنانچه دراین بخش از سلامتمی خوانید آن ها همچنین منبع عالی ویتامین B6، نیاسین، ویتامین B21، مولیبدن، روی، پروتئین، منیزیم، آهن، پتاسیم و کلوئین هستند.

نخود فرنگی و پروتئین:

معینات غذایی پروتیینی نخود به فراوری نماینده آن بستگی دارد.

33 گرم از نخود فرنگی خالص که حدود 4 و نیم قاشق غذا خوری است، شامل 120 کالری، 2 گرم چربی، 1 گرم کربوهیدرات و 24 گرم پروتئین است. پروتئین آن هم چنین منبع ویتامین ها و مواد معدنی از جمله آهن و کلسیم است.

با این حال در بعضی برندها، سدیم نیز وجود دارد.

پروتئین نخود فرنگی

خواص نخود فرنگی:

1. مدیریت و کنترل وزن:

نخود فرنگی چربی بسیار کمی دارد و کم کالری است. از این رو، اغلب در رژیم های گیاهخواری و نیز رژیم های غذایی غیر گیاهخواری وجود دارند. این سبزی سبز به عنوان یک منبع سلامتی خوبی در نظر گرفته می شوند. در مقایسه با لوبیا، نخود فرنگی دارای کالری بسیار پایینی است. نخود فرنگی حاوی مقدار بسیار عالی فیبر و ویتامین است.

2. نخود فرنگی برای استخوان و پوکی استخوان خوب است:

نخودفرنگی برای استخوان ها مفید هستند. نخود غنی از ویتامین K و D است که به جذب کلسیم و به جلوگیری از پوکی استخوان یاری می نماید و استخوان ها را تقویت می نماید. ویتامین K موجود در نخودفرنگی از بیماری هایی مثل ورم مفاصل و آلزایمر جلوگیری می نماید.

3. نخود فرنگی برای پیش گیری از سرطان معده:

نخودفرنگی، حاوی مقادیر بالایی از پلی فنول محافظ سلامت به نام کومسترول است. مطالعه ای که در مکزیکوسیتی انجام شد، معین شد که شما تنها به 2 میلی گرم در روز از این فیتوناتریشن احتیاج دارید، تا از سرطان معده جلوگیری کنید.

یک فنجان نخود حداقل 10 عدد است.

همانطور که همه می دانیم نخود غنی از ویتامین ها، فیبرها و آنتی اکسیدان ها هستند که بدن ما را سالم نگه می دارد و خطر سرطان را کاهش می دهد.

نخودفرنگی شامل یک کومسترول پلی فنول محافظ سلامت است که خطر سرطان معده را کاهش می دهد. ویتامین A و ویتامین C حاضر موجود در نخود، از گسترش انواع سرطان های پروستات، سینه تخمدان و پانکراس جلوگیری می نمایند.

پیشگیری از سرطان معده با نخود فرنگی

4. نخود فرنگی برای سیستم ایمنی:

میزان آنتی اکسیدان بالای موجود در نخودفرنگی، از واکنش های مختلفی در بدن جلوگیری می نماید که ممکن است باعث بیماری های جدی شوند. آن ها منابع غنی از بسیاری از مواد معدنی مانند آهن، کلسیم، روی، مس، منگنز و غیره هستند که سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می نمایند. نخود فرنگی برای سیستم ایمنی ما مفید است.

نخود حاوی مقدار بالای آهن و ویتامین C و بسیاری از مواد مغذی دیگر است که ایمنی بدن ما را بهبود می بخشد و قادر می سازد تا بر علیه بیماری ها مبارزه کند.

نخود نیز به بهبود سیستم گوارشی ما یاری می نماید که منجر به کاهش اختلالات معده و گوارشی می گردد.

5. نخود فرنگی برای پیش گیری از بیماری های قلبی:

بسیاری از ترکیبات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی نخودفرنگی از رگ های خونی سالم پشتیبانی می نمایند. تشکیل پلاک دار در امتداد دیواره های رگ خونی ما با استرس مزمن، استرس اکسیداتیو و التهاب شروع می گردد.

مقادیر زیاد ویتامین B1 و فولات، B2، B3 و B6، سطوح هموسیستئین را کاهش می دهند که عامل خطر بیماری های قلبی هستند.

پیشگیری از بیماری های قلبی با نخود فرنگی

6. نخود فرنگی برای مقابله با پیری:

نخود فرنگی نیز در مقابله با پیری پوست مفید خواهد بود. آنتی اکسیدان هایی که در آن وجود دارند مثل فلانوئیدها، کاتچین، اپیکاتچین، کاروتنوئید، آلفا کاروتن و غیره برای جلوگیری از فرآیند سالخوردگی پوست مفید هستند.

7. نخود فرنگی برای تنظیم قند خون:

فیبر بالا و پروتیینش قند سریع ناشی از هضم را کاهش می دهند.مواد ضد التهاب و آنتی اکسیدانی مقاومت نسبت به انسولین را کاهش می دهد (دیابت نوع 2). تمام کربو هیدرات ها عبارتند از:قند طبیعی و نشاسته که هیچ قند یا مواد شیمیایی سفیدی برای نگرانی در خصوص آن وجود ندارد.

فیبر بالا و محتوای پروتئین موجود در نخودفرنگی، هضم شکر را آهسته می نماید. نخود هیچ گونه قند اضافی مانند شکر سفید یا مواد شیمیایی ندارد و در نتیجه به تنظیم قند خون در بدن یاری می نماید.

8. نخود فرنگی مناسب برای سیستم قلبی - عروقی:

نخود فرنگی برای داشتن سلامتی مفید است و بسیاری از مزایای تغذیه ای مناسب را برای افرادی که می خواهند با خستگی مبارزه نمایند و همچنین برای عملکرد مناسب سیستم قلبی و عروقی حائز اهمیت است.

خواص و فواید نخود فرنگی

9. نخود فرنگی برای بهبود هضم:

فیبر رژیمی موجود در نخود فرنگی، آن ها را به یک یاری خوب برای هضم تبدیل نموده است. فیبر هم چنین متابولیسم بدن را به طور کلی با بهبود هضم بهبود می بخشد.

10. نخود فرنگی مفید برای بینایی:

استفاده از نخود فرنگی نیز برای افرادی مفید است که با دیدشان مشکل دارند، به دلیلی وجود فللنوییدهایی مانند لوتئین. نخود فرنگی مقدار مناسبی از آنتی اکسیدان های فلانوئیدی دارد، مثل لوتئین، کاروتن، زیکسانتین و نیز ویتامین A.

ویتامین A یکی از مواد مغذی لازم است که برای حفظ سلامت غشا مخاطی، پوست و دید چشم لازم است.

11. نخود فرنگی مناسب برای پوست صورت:

نخود برای پوست نیز خوب است. شامل مقدار زیادی آنتی اکسیدان است (کاتچین، فللنوئید) و در نتیجه به جلوگیری از پیری یاری می نماید. نخودفرنگی نیز برای بهبود رنگ پوست مورد استفاده قرار می گیرد. آنتی اکسیدان ها به جلوگیری از چین و چروک یاری می نمایند.

فواید نخود فرنگی برای پوست صورت

12. نخود فرنگی مفید برای سلامت روان:

این فواید شامل یک جز مهم به نام فولات است که تاثیر مثبتی بر سلامت روانی ما دارد. پزشکان معمولاً به افراد افسرده توصیه می نمایند غذاهایی را مصرف نمایند که آنتی اکسیدان های زیادی دارند.

13. فواید نخود فرنگی در بارداری:

نخودفرنگی بسیار غنی از آهن است و برای زنان باردار یا شیرده مفید است، که اغلب با مشکل کمبود آهن روبرو هستند.

عوارض جانبی و مضرات نخود فرنگی:

هر چیزی در این جهان مزایایی و معایبی را دارد و همانطور که در ادامه این بخش از سلامت نمناک خواهیم گفت نخودفرنگی هم همینگونه است.

همانطور که می دانیم نخودفرنگی حاوی مقدار زیادی ویتامین و فیبر است. هم چنین شامل ویتامین D است که به حفظ جرم استخوان یاری می نماید، اما جذب اضافی نخود نیز می تواند منجر به از دست دادن کلسیم در بدن شما گردد. مصرف زیادی نخود فرنگی می تواند اسید اوره را در بدن ایجاد کند که ممکن است باعث ایجاد نقرس گردد. شما باید با پزشکان و کارشناسان بهداشتی مشورت کنید.

یک عوارض جانبی که ممکن است تجربه کنید، کاهش وزن در زمانی است که شما می خواهید افزایش وزن داشته باشید. اما اگر نخود را در مقدار زیادی مصرف کنید، به جای کاهش وزن منجر به افزایش وزن خواهد شد.

برای پودر پروتیین نخود فرنگی (خواص پروتیین نخود فرنگی و خطرات) ممکن است موجب سندرم تحریک پذیری یا یبوست یا اسهال گردد. از طرف دیگر، پودر پروتئین نخودفرنگی، با استخراج پروتئین از نخود فرآوری می گردد.

پودر پروتئین نخود بسیار کم است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1279

به "با خواص فوق العاده نخود فرنگی بیشتر آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با خواص فوق العاده نخود فرنگی بیشتر آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید