بهینه سازی آب رسانی به گیاهان با محصول ایرانی

محققان ایرانی نوعی سوپرجاذب کشاورزی فراوری کردند که کود و آب را در درون خود ذخیره نموده و به تدریج به گیاه پس می دهد، این خصلت باعث می گردد که احتیاج گیاه به مواد مغذی تا حد مطلوبی تأمین گردد.

بهینه سازی آب رسانی به گیاهان با محصول ایرانی

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، محققان ایرانی سوپرجاذب کشاورزی را فراوری کردند که این سوپرجاذب یک پلیمر تجزیه پذیر است و توانایی جذب آب تا 300 برابر وزن خود را دارد به طوریکه این محصول آب را در درون خود ذخیره نموده و به تدریج به گیاه پس می دهد.

بازه های آبیاری گیاه با این محصول می تواند بین 2 تا 3 هفته افزایش بیابد.

سوپرجاذب کشاورزی در ساختار خود کود نیز دارد، به عبارتی هم کود مورداحتیاج برای گیاه و هم آب مورد احتیاج را فراهم می نماید.

استفاده از نانوذرات سیلیکا سبب افزایش استحکام رئولوژیکی می گردد، در واقع با افزودن نانوذرات، سوپرجاذب دیرتر در خاک له می گردد و از منظر توانایی در جذب، محصول دوام بیشتری دارد.

علاوه بر این نانوسیلیکا باعث جذب بیشتر آب در این ماده می گردد، این ماده به دلیل قیمت مناسب خود این قابلیت را دارد که قیمت محصول را کاهش دهد.

این سوپرجاذب ها توانایی جذب بالای آب را چه در آبهای شیرین و چه در آبهای شور مورد استفاده در کشاورزی و گیاهان گلخانه ای دارد و علاوه بر کاهش و صرفه جویی در مصرف آب، کود را نیز داخل ساختار خود دارد و آرام آرام به گیاه پس می دهد، این خصلت باعث می گردد که احتیاج گیاه به مواد مغذی تا حد مطلوبی تأمین گردد و از احتیاج زمین به کودهای حیوانی و شیمیایی کاسته گردد.

کاهش میزان مصرف آب تا 70 درصد (در آبیاری گل های خانگی)، کاهش میزان مصرف کود، افزایش بازدهی زمین های کشاورزی، تقویت رشد گل ها و گیاهان خانگی و افزایش تخلخل موجود در خاک و هوادهی بیشتر از مزیت های این محصول است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 19 آذر 1398 بروزرسانی: 19 آذر 1398 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 456

به "بهینه سازی آب رسانی به گیاهان با محصول ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهینه سازی آب رسانی به گیاهان با محصول ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید