بروس لی در مقابل جکی چان؛ چه کسی پیروز این مبارزه تاریخی می شد؟

به گزارش بازیکده، در دهه 1970، جکی چان نیز در تعدادی از فیلم های کونگ فو بازی کرد که در آن از فیلم های لی الگوبرداری شده بود. اما با گذشت زمان تعیین شد که چان زمانی که به او اجازه داده گردد از لی جدا گردد، عملکرد بهتری دارد.

بروس لی در مقابل جکی چان؛ چه کسی پیروز این مبارزه تاریخی می شد؟

اینکه چه کسی بین بروس لی و جکی چان برنده خواهد شد، بحثی است که دهه هاست ادامه دارد. از میان تمام ستاره های هنر های رزمی که در طول سال ها به پرده سینما دیده شده اند، هیچ کدام بزرگ تر از لی و چان نیستند. معروفیت آن ها به عنوان دو ستاره بزرگ در تاریخ این ژانر بلامنازع است.

اهمیت لی برای سینما به این علت است که او فیلم های هنر های رزمی را در اوایل دهه 1970 به سطوح جدیدی از محبوبیت رساند. او مسئول شروع ژانر فیلم های هنر های رزمی نیست، اما او نقش زیادی در بزرگ کردن شوق کونگ فو داشت. آنچه که لی به عنوان یک بازیگر و به عنوان یک رزمی کار به وجود آورد، او را تبدیل به اسطوره ای در هنگ کنگ کرد.

اژد ها وارد می گردد که پس از مرگش در سال 1973 اکران شد، بروس لی را به یک نام بزرگ تبدیل کرد. او مسیر این ژانر را چنان متحول کرد که ساب ژانر جدیدی به نام Bruceploitation را شروع کرد، دوره ای که استودیو های هنگ کنگ، ده ها کپی از آثار بروس لی می ساختند.

در دهه 1970، جکی چان نیز در تعدادی از فیلم های کونگ فو بازی کرد که در آن از فیلم های لی الگوبرداری شده بود. اما با گذشت زمان معین شد که چان زمانی که به او اجازه داده گردد از لی جدا گردد، عملکرد بهتری دارد. زمانی که چان این فرصت را پیدا کرد که از سبک بروس لی فاصله بگیرد و تصویر خود را روی صفحه نمایش بسازد، تاثیر بزرگی در این صنعت گذاشت و برای چندین دهه ستاره پیشرو کونگ فو باقی ماند.

در نتیجه، بسیاری به این سوال فکر نموده اند که کدام رزمی کار جنگنده بهتری بوده است. در اینجا سبک های مبارزه بروس لی و جکی چان و اینکه اگر این دو با هم مبارزه می کردند، چه کسی برنده می شد را آنالیز می کنیم.

اگر بروس لی در یک فیلم با جکی چان مبارزه می کرد چه اتفاقی می افتاد؟

بروس لی و جکی چان هرگز در زندگی واقعی با هم مبارزه ننموده اند، اما یکدیگر را می شناختند. چان یکی از بدلکاران خشم اژدها و اژد ها وارد می گردد بود. در اژد ها وارد می گردد او یک مبارزه کوتاه با خود لی داشت. در طول صحنه ای که لی مجبور بود به طور همزمان با چندین دشمن مقابله کند، یکی از اوباش با بازی چان، به سمت او می پرد و او را از پشت می گیرد. لی به راحتی از چنگال او فرار می نماید، بازوی حریفش را پشت سرش گرفت و در حالی که به یک اوباش دیگر لگد می زد، موهایش را نگه می دارد.

بعداً در همان صحنه اژد ها وارد می گردد، لی از یک چوب برای ضرب و شتم هر کسی که نزدیک می شد استفاده می کرد. چان، که احتمالاً نقش شخصیت دیگری را بازی می کرد، در میان گروه مردانی بود که به لی هجوم آوردند. این بار حتی سریعتر از قبل نقش زمین شد. سال ها بعد، چان شرح داد که او واقعاً از این ضربه صدمه دیده است. پس از افتادن او، لی صحنه را ادامه داد، اما پس از خاتمه فیلمبرداری از چان عذرخواهی کرد.

سبک هنر های رزمی جکی چان با بروس لی چه تفاوتی دارد؟

بروس لی و جکی چان هر دو در کونگ فو متخصص هستند، اما نه در همه سبک ها، زیرا صد ها شکل مختلف کونگ فو وجود دارد. شالوده لی بر روی وینگ چون ساخته شده است، سبکی نرم که تاکید زیادی بر واکنش ها، زمان بندی و راهنمایی مجدد حملات حریف دارد. لی در جوانی وینگ چون را یاد گرفت، اما در نهایت سبک خود به نام جیت کان دو (Jeet Kune Do) را خلق کرد، که چندین سبک مبارزه را خارج از کونگ فو ترکیب می نماید. بروس لی به جای تکیه بر مواضع و حرکات سنتی، عناصر بوکس غربی، تکواندو، کاراته و موارد دیگر را در اصول جیت کان دو گنجاند.

جکی چان از نظر مهارت در هنر های رزمی از سطح مشابهی از تطبیق پذیری برخوردار است. مانند لی، او هرگز با یک سبک خاص مبارزه نمی نماید. در درجه اول، چان هاپکیدو (شکل کره ای از هنر های رزمی)، کونگ فو شائولین جنوبی، کونگ فو شائولین شمالی، و وینگ چون را تمرین می نماید؛ اما به قول خود چان، سبک او چوپ سوئی (همه چیز) است.

لی و چان در بعضی از سبک های مبارزه مانند وینگ چون تجربه یکسانی داشتند، اما نحوه مبارزه آن ها در فیلم ها بسیار فرق دارد. لی میل به خشونت و سرعت دارد، در حالی که جکی چان به خاطر حرکات آکروبات و بداهه خود شناخته شده است.

چان به علت تبدیل هر چیزی که در اطرافش است به سلاح و بعلاوه توانایی ورزشی فوق العاده اش که به خوبی در پریدن و جا خالی دادن به او یاری می نماید، مشهور است. این جنبه های سبک مبارزه او لحن کمدی فیلم هایش را تقویت می نماید. از سوی دیگر، لی بیشتر بر روی مبارزات نزدیک و تکنیک های عملی تمرکز داشت.

چرا بروس لی در مبارزه با جکی چان پیروز می گردد؟

یکی از رایج ترین بحث های مربوط به بروس لی در مقابل جکی چان این است که لی برنده می گردد، زیرا استعداد چان بیشتر در سبک بازیگری کمدی و ورزش های دو و میدانی او نهفته است تا توانایی در هنر های رزمی خالص.

با این حال، این ادعای ناعادلانه بعضی از تاثیرگذارترین هنر های رزمی چان را در دوران حرفه ای طولانی او به عنوان یک بازیگر نادیده می گیرد. برای مثال، مبارزات نهایی او با بنی اورکویدز در فیلم های همواره اژدها و رستوران سیار کاملاً نشان می دهد که چان واقعاً چقدر در کونگ فو مهارت دارد. به عبارت دیگر، چان را باید به عنوان یک رزمی کار واقعی به همان سبک لی جدی گرفت. چان به عنوان کسی که خیلی بیشتر از یک بازیگر آکروباتیک است، اگر در زندگی واقعی می جنگید، مطمئناً چالشی سخت برای لی ایجاد می کرد.

با وجود تمام مهارت های جکی چان، این احتمال وجود دارد که بروس لی همچنان در مبارزه تن به تن پیروز گردد. از این گذشته، لی تجربه مبارزه واقعی دارد. بر کسی پوشیده نیست که لی در سال های نوجوانی خود در هنگ کنگ درگیر درگیری های گروهی بود و به طور منظم در مسابقات خشن روی پشت بام با دیگر دانش آموزان کونگ فو شرکت می کرد. او در بزرگسالی نیز سهم بیشتری از مبارزه واقعی داشت که معروف ترین نمونه آن مبارزه با وانگ جک من بود.

به علاوه، لی به خاطر سرعتش مشهور بود. چان به تنهایی سریع است، اما هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد او می توانست با سرعت لی برابری کند. بنابراین، در حالی که جکی چان مطمئناً آنچه را که برای ارائه یک مسابقه هیجان انگیز ضروری است را دارد، شانس پیروزی در نبرد برابر همچنان به نفع بروس لی است.

منبع: روزیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 17 بهمن 1401 بروزرسانی: 17 بهمن 1401 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 2152

به "بروس لی در مقابل جکی چان؛ چه کسی پیروز این مبارزه تاریخی می شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بروس لی در مقابل جکی چان؛ چه کسی پیروز این مبارزه تاریخی می شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید