آنالیز بیش از 1600 اثر در جایزه مهرگان، اعلام اسامی هیات داوران

به گزارش بازیکده، دبیرخانه جایزه مهرگان با انتشار گزارشی به آنالیز عملکرد این جایزه در امسال و اعلام آخرین وضعیت برگزاری این رویداد ادبی باسابقه در ایران پرداخت.

آنالیز بیش از 1600 اثر در جایزه مهرگان، اعلام اسامی هیات داوران

در این گزارش عملکرد 9 گروه کاری شاکل 6 گروه در بخش مهرگان ادب و 3 گروه در بخش مهرگان علم به آگاهی علاقه مندان به ادبیات و محیط زیست رسیده است.

همچنین در گزارش دبیرخانه مهرگان به نحوه برگزاری جایزه مهرگان طلایی (مهرگان مهرگان ها) و جایزه مهرگان ادب خارج از کشور (رمان ها و مجموعه داستان های نوشته شده به زبان فارسی در خارج از ایران) که برای نخستین بار برگزار می گردد اشاره شده است.

بنا به گزارش دبیرخانه جایزه تا آذرماه 1397 تعداد 1620 عنوان کتاب به دبیرخانه جایزه مهرگان رسیده که از میان آن ها در بخش مهرگان ادب تعداد 698 عنوان رمان یا مجموعه داستان چاپ اول سال های 96 و 97 توسط دبیرخانه جایزه تأیید شده و در چرخه داوری مهرگان ادب قرار گرفته است.

در بخش مهرگان علم نیز تعداد 67 عنوان کتاب علمی- زیست محیطی پس از تأیید دبیرخانه در اختیار هیأت داوران جایزه مهرگان علم قرار گرفته است. ارسال آثار در هر دو بخش ادب و علم تا سرانجام سال 1397 از سوی نویسندگان و ناشران ادامه خواهد داشت.

دبیرخانه جایزه مهرگان به نقل از علیرضا زرگر مدیر جایزه اعلام نمود به رغم 9 ماه فعالیت مداوم و مرحله به مرحله هیأت های داوری به دلیل تعداد بالای آثار منتشر شده هنوز کار داوری آثار به نیمه هم نرسیده است.

مدیر جایزه مهرگان با اشاره به تغییر در هیأت های داوری و اضافه شدن داوران جدید، از حضور بیش از سی چهره برجسته ادبیات و علم در هیأت های داوری جایزه مهرگان اطلاع داده است.

در دوره های نوزدهم و بیستم جایزه مهرگان ادب هلن اولیائی نیا و پروین سلاجقه دو چهره شناخته شده ادبیات معاصر به جمع داوران پیوسته و در کنار جواد اسحاقیان، حسین آتش پرور، لیلا صادقی، سیاوش گلشیری و ابوالفضل حسینی، 7 داور مرحله نهایی جایزه مهرگان ادب را تشکیل می دهند. داوری مرحله مقدماتی این بخش را نیز جواد پویان (صیقلی)، مانی پارسا (شریفی)، سودابه سلگی، آرزو چربدست و علی منهاج به عهده دارند.

علیرضا زرگر با قدردانی از مهدی غبرائی داور هشت دوره و علیرضا سیف الدینی داور ده دوره جایزه مهرگان ادب به این نکته اشاره نمود که این دو داور قدیمی جایزه مهرگان، این دوره در جمع داوران مهرگان ادب (بخش رمان و داستان کوتاه) حضور ندارند، ولی در کنار 7 داور دیگر که از میان داوران ادوار گذشته جایزه مهرگان ادب انتخاب شده اند، ترکیب 9 نفره هیأت داوران جایزه مهرگان طلایی را تشکیل می دهند. داوران مهرگان طلایی از میان رمان های برگزیده یا تحسین و تقدیر شده در طول دوره بیست ساله برگزاری جایزه مهرگان (سال های 1378 تا 1397) یک رمان را به عنوان برگزیده جایزه مهرگان طلایی انتخاب و معرفی نمایند. هیأت داوران جایزه مهرگان طلایی از چهره های برجسته ادبیات داستانی معاصر ایران بوده و هر یک چند دوره در جایزه مهرگان ادب داوری نموده اند.

صفدر تقی زاده، گلی امامی، عنایت سمیعی، ثریا قزل ایاغ، مهدی غبرایی، پروین سلاجقه، مژده دقیقی، علیرضا سیف الدینی و یک داور دیگر که در بهار سال آینده به جمع داوران خواهد پیوست، هیأت داوران جایزه مهرگان طلایی را تشکیل می دهند. عنایت سمیعی که طی سال های اول فعالیت مهرگان ادب دبیر و داور این جایزه بوده، در نخستین دوره جایزه مهرگان طلایی نیز دبیری هیأت داوران را به عهده خواهد داشت.

جایزه مهرگان طلایی مطابق آیین نامه اعطای جوایز مهرگان، هر ده سال یک بار به یک رمان، یک مجموعه داستان و یا یک کتاب علمی تعلق خواهد گرفت. نخستین دوره جایزه مهرگان طلایی در بخش رمان برگزار می گردد و به دلیل عدم برگزاری این جایزه در دهه اول، رمان های برگزیده مهرگان ادب در طول بیست ساله گذشته داوری خواهد شد.

مدیر جایزه مهرگان با قدردانی از اسماعیل عباسی و کاوه فیض اللهی دو نویسنده و پژوهشگر محیط زیست و از داوران دوره قبل جایزه مهرگان علم، که به دلیل انتشار کتابشان در این دوره، مطابق آیین نامه جایزه مهرگان امکان حضور در جمع داوران مهرگان علم را نداشته اند، از پیوستن اسماعیل کهرم و زهرا قلیچی پور به جمع داوران مهرگان علم اطلاع داد. این دو چهره نام آشنای عرصه علم و محیط زیست ایران در کنار اسکندر فیروز، هوشنگ ضیائی، عبدالحسین وهاب زاده، محمد درویش و مژگان جمشیدی 7 داور این دوره جایزه مهرگان علم را تشکیل می دهند.

به گزارش دبیرخانه جایزه مهرگان، نخستین دوره جایزه مهرگان ادب برای نویسندگان خارج از کشور که به زبان فارسی رمان یا مجموعه داستان نوشته اند، در پاییز 1398 برگزیدگان خود را خواهد شناخت. 5 داور از میان منتقدان و نویسندگان ایرانی مقیم خارج از کشور در دو بخش رمان و مجموعه داستان به داوری آثار می پردازند. در نخستین دوره این جایزه، آثار نویسندگانی که کتاب آن ها در سال های 2017 و 2018 میلادی برای اولین بار چاپ و توزیع شده است، شرکت داده می گردد.

فعالیت دبیرخانه جایزه مهرگان برای گردآوری آثار چاپ شده در خارج از کشور از فروردین ماه سال جاری شروع شده و در دی ماه سرانجام خواهد یافت.

جزییات بیشتر در مورد جایزه مهرگان ادب برای نویسندگان خارج از ایران، اسامی داوران، زمان و مکان برگزاری آن در خارج از کشور متعاقبا اعلام خواهد شد.

شایان ذکر است که در این دوره در بخش مهرگان ادب، جایزه یک عمر کوشش در عرصه نوشتن و در بخش مهرگان علم جایزه یک عمر کوشش در عرصه محیط زیست به روال سال های گذشته برگزیده خود را انتخاب و معرفی خواهد نمود. همچنین انتخاب برترین تشکل مردم نهاد نیز در برنامه کار هیأت داوران مهرگان علم قرار گرفته است. تشکل های مردم نهاد از سراسر ایران چنانچه تا کنون خلاصه فعالیت خود را به دبیرخانه جایزه مهرگان علم ارسال ننموده اند تا سرانجام سال 1397 برای ارسال ویدیوی کوتاه و توضیح مختصر فعالیت خود مهلت دارند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 68

به "آنالیز بیش از 1600 اثر در جایزه مهرگان، اعلام اسامی هیات داوران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز بیش از 1600 اثر در جایزه مهرگان، اعلام اسامی هیات داوران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید