تاثیر مصوبه آمریکا بر گردشگری ایران، بازارهای هدف عربی یا اروپایی؟

به گزارش بازیکده، کنگره آمریکا قانونی را به تصویب رساند که در پی اجرای آن گردشگران 38 کشور اگر در 5 سال اخیر یعنی از ماه مارس 2011 به بعد به کشورهای سوریه، عراق، ایران و سودان سفر نموده باشند، برای ورود به آمریکا با محدودیت هایی روبرو می شوند و باید اگر تا پیش از این بدون ویزا به امریکا می رفتند، اکنون ویزا بگیرند.آن دسته از افرادی هم که تابعیت دوگانه کشورهای یاد شده را داشته باشند، برای ورود به آمریکا احتیاج به اخذ ویزا خواهند داشت. علاوه بر کشورهای اروپایی دو کشور کره جنوبی و ژاپن نیز جزو این کشورها هستند.

تاثیر مصوبه آمریکا بر گردشگری ایران، بازارهای هدف عربی یا اروپایی؟

اگر علاقمند به سفر با بهترین سفر ارزان به کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

مصوبه کنگره آمریکا به اندازه ای تبعیض آمیز و خلاف آزادی های مدنی شهروندان کشورهای دنیا است که حتی گروه لابی شورای ملی ایرانیان آمریکا، اتحادیه آزادی های مدنی و نهادهای مدافع حقوق شهروندی آن کشور نیز به این مصوبه اعتراض کردند. انجمن ها و اتحادیه های مسافرتی و گردشگری در ایالات متحده آمریکا نیز اعلام نموده اند که با مصوبه کنگره آمریکا در اعمال محدودیت برای ورود به آن کشور درصورت سفر به ایران و 3کشور دیگر در خاورمیانه و آفریقا مخالف هستند.

همین موضوع بحث های زیادی را در میان سیاسیون ایران و آمریکا به راه انداخته است. از جمله اینکه مقامات ایرانی اعلام می نمایند این مصوبه مغایر با روح برجام است و آن را اعمال محدودیت برای گردشگری ایران می دانند و عده ای از فعالان گردشگری در ایران نیز آن را تحریم گردشگری ایران توسط آمریکا قلمداد می نمایند.

این قانون در حالی از سوی کنگره آمریکا مطرح شد که بسیاری از رسانه های خارجی پس از توافقات و صحبت های بسیار درباره لغو تحریم علیه ایران، در گزارش های متعدد خود اعلام می کردند که درها به روی ایران گگردده شده و از علاقه خارجی ها برای دیدن ایران یاد می کردند حتی ایران را جزو شهرهای نخست گردشگری در سالهای 2016 و 2017 می دانستند.

به عنوان مثال مجله نشنال جئوگرافیک، ایران را در صدر لیست کشورهایی قرار داده بود که بریتانیایی ها باید در سال 2016 به آنجا سفر نمایند.

اکنون که ایران با بسیاری از کشورهای اروپایی روابط مالی و تجاری برقرار نموده، سرمایه گذاران و تاجران این کشورها و نیز اهالی ژاپن و کره جنوبی برای سفر به ایران باید این محدودیت را بپذیرند. بنابراین نه تنها این محدودیت در حوزه گردشگری خواهد بود بلکه سرمایه گذاری خارجی ها در ایران را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

بیشتر گردشگران ایران عرب ها هستند نه اروپایی ها

با ایجاد محدودیت درباره سفر به ایران، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مصوبه اخیر کنگره آمریکا را مغایر با روح کلی حاکم بر برجام دانست و خاطرنشان کرد که این مصوبه هیچ خللی در بخش قابل توجهی از گردشگری ما که از کشورهای عرب زبان هستند، ایجاد نمی نماید.

گفته سلطانی فر به این دلیل بود که از حدود 4 میلیون و 500 نفر گردشگران خارجی که سال گذشته به ایران آمدند دو میلیون و 500 هزار نفر آنها گردشگران کشورهای همسایه و عراق بودند که به قصد گردشگری زیارتی به ایران آمدند و شامل این قانون نمی شوند بنابراین به گفته رئیس سازمان میراث فرهنگی، این مصوبه، آمار حدود 5 میلیونی گردشگران ایران را به حد زیادی تحت تاثیر قرار نمی دهد.

با این حال بالاترین مقام مسئول در سازمان متولی گردشگری ادامه داده است که نامه ای در همین رابطه مبنی بر اعتراض به انجام این گونه اقدامات تهیه نموده که آن را برای طالب ریفاعی دبیر کل سازمان دنیای گردشگری ارسال خواهد نمود.

سلطانی فر همچنین در نامه اعتراضی خود توضیح داد: با دستگاه دیپلماسی وزارت خارجه در ارتباط نزدیک هستیم و با دکتر ظریف وزیر امور خارجه چندی پیش که مرحله اول این مصوبه در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسید، مذاکره و پیش بینی کردیم که بتوانیم اقداماتی را در زمینه صدور ویزا انجام داده و تسهیلاتی ایجاد کنیم تا حتی الامکان این طرح بی اثر گردد.

اگرچه سلطانی فر اظهار نموده که این مصوبه نمی تواند خلل چندانی در گردشگری ایران ایجاد کند اما بر خلاف او، ابراهیم پورفرج، رئیس جامعه تورگردانان ایران معتقد است که طرح کنگره آمریکا بر صنعت گردشگری ایران بی تأثیر نیست.

نوش دارو پس از تصویب!

رئیس جامعه تورگردانان ایران تأثیر مصوبه جدید کنگره آمریکا را بر گردشگری ایران صد در صد خواند و گفت که با تصویب این طرح در آمریکا صنعت گردشگری ایران با افت 70درصدی روبرو می گردد و آسیب زیادی نیز به ایرانیان مقیم خارج از کشور وارد می نماید.

به همین دلیل پورفرج نامه ای به سلطانی فر نوشته و خواهان آن شده که دستگاه دیپلماسی کشور اقدامات لازم برای جلوگیری از تصویب نهایی این طرح را انجام بدهد.

جامعه تورگردانان ایران و سازمان میراث فرهنگی درحالی اقدام به نوشتن نامه و بیانیه کردند که این مصوبه در آمریکا به تصویب رسید و قرار است به زودی نیز اجرایی گردد. 90 انجمن دیگر نیز به تازگی اقدام به نوشتن بیانیه نموده اند و در نامه ای مخالفت خود را نسبت به امضا و ابلاغ این مصوبه، اعلام نموده و آن را محکوم کردند.

انجمن های مردم نهاد و دوستدار میراث فرهنگی و طبیعی نوشته اند: در راستای تهدیدهای موجود، این تصمیم سلبی و احساسی کنگره آمریکا در دوران پسا برجام در مورد وضع قانون محدودیت صدور ویزا به گردشگران ایرانی که علی رغم اعتراضات گسترده ایرانیان در محیط های مجازی و واکنش آحاد مردم ایران، از سوی رییس جمهور آمریکا امضا و ابلاغ شده است و به نوعی نقض آشکار بند یک ماده 3 مندرج در اساسنامه سازمان دنیای دنیاگردی (UNWTO) مبنی بر تشویق و گسترش دنیاگردی به منظور یاری به توسعه مالی و تفاهم بین ملت ها و صلح و آسایش و احترام دنیای و رعایت حقوق بشر و آزادی های اساسی برای همه بدون تبعیض از نظر نژاد و جنس و زبان و دین بوده و همچنین در تضاد با اهداف توسعه هزاره سازمان ملل است، به این شرایط دامن زده و موجب تخریب دیوار اعتماد و جو فرهنگی شده است.

توقع سونامی گردشگری را نداشته باشیم

اما واقعا این مصوبه بر گردشگری ایران تاثیر خواهد داشت؟ مصوبه کنگره آمریکا یک نکته دیگر را در پی داشت و آن اینکه، مسئولان و دست اندرکاران حوزه گردشگری را متوجه این نکته کرد که برنامه ریزی و سیاست گذاری در حوزه گردشگری کشور باید در جهتی باشد که ایران بتواند در مواقع بحرانی به خود اتکا کند و اگر واقعا به گفته خودشان گردشگری می تواند جایگزین نفت باشد، پس چنین مصوباتی نباید ما را متکی تر به نفت کند.

در این باره، نادر سماواتی از اساتید حوزه گردشگری در تبادل نظر با بازیکده اجرای این مصوبه را بی تاثیر ندانست ولی معتقد است که همه درها به روی گردشگری ایران هم بسته نشده است. وی معتقد است: مسئولان سازمان میراث فرهنگی در گفته های خود صحبت از سونامی ورود گردشگران خارجی به ایران می کردند اما الان با اجرای چنین مصوبه ای باید گفت دیگر منتظر سونامی نباید باشیم بلکه می توان امیدوار بود که گردشگران کشورهای دیگر غیر از 38 کشور نام برده شده، به ایران بیایند.

وی اضافه نمود: شاید اگر این مصوبه اجرایی شد باید فکری به حال تغییر کشورهای هدف گردشگری مان کنیم و برای ورود آنها برنامه ریزی کنیم. حال اگر در این میان گردشگران این کشورها نیز به ایران آمدند که چه بهتر. به هر حال نباید تصور کنیم اکنون دیگر همه درها به روی گردشگری ایران بسته شده است.

سماواتی گفته مسعود سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی را درباره اینکه بیشتر گردشگران ایران از عراق و کشورهای همسایه می آیند را تایید کرد و گفت: وقتی عمده گردشگران ما از این کشورها هستند دیگر نگران چه چیزی باید باشیم. هر چند که باید به مجامع بین المللی اعتراض نموده و خواهان جلوگیری از اجرای این مصوبه شویم. چرا که به هر حال امید ما به ورود گردشگران کشورهای اروپایی و سرمایه گذاری آنها در ایران پس از لغو تحریم ها بوده است.

اکنون با وجود تاخیر در اقدامات سازمان میراث فرهنگی و متولیان گردشگری و انجمن های مردم نهاد در اعتراض به مصوبه کنگره آمریکا و اظهار نظرهای متفاوت درباره میزان تاثیر مصوبه آمریکا در گردشگری ایران، معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی به فکر برپایی جلسه ای درباره تاثیر این مصوبه در ورود گردشگران خارجی از کشورهای هدف گردشگری افتاده است. این جلسه قرار است امروز پنجم دی ماه با حضور مسئولان سازمان میراث فرهنگی برپا گردد تا تصمیمی درباره این بازارها و اقدامات این سازمان در واکنش به مصوبه گرفته گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 658

به "تاثیر مصوبه آمریکا بر گردشگری ایران، بازارهای هدف عربی یا اروپایی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر مصوبه آمریکا بر گردشگری ایران، بازارهای هدف عربی یا اروپایی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید