بزرگترین توافق تجارت آزاد جهان کجا شکل گرفت؟

به گزارش بازیکده، اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی توافق نامه های بزرگ تجاری در نقاط مختلف جهان پرداخته که نشان می دهد شرق آسیا مهم ترین گام را در این عرصه برداشته است.

بزرگترین توافق تجارت آزاد جهان کجا شکل گرفت؟

به گزارش خبرنگاران، برآوردهایی که در سال های گذشته از شرایط تجارت مشترک میان کشورهای مختلف جهان منتشر شده نشان می دهد که بخش مهمی از این تجارت در میان کشورهای همسایه و منطقه انجام می شود و در این بین توافق های تجاری مشترک نقش بسزایی در افزایش همکاری ها ایفا می کنند.

در سال های گذشته، کشورها در جریان توافق های دو و چندجانبه تلاش کرده اند تعرفه تجاری مشترک را به پایین ترین سطح ممکن برسانند تا به این ترتیب از سوی نیازهای داخلی را با کمترین هزینه تامین کنند و از سوی دیگر راه برای صادرات بدون دردسر باز شود.

بر اساس تازهترین گزارش اتاق بازرگانی تهران، تازه ترین توافقی که از ابتدای ژانویه سال 2022 اجرای آن در دستور کار قرار گرفته، بزرگ ترین موافقت نامه تجارت آزاد جهان است که میان 15 کشور فعال می شود.

در این توافق، استرالیا، برونئی، کامبوج، چین، اندونزی، ژاپن، کره جنوبی، لائوس، مالزی، میانمار، نیوزلند، فیلیپین، سنگاپور، تایلند و ویتنام حضور دارند. حجم تولید ناخالص این کشورها بر روی هم، حدود یک سوم از تولید ناخالص کل جهان را شامل می شود و به این ترتیب، این توافق از نظر حجم و گستردگی، بزرگترین توافق تجارت آزاد میان کشورهای مختلف جهان است.

بر اساس برآوردهای انجام شده توافق تازه بیش از 30 درصد از حجم کل تولید ناخالص جهان را در برمی گیرد. پس از آن توافق مشترک ایالات متحده آمریکا، مکزیک و کانادا حدود 28 درصد، اتحادیه اروپا حدود 18 درصد، تجارت آزاد آفریقا حدود سه درسد و توافق تجاری درون اتحادیه اروپا حدود 2.4 درصد از حجم تولید جهانی را در خود جای داده است.

بررسی ها نشان می دهد که با اجرایی شدن این توافق تازه، صادرات میان کشورهای عضو حدود 1.8 درصد افزایش خواهد یافت که عددی حدودا 42 میلیارد دلاری را نشان می دهد. حدود 25 میلیارد دلار از این افزایش مربوط به بازگشت تجارت از کشورهای غیر عضو به داخل این اتحادیه تازه است.

در میان اعضا، بیشترین سود از این محل را ژاپن خواهد کرد و پس از آن چین، کره جنوبی و استرالیا قرار دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 بهمن 1400 بروزرسانی: 23 بهمن 1400 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1901

به "بزرگترین توافق تجارت آزاد جهان کجا شکل گرفت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگترین توافق تجارت آزاد جهان کجا شکل گرفت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید