خواهران منصوریان و اقدام علیه منافع ملی!

به گزارش بازیکده، جنجال های افشای دوپینگ ستاره های ووشوی ایران همچنان ادامه دارد؛ مسئولان قبلی فدراسیون ووشو در حالی این روز ها به پنهان کاری نام سه ملی پوش دوپینگی تیم ساندا، متهم شده اند که حالا شایعه اعمال نفوذ آن ها روی مسئولان فعلی این فدراسیون هم به میان آمده است. موضوع تازه ای که باعث به حاشیه بردن فدراسیون ووشو شده، حکم محرومیتی است که کمیته انضباطی این فدراسیون برای خواهران پرافتخار منصوریان صادر نموده است. حکم این محرومیت به دلیل اعتراض شهربانو و سهیلا منصوریان به دوپینگ مریم هاشمی، دیگر قهرمان صاحب نام ساندای آسیا و دنیا است.

خواهران منصوریان و اقدام علیه منافع ملی!

چندی پیش، بعد از اینکه نام مریم هاشمی، به عنوان یکی از ورزشکاران دوپینگی رقابت های قهرمانی دنیا 2019 منتشر شد، می شد حدس زد که خواهران منصوریان به این قضیه واکنش تندی نشان بدهند و اختلاف بین آن ها و هاشمی علنی شود. دعوای بین خواهران منصوریان و مریم هاشمی به مسابقات دنیای سال گذشته برمی شود. جایی که هاشمی و سهیلا منصوریان رقیب یکدیگر برای اعزام به این رویداد عظیم بودند، اما در نهایت در یک مسابقه انتخابی پرسروصدا، هاشمی به عنوان نماینده وزن منهای 75 کیلوگرم تیم ساندای بانوان در شانگ های شد.

قضیه از این قرار بود که سهیلا باید در یک انتخابی 2 از 3 با هاشمی مبارزه می کرد. در مبارزه اول این سهیلا منصوریان بود که به فزونی دست یافت، در مبارزه دوم، هاشمی برنده اعلام شد و کار به مبارزه سوم کشیده شد. در سومین رقابت، سهیلا راند اول را با فزونی به اتمام رساند و در راند دوم پس از اعتراض کتبی هاشمی و بازبینی فیلم از سوی هیئت ژوری تعیین شد که هاشمی برنده راند دوم بوده است. بر این اساس، کار این دو سانداکار به تساوی کشیده شد و مسئولان فدراسیون با این ادعا که شائبه ای ایجاد نشود، تصمیم به برگزاری یک راند دیگر بین آن ها گرفتند که هاشمی برنده از میدان بیرون آمد. بعد از سرانجام انتخابی سهیلا و خواهرانش (الهه و شهربانو) به شدت از نحوه داوری این انتخابی ها گلایه کردند و مدعی شدند، چون فدراسیون نمی خواسته هر سه خواهر در رقابت های دنیای حضور داشته باشند، در حق سهیلا ناداوری کردند.

حالا نزدیک به یک سال از مسابقات قهرمانی دنیای شانگ های گذشته و با مثبت شدن نمونه دوپینگ مریم هاشمی، داغ دل خواهران منصوریان تازه شده تا به گفته خودشان دنبال حق ازدست رفته شان باشد. شهربانو در روز های اخیر روی صفحه اینستاگرامش و همچنین در مصاحبه هایی که داشته، مسئولان قبلی فدراسیون ووشو را به خاطر حذف کردن خواهرش مورد انتقاد قرار داده، چون جانشین او مرتکب دوپینگ شده است. شهربانو البته فیلمی را نیز از انتخابی آخر سهیلا و هاشمی منتشر نموده که حاکی از فضای پرتنش سالن مسابقات است و به صراحت در آن فیلم به قضاوت ناعادلانه داوران اشاره می نماید. سهیلا نیز در تأیید صحبت های شهربانو، استوری او را در اینستاگرام بازنشر کرد تا نشان دهد او نیز از شرایطی که به وجود آمده به شدت گله مند است. بعد از اظهارات خواهران منصوریان، جریان رسانه ای علیه آن ها به راه افتاد مبنی بر اینکه خواهران منصوریان با حدس های اشتباه درباره اتفاقات رخ داده، سوژه را در اختیار رسانه ها و شبکه های تلویزیونی خارج از کشور قرار دادند تا از اتفاقات به وجودآمده برداشت های سیاسی شود.

اقدامات ضد منافع ملی!

اما حالا چند روز بعد از رسانه ای شدن اعتراضات سهیلا و شهربانو درخصوص مخفی کردن نام ملی پوش زن دوپینگی و تنش های مسابقه انتخابی سال گذشته، خبر می رسد که مریم هاشمی از این دو خواهر که سال ها با آن ها هم تیمی بوده، به کمیته انضباطی فدراسیون ووشو شکایت برده است. فدراسیونی که تازه روی کار آمده و شایعه شده در تصمیم گیری چندان مستقل نیستند. نکته درخور توجه اینجاست که کمیته انضباطی فدراسیون ووشو آن قدر سریع به شکایت مریم هاشمی علیه خواهران منصوریان رسیدگی کرد که بلافاصله نتیجه آن تعیین شد؛ این کمیته دو روز پیش با انتشار بیانیه ای باعث غافلگیری و تعجب خیلی ها شد؛ از اهالی ورزش گرفته تا عموم جامعه. بیانیه کمیته انضباطی به قدری تند بود که حتی در متن آن از عبارت اقدامات ضد منافع ملی استفاده شده است. اعضای کمیته انضباطی به استناد بند 4 ماده 8 آیین نامه انضباطی مسابقات ورزشی شهربانو منصوریان را به مدت 20 ماه و سهیلا منصوریان را با توجه به اظهار ندامت به مدت هشت ماه محرومیت از حضور در میادین ورزشی محکوم کردند.

سؤال اینجاست اگر شهربانو و سهیلا مرتکب تخلفی شده باشند، بیشتر در حد یک انتقاد رسانه ای بوده است؛ پس چرا باید در متن حکم صادره از عبارت اقدامات ضد منافع ملی استفاده شود؟ حکم محرومیت خواهران پرافتخار ووشوکار سمیرمی به قدری عجیب به نظر می رسد که تا به امروز مشابه آن در هیچ رشته ای دیده نشده است. اینکه یک ورزشکار از ورزشکار دیگر شکایت کند و به این نقطه ختم شود. با حاشیه هایی که در دو هفته اخیر از افشای نام سه ووشوکار دوپینگی ایران که دو نفر آن ها به تیم ملی ساندای مردان (حمیدرضا قلی پور و تعیین تقوی) مربوط می شود، دیده شده است، به نظر می رسد هیچ نگاه مسئولانه و دلسوزانه ای به این ماجرا نشده و بیشتر منافع شخصی افراد در نظر گرفته شده است.

در این مدت وزارت ورزش و جوانان کوچک ترین واکنشی به حواشی پیرامون دوپینگی های ووشو از خود نشان نداد. تنها اظهارنظر از سوی مهدی علی نژاد، رئیس قبلی فدراسیون ووشو که معاون فعلی وزیر است، مطرح شد. او گفت: جوری با این دوپینگ ها برخورد شده است که انگار در طول تاریخ هیچ وقت تست دوپینگ در ورزش ایران انجام نشده و برای اولین بار این رخ داده است. از 318 تست دوپینگی که در زمان حضور من در فدراسیون گرفته شده، 13 تست مثبت اعلام شده که عدد قابل توجهی نیست. این عدد، 3.5 درصد تست ها محسوب می شود که سه تا از آن ها در سال اول حضورم در فدراسیون بود. در این 13 تست هم هیچ قهرمان عظیمی نبوده است. 115 تست خارج از ایران گرفته شده که ورزشکارانی که تست آن ها مثبت بوده، برای اولین بار چنین اتفاقی برایشان رخ داده است.

حقم را می گیرم

شهربانو منصوریان که با پنج مدال طلای دنیا همیشه از یکی از پرافتخارترین بانوان ورزشکار ایرانی به شمار می رود، دیروز در واکنش به محرومیت سنگینی که برای او در نظر گرفته شده است، به شرق گفت: نمی دانم داستان چه بود که دوروزه به شکایت خانم هاشمی رسیدگی کردند. اصلا نمی دانم چرا باید به شکایت خانم هاشمی در کمیته انضباطی فدراسیون رسیدگی شود. ایشان باید بفرایند در دادگاه علیه من شکایت نمایند. این محرومیتی که برای من و سهیلا در نظر گرفته شده تسویه حساب شخصی است. آقای علی نژاد، رئیس سابق فدراسیون ووشو، هیچ وقت هیچ اعتراضی را نمی خواهد بشنود. سال گذشته هرچه اعتراض کردیم که در حق سهیلا ناداوری کردند، کسی اهمیتی به ما نداد. خود خانم ناطقی، نایب رئیس فدراسیون در سالن بودند و من وقتی پیشش رفتم و اعتراض کردم، گفت نمی دانم! حتی نگذاشتند در مسابقه آخر انتخابی مبارزه سهیلا را تماشا کنیم. اجازه ندادند وارد سالن شویم. رئیس سابق چنین روزی را نمی دید که دوپینگ خانم هاشمی مثبت شود.

شهربانو که روز های آخر عمر قهرمانی اش را طی می نماید، به نظر می رسد با این محرومیت 20 ماهه دیگر شانسی برای حضور در تیم ملی نداشته باشد. هرچند خودش معتقد است می تواند سه مدال طلای دیگر به دست آورد. او ادامه می دهد: من می مانم تا حقم را بگیرم. من سه مدال طلای دیگر دنیا می توانم بگیرم. با اینکه دعوت نامه از چند کشور دارم، اما نرفتم و ماندم تا پرچم کشور خودم را بالا ببرم. آن هایی که ترسو هستند و نمی توانند حقشان را بگیرند، از ایران می فرایند. همین حالا هم تهدیدم کردند که اگر باز حرفی بزنم سه سال دیگر محرومم می نمایند و سند و مدرک از من رو می نمایند.

صحبت های شهربانو در حالی است که زهرا ناطقی، نایب رئیس فدراسیون ووشو در امور بانوان آن ها را کذب محض می داند. ناطقی که گفته می شود در رقابت های انتخابی سال گذشته حضور داشته در مصاحبه با سایت این فدراسیون می گوید: این ورزشکار مدعی است که خواهرش یعنی سهیلا منصوریان سه بار متوالی مریم هاشمی را شکست داده که چنین چیزی به هیچ عنوان حقیقت ندارد و یک دروغ عظیم است. تمامی فیلم های بازی ها توسط بهترین داوران ووشو کشور آنالیز و بازبینی شده و براساس قوانین بین المللی تصمیم نهایی و فنی درخصوص این ملاقات گرفته شده است. در نهایت هم سهیلا منصوریان بازنده این مسابقه اعلام شد. اینکه منصوریان دائما در خصوص دوپینگ مریم هاشمی صحبت می نماید و می گوید او با دوپینگ راهی مسابقات دنیای شده هم دروغ است؛ زیرا پیش از مسابقات انتخابی تیم ملی از مریم هاشمی توسط نادو تست گرفته شد که نتیجه آن منفی بود. متأسفانه پس از سرانجام مسابقات دنیای و هنگامی که مجددا از هاشمی تست دوپینگ گرفته شد، نتیجه آن مثبت اعلام می شود. منصوریان فراموش نکند که تمام چیزی هایی که امروز دارد را مدیون ورزش ووشو و فدراسیون ووشو است.

سکوت معنادار سهیلا

در دو روز گذشته سهیلا منصوریان گفت وگویی با رسانه ها انجام نداده و کوشش های شرق نیز برای برقراری ارتباط با او بدون نتیجه ماند. با توجه به اینکه کمیته انضباطی فدراسیون ووشو در حکم صادره خود اشاره به ابراز ندامت سهیلا نموده، به نظر می رسد او ترجیح داده صحبتی در این باره نکند؛ چراکه بی شک محرومیتی سنگین تر در انتظارش خواهد. ضمن اینکه سهیلا هنوز فرصت بیشتری نسبت به شهربانو دارد تا سکو های دنیای را فتح کند. باید به این نکته اشاره نمود که امیرحسین صدیقی، رئیس فعلی فدراسیون ووشو که در فدراسیون قبلی مدیر روابط بین الملل بوده، همچنان تمایلی برای مصاحبه با رسانه ها ندارد. تلفن همراه مریم هاشمی نیز خاموش است. باید منتظر ماند و دید در روز های آینده این ماجرا چه ابعادی پیدا می نماید.

منبع: فرارو
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1102

به "خواهران منصوریان و اقدام علیه منافع ملی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواهران منصوریان و اقدام علیه منافع ملی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید